Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Bacaklarınızdan Biri Öbüründen Daha Mı Uzun?

  • 08 Haziran 2021
  • Bacaklarınızdan Biri Öbüründen Daha Mı Uzun? için yorumlar kapalı
  • 165 kez görüntülendi.
Bacaklarınızdan Biri Öbüründen Daha Mı Uzun?

Çoğu şahıs bacaklarının simetrik olduğunu düşünse de, dünya popülasyonunun %50′ den aşırısında bacak uzunlukları arasında reel bir fark vardır. Alttaki yazıda bacak uzunlukları arasındaki farkı kavramayı sağlayan bir test ve rehabilitasyon yolları hakkında bilgi vereceğiz. Çoğu şahıs bacaklarının simetrik olduğunu düşünse de, dünya popülasyonunun %50′ den aşırısında bacak uzunlukları arasında 0.6 cm den 2 cm […]

Çoğu şahıs bacaklarının simetrik olduğunu düşünse de, dünya popülasyonunun %50′ den aşırısında bacak uzunlukları arasında reel bir fark vardır. Alttaki yazıda bacak uzunlukları arasındaki farkı kavramayı sağlayan bir test ve rehabilitasyon yolları hakkında bilgi vereceğiz.

6772_legÇoğu şahıs bacaklarının simetrik olduğunu düşünse de, dünya popülasyonunun %50′ den aşırısında bacak uzunlukları arasında 0.6 cm den 2 cm ye kadar değişen oranlarda uzunluk farkı bulunabilmektedir. Platon 2500 sene kadar evvel bacak uzunlukları arasındaki bu fark hakkında yazmıştır, bu surattan bu bilgi uzun zamandır öğrenilen bir reeldir.

Ancak ilk bakışta bu farkı kavrayamayız zira aynada gördüğümüz simetrik görüntümüze alışmışızdır. Hatta bir bacağımızın ötekisinden uzun olabileceği fikri usumuzun ucundan dahi geçmez. Bazı gidişatlarda bacak uzunlukları arasındaki bu fark sırt sızılarına daha sonrasında ise boyun sızılarına neden olabilmektedir. Ancak çoğu bireyde böyle bir mesele kollanmaz. Bacaklarınızdan birinin ötekisinden daha uzun olup olmadığını kavramak için uzman takviyesine gereksiniminiz vardır ancak bir şahsın dayanağıyla da bunu kolayca kavrayabilirsiniz. Bacak uzunlukları arasındaki farkı kavramanızı sağlayacak bir kaç metot vardır. Bunlardan bir kaçı altta açıklanmıştır.

6772_leg_painPelvis sapma testinde bir partnere, 1.2 cm kalınlığında bir tahta ya da kitaba gereksiniminiz vardır. Test esnasında üryan olmanız öneri edilir ancak olası değilse, beden biçiminin görülebildiği sıkı şortlar öneri edilir. Ağırlığınız iki ayağınız üzerinde denk parçalayacak biçimde ve ayaklarınız dümdüz karşıyı gösterecek biçimde iki ayağınız üzerinde durun. Bacak uzunlukları arasındaki uzunluk farkını gösteren en emin gösterge erkeklerde lumber adalelerdir, bayanlarda ise bir kalçanın ötekisinden daha dolgun ya da yuvarlak görünüp görünmediğini hakimiyet etmelisiniz.

Çoğu insan ilk bakışta rastgele bir şey fark edemez. Daha evvelden bahsedilen kitap ya da tahtayı kullanma zamanı şimdi geldi. Şayet bir kalçanın ötekisinden daha altta olduğundan şüpheleniyorsanız, kitabı ilk evvel uzun bacağın altına koyun ve bir kere daha ağırlığınızın iki ayağınıza denk böldüğünden ve ayaklarınızın karşıya dümdüz baktığından emin olun. Bunun neticesinde kitabın omurganın biçimini bozduğu fark edilecektir.

Test sıradanda çok daha karışıktır zira bu testi yaparken dikkate alınması gereken bir kaç gidişat vardır. Bir bireyde bu gidişat olduğu tespit edilirse, problemleri eksiltmek için topuk rakımcıları kullanması gerekmektedir.

Topuk Rakımcılar:

6772_longer-legsBacak uzunlukları arasındaki fark çoğu bireyde çok miniktir ancak sırt sızısına neden olabilmektedir. Bunun gibi bir mesele yaşadığınızı düşünüyorsanız, en yaygın ve en kolay çözüm topuk rakımcıları kullanmaktır.

Kalınlık olarak denk ancak ölçtüğünüz uzunluk farkının yarısı kadar uzunlukta sıkıştırılamaz bir materyali pabucunuzun içine yerleştirin. En yaygın olarak kullanılan madde tendir. Değişik malzemeler için ortopedi ya da fizik rehabilitasyon uzmanına danışabilirsiniz. Neticeleri 1-2 hafta içinde görmeniz gerekir. Daha az bel sızısı ve daha iyi bir balansa sahip olacaksınız.

Kendinizi test etmek ve bacak uzunlukları arasında bir fark olup olmadığını tespit etmek oldukça eksantrik olacaktır. Bacak uzunlukları arasındaki farkın pek çok nedeni olabilir. Şayet iki bacağınız arasında bir fark tespit ederseniz, bunun başka nedenleri de olabileceğini usunuzda bulundurun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ