Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Azot Oksit Nitröz Oksit Nedir, Nerelerde Kullanılır?

  • 21 Nisan 2021
  • Azot Oksit Nitröz Oksit Nedir, Nerelerde Kullanılır? için yorumlar kapalı
  • 85 kez görüntülendi.

Nitröz oksit, N₂O ile formülüze edilmiş, diazot monoksit ya da azot protoksit diye de adlandırılan anestezi prosedürlerinde kullanılan bir çeşit gazdır. Bu gaz çeşidi ayrıca güldürücü gaz olarak da adlandırılmaktadır. Azot protoksit, diş operasyonları sırasında endişeyi eksiltebilecek renksiz, kokusuz bir gazdır. Öbür sıhhat hizmeti sağlayıcıları, sızı için ve hafif dozda yatıştırıcı olarak kullanmaktadırlar. Nitröz oksit, […]

Nitröz oksit, N₂O ile formülüze edilmiş, diazot monoksit ya da azot protoksit diye de adlandırılan anestezi prosedürlerinde kullanılan bir çeşit gazdır. Bu gaz çeşidi ayrıca güldürücü gaz olarak da adlandırılmaktadır. Azot protoksit, diş operasyonları sırasında endişeyi eksiltebilecek renksiz, kokusuz bir gazdır. Öbür sıhhat hizmeti sağlayıcıları, sızı için ve hafif dozda yatıştırıcı olarak kullanmaktadırlar. Nitröz oksit, şahsın tepkin vaktini yavaşlatır ve öfori hissine neden olmaktadır. Birey bu gazı kullandığında, tesirlerini sezmesi çok uzun sürmemektedir. Ayrıca kullanmayı vazgeçtikten sonra, tesirleri de süratle yok olmaktadır.
Azot protoksit genellikle tıbbi ve dişçilik operasyonları için kullanımı tehlikesizdir. Tıbbi kullanımlar arasın da minik çocuklar, çocuklar ve erişkinler için prosedürler bulunmaktadır. Bununla beraber, rastgele bir ilacın olduğu gibi, kısa ve uzun vadeli sıhhat tesirleri tehlikeyi vardır, dolayısıyla doz aşımı potansiyeli de olabilmektedir. Azot protoksit kullanımı esnasında yan tesirleri bulunmaktadır ve bu yan tesirler alttaki gibidir:

Kısa Vadeli Yan Tesirleri

Azot Oksit Nitröz Oksit Nedir, Nerelerde Kullanılır?Kısa vadeli yan tesirler çok yaygın olmasa da ortaya çıkabilmektedir. Şahsın kısa süreli yan tesirlere maruz kalmasının en yaygın sebebi, gazı çok süratli veya gerektiğinden çok daha fazla solumasıdır. Bu vaziyetlerde, nitröz oksidin yan tesirleri bulunmaktadır ve bu yaygın yan tesirlerinden birkaçı alttaki gibidir:
• Baş dönmesi, mide bulantısı veya kusma
• Bitkinlik
• Baş sızısı
• Fazla terleme
• Titreme
Şahsın azot oksit aldığında duygu gidişatının dinamik olma hissi yaşayabilmesi de olasıdır, ayrıca ses bozulmalarının farkında olabilir. Ayrıca Nitröz oksidin uygulanması sırasında veya hemen ardından, bir sıhhat hizmeti sağlayıcısı bireye oksijen verebilmektedir. Tıbbi bir operasyondan sonra oksijen alındığında, kalan gazı bedenden arınmak tipik olarak olasıdır. Bu, ferdin kurnazlığını tekerrür kazanmasına ve baş sızısının önlenmesine dayanakçı olabilmektedir. Birey kendini azot oksidi solumasından sonra halsiz sezebilir ya da çok dinamik sezebilir. Bu tesir tipik olarak süratle kaybolur. Gazdan geri kazanmaları için yeterli zaman tanıdıkları sürece azot oksit alırlarsa kendilerini tıbbi bir operasyondan geçirebilirler. Mide meselelerinden sakınmak için, hafif yemek yenmeli ve harekât sonrası birkaç saat süresince ağır bir yemekten sakınılmalıdır. Son olarak, birey azot okside muhtemel alerjik tepkinlerin farkında olmalıdır. İlk kere azot oksit kullanılan bireylerde bu bulgulara dikkat edilmelidir. Bazı dikkat edilmesi bulgular vardır ve bu bulgular alttaki gibidir:
• Titreme
• Kurdeşen
• Hırıltı veya solunum problemleri
• Ateş
Ayrıca birey azot oksit alırken veya sonrasında bunlardan rastgele birini yaşıyorsa, şipşak tıbbi destek almalıdır.

Uzun Vadeli Yan Tesirleri

Azot Oksit Nitröz Oksit Nedir, Nerelerde Kullanılır?Azot oksidin ciddi, uzun vadeli yan tesirlere neden olduğunu gösteren çok az delil vardır. Yan tesirlerin çoğu gaz kullanıldıktan sonra süratli bir biçimde yok olur. Birey, olağandışı yan tesirler yaşayıp yaşamadığını veya prosedürlerini izleyen birkaç saat ila günlerce sürdüğünü, sıhhat uzmanına bildirmelidir. Uzun süreli yan tesirler yaşanmamasına karşın, uzun süreli maruz kalma veya azot oksidin maksatlı olarak makûsa kullanılması sıhhat meselelerine neden olabilmektedir. Bcerahatçisi fazla maruz kalma kansızlığa veya B-12 vitamin yetersizliğine yol açabilir. İkincisi, şahsın uzuvlarına, parmaklarına veya ayak parmaklarında anlaşmaya neden olan asap zararına neden olabilmektedir. Son olarak, herkes azot oksit almak için iyi bir aday değildir. Bazı vaziyetlerde evvelden var olan tıbbi vaziyetler, azot oksidi daha az tehlikesiz hale getirebilmektedir. Sıhhat hizmeti sağlayıcılarının, bireye azot oksit vermekten sakınmasının bazı muhtemel sebepleri vardır ve bu nedenler alttaki gibidir:
• B-12 vitamini yetersizliği
• Akılsal sıhhat şartları hikayesi
• Hamileliğin ilk üç ayında olmak
• Madde bağımlılığı hikayesi
• Enzim şartına sahip metilentetrahidrofolat redüktaz MTHFR yetersizliği
• Solunum yolu hastalıkları hikayesi

Fazla Doz Yan Tesirleri

Tipik olarak çok tehlikesiz olsa da, azot okside doz aşımı ihtimali bulunmaktadır. Doz aşımı için en yaygın nedenler bir seferde çok fazla gaz almayı ve uzun vakit maruz kalmayı kapsamaktadır. Azot oksit kullanan veya depolayan bir uygulama da çalışan birey, uzun süreli veya kazara maruz kalma tehlikeyi en fazladır. Bir hastalanarak, şahsın fazla doz alması olası değildir. Bunun nedeni, yapılması gereken ölçünün harekât sırasında aldıklarından çok daha fazla olmasıdır. Birey doz aşımı yaşıyorsa bazı bulgulardan rastgele birine sahip olabilir ve bu bulgular alttaki gibidir:
• Göğüste sıkışma
• Göz, boğaz ve burun tahrişi
• Nefes almada güçlük, sanrı veya psikoz
• Bunalma
• Ayak parmaklarında, dudaklarda veya parmaklarda morarma
• Kan tazyiki çoğalışı, kalp krizi veya felç tehlikeyi
• Nöbet
• Artan kalp atış sürati
Azot Oksit Nitröz Oksit Nedir, Nerelerde Kullanılır?Ayrıca fert aynı anda hudutlu oksijenle veya oksijensiz olarak çok fazla nitröz oksit olması gidişatında beyin zararı da oluşabilmektedir. Birey azot okside fazla dozda olduğundan şüpheleniyorsa, hemen tıbbi destek almalıdır. Şayet rehabilitasyon edilmezse, komaya girebilir veya vefatla sonuçlanabilir. Ayrıca bazı şahıslar cümbüş emelli ilaç olarak azot oksit kullanıldığında, gaz inhalan kategorisine girer. Milli Uyuşturucu Bağımlılığı Enstitüsü’ne göre, genç ergenlerin veya gençlerin yaşlılara göre inhalan kullanma ihtimali daha yüksektir.
Rastgele bir tıbbi prosedür harici azot protoksit alan şahısta ki tesiri birkaç saniye süreceği için, daha fazla gazı kullanma isteği olabilir. Şayet gaz alımını birkaç dakika veya saatte bir tekerrürlerse buda fazla doza maruz neden olabilmektedir. Nitröz oksit tipik olarak diş prosedürleri sırasında ya da gelmesi gereken öbür günler için şahsın uysallaşmasına dayanakçı olan tehlikesiz bir ilaçtır. İlacın tesirleri tipik olarak gazı başlatıp durdurduktan sonra süratle kazanç. Azot proksit kullanan birey yan tesirlerden her hangi birini yaşarsa, bu genellikle kısa sürer ve gazı durdurduktan sonra kaybolur. Tesirler daha uzun sürerse veya alerjik tepkin bulguları yaşanırsa, şipşak tıbbi destek alınmalıdır. Nadir de olsa, azot oksitte doz aşımı olasıdır. Bu gazı kullanan ya da depolayan kuruluşlarda çalışanlar ve makûsa kullananlar en fazla tehlike altındadır. Şahsın rutin bakım sırasında fazla doz alma tehlikeyi düşüktür.

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ