Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Bademcik Taşları Nedir? Nasıl Oluşur?

  • 28 Mart 2021
  • Bademcik Taşları Nedir? Nasıl Oluşur? için yorumlar kapalı
  • 408 kez görüntülendi.

Bademcik taşları tonsil, insanlarda rastgele bir sıhhat meselesine yol açmayan ama neden olduğu ağız kokusuyla sosyal yaşamı negatif etkileyen bir meseledir. Nedir bu bademcik taşları? Bademciklerin her iki yanında kript denilen yarıklar vardır,bu yarıklar yemek artıkları ve ölü hücrelerle dolduğu zaman beyaz veya sarımtırak renkli kitleler oluşur oluşan bu kitleye bademcik taşı tonsil denir. […]

Bademcik taşları tonsil, insanlarda rastgele bir sıhhat meselesine yol açmayan ama neden olduğu ağız kokusuyla sosyal yaşamı negatif etkileyen bir meseledir.

Nedir bu bademcik taşları?

Bademciklerin her iki yanında kript denilen yarıklar vardır,bu yarıklar yemek artıkları ve ölü hücrelerle dolduğu zaman beyaz veya sarımtırak renkli kitleler oluşur oluşan bu kitleye bademcik taşı tonsil denir.

Peki bu bademcik taşları neden oluşur?

8369_angina_3Birkaç nedeni var bu taşların yaradılışına tesir eden. Bunlardan biri bademcik cerahati neticeyi bademciklerdeki yarıklarda oluşan irin ve ölü hücrelerin birikmesi, bir öbürü yemek artıklarının bu yarıklarda birikip tükürükle birlikte bazı insanlarda birikip sertleşmesidir.

Bu taşlar genelde ağız kokusu dışında bulgu vermemekle birlikte seyrek boğazda yutkunurken batma ve sızı yaparlar. Bazen bu taşlar bademciğin artta da oluşur bunu tespit etmek için röntgen çekilmesi gerekir.

Bademcik taşlarının rehabilitasyonu nasıl olur?

Bademcik taşları bazen kendiliğinden yarıklardan ufalar. Bölmediği zamanlarda ise bu taşlardan kurtulmanın öğrenilen usullerinden birincisi, yerel anestezi altında taşların bademcikten alınması biçimindedir, ama bu usul kesin netice vermez ,taşlar tekerrür oluşmaya zamanla devam eder. İkinci bir usul ise kriptoliz sınan bir usuldür. Bu usulde taşlar evvel arınılır daha sonra ise taş yaradılışı görülen kript başka bir deyişle yarık karbondioksit lazerle düzleştirilir. Bu usul kesin çözüm olmamakla birlikte,operasyon gören kripte bademcik taşı yaradılışını önler ama öteki kriptlerde taş oluşumunu yasaklayamaz. Ayrıca lazerin bademcikte oluşturduğu tahriş sızıya neden olur.

Bu taşların yaradılışı önleyen kesin çözüm bademciklerin tümüyle alınmasıdır. Bu usulde taş yaradılışına neden olan bademcikler alındığından mesele tamamen ortadan kalkar.

Günlük bakımı iyi yapılan ağız ve dişler, bademcik taşlarına karşı önleyici bir temkin olabilir.

Yazar:Sultan Yıldırım

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ