Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Azelaik Asit Nedir, Cilde Yararları Nelerdir?

  • 23 Nisan 2021
  • Azelaik Asit Nedir, Cilde Yararları Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 288 kez görüntülendi.

Mevcut olan bir hayli natürel cilt bakımı bileşeni arasında, çok azı azelaik asit Anadolu Ajansı kapsamaktadır. Oysa azelaik asit çok muhtelif cilt yanılgılarını gidermeye dayanakçı olabilir. Salisilik asit SA sivilceleri veya kumpassız cilt tonunu gidermeye dayanakçı olan verimli asitler içindedir. SA ve azelaik asit, her ikisinin de cilt kırılmaları önlemeye dayanakçı olmaları da dâhil olmak üzere bazı […]

Mevcut olan bir hayli natürel cilt bakımı bileşeni arasında, çok azı azelaik asit Anadolu Ajansı kapsamaktadır. Oysa azelaik asit çok muhtelif cilt yanılgılarını gidermeye dayanakçı olabilir. Salisilik asit SA sivilceleri veya kumpassız cilt tonunu gidermeye dayanakçı olan verimli asitler içindedir. SA ve azelaik asit, her ikisinin de cilt kırılmaları önlemeye dayanakçı olmaları da dâhil olmak üzere bazı ortak güzergahlara sahiptir, ancak azelaik asit, hiperpigmentasyon, rosacea ve cildin iltihaplanmasına bağlı öbür meseleleri eksiltmek için daha eforlu bir yapıya sahiptir. Bu yazıda azelaik asidin ne olduğu ve bereketleri üzerine bilgiler bulunmaktadır.

Azelaik Asit Nedir?

Azelaik Asit Nedir, Cilde Faydaları Nelerdir?Azelaik asit, dikarboksilik asit ismi verilen natürel olarak oluşan bir asittir. Cilde, tonu ve dokuyu iyileştirmeye dayanakçı olması ve özellikle iltihaplı sivilce ve rosacea’yı rehabilitasyon etme hüneri sebebiyle uygulanır. Bu asit, arpa, buğday ve çavdar gibi hububatlarda bulunur, ayrıca bir laboratuarda mayadan da oluşturulabilir. Laboratuvar mühendisliği mahsulü Anadolu Ajansı, cilt bakım mahsullerinde en sık bulunan cinstir. Yapılan araştırmalara göre bu asit güneş zararı, kızarıklık ve şişlik eksiltmede, antimikrobiyal, antienflamatuar, özgür radikal-arınma ve peeling tesirleri olduğu tespit edilmiştir.
İltihaplı Sivilce ve iltihaplanmaya neden olabilecek bakterilerin varlığını eksilterek ve cildin üst tabakalarında yumrular, kızarıklık ve kumpassız cilt tonu gibi meselelere katkıda bulunan sitokinlerin salınmasını yasaklamaktadır. Ayrıca, cilt çatlaklarını sınırlamaya dayanakçı olabilecek keratin imalini de eksiltebilir.

Azelaik Asidin Sağlık Bereketleri

İşte azelaik asidin cilt sıhhatine bir hayli fayda sağlamaktadır. Bu faydalar şu biçimdedir:

İltihaplı Sivilceyi Eksiltmeye Dayanakçı Olabilir

Anadolu Ajansı kapsayan mahsuller, gözenekleri tıkayan bakterileri Proprionibacterium acnes ve Staphylococcus epidermidis gibi öldürmek ve irini eksiltmek de dahil olmak üzere muhtelif biçimlerde cilt yanılgılarını eksiltmeye dayanakçı olabilir. Anti-inflamatuar tesirleri, kirleri daha az görünür, kırmızı ve sızılı hale getirmeye dayanakçı olabileceğinden, derin, kistik iltihaplı sivilce veya çok rakamda kırmızı yumru ile uğraşan insanlar için iyi bir alternatif haline getirir. Bazı insanlar ayrıca sivilce izlerini ve izlerini önlemeye ve soldurmaya dayanakçı olmak için azelaik asit kullanır. Yeterli delil olmaması ile beraber kirleri iyileştirme, cilt tonunu eşitlemede hücre yenilenmesini artırdığı ve iyileşmesine süratlendirdiği düşünülmektedir.

Cilt Tonu İyileştirmeye ve Kırmızılığı Eksiltmeye Dayanakçı Olur

Anadolu Ajansı, hiperpigmentasyon enflamatuar tip dahil, rosacea ve kumpassız cilt tonunun rehabilitasyonuna natürel olarak dayanakçı olmak için kullanılabilir. Natürel bir k periodtolitik ve komedolitik olarak kabul edilir, başka bir deyişle cilt hücrelerinin banal gelişmesini tertip etmeye dayanakçı olur. Aynı zamanda, irini eksiltebilen bir özgür radikal arınıcıdır. Bir itibariyle Rosacea için natürel rehabilitasyon, böyle inflamasyon ve kızarıklık yol görünür kan damarları gibi bu vaziyetin eksilme uyuyan sebepleri, dayanakçı olarak çalışır. Ayrıca cilt rengini açmak, yara izlerini eksiltmek ve öbür renk başkalaşımlarını tersine çevirmek için de kullanılır. Cildin kibarca pul pul dökülmesine dayanakçı olarak daha denk bir cilt tonuna yol açabilir ve araştırmalar, melanin birleşimini eksilterek yara izlerinin ve koyu kirlerin gelişimini önlemeye dayanakçı olabileceğini göstermektedir.

Eksfoliye Edici Tesirlere Sahiptir

Azelaik Asit Nedir, Cilde Faydaları Nelerdir?Topikal olarak uygulanan öbür asitler gibi, bu asit de hücre yenilenmesini iyileştirmeye ve cildi pürüzsüzleştirmeye dayanakçı olan peeling tesirlerine sahiptir. Anadolu Ajansı kullanımı, cildin yüzeyinin muntazamlığını ve pürüzsüzlüğünü artırırken, büyük gözeneklerin görünümünü ve darbeleri eksiltmeye dayanakçı olabilir.

İhtiyarlama Bulgularını Eksiltmeye Dayanakçı Olabilir

Azelaik asit, reaktif oksijen cinslerinin arınılmasına dayanakçı olabileceğinden, görünür cilt yanılgılarının solmasına dayanakçı olabilir. Enflamasyonu eksilterek, kahverengi kirleri ve koyu kirleri eksilterek ve cilt tonunuzu dengeleyerek cildinizin daha genç ve genel olarak daha sıhhatli görünmesini sağlayabilir.

Azalaik Asit Nasıl Kullanılır?

Anadolu Ajansı hem reçeteli hem de reçetesiz formlarda mevcuttur. Amerika Birleşik Devletleri‘de ilk olarak 2003 senesinde Besin ve İlaç Dairesi tarafından reçete olarak onaylanmıştır. Azelaik asit cilde jel, köpük ve krem biçiminde sürülebilir. Reçetesiz satılan mahsuller reçetelere göre çok daha ucuz olma meylindeyken, aynı zamanda daha az konsantredir ve çalışması daha uzun sürebilir. En popüler reçeteli azelaik asit mahsullerinden ikisi, çoğunlukla rosacea’yı rehabilitasyon etmek için kullanılan Azelex ve Finacea’dır. Reçeteli mahsuller yüzde 15 ile yüzde 20 arasında Anadolu Ajansı konsantrasyonlarına sahiptir.
Bazı tezgah üstü mahsuller, yüzde 10 veya daha az konsantrasyonlar gibi daha cılız eforlarda mevcuttur, ancak bunları bulmak daha güç olabilir. Orta veya hafif iltihaplı sivilceyi rehabilitasyon etmek isteniyorsa ve maliyet bir etkense, bunlar iyi bir alternatif olabilir. Cilt için azelaik asit kullanmak için şu bazı öneriler:
• Cilt ılık su ve kibar bir arınıcı ile arınıldıktan sonra, ardından hafifçe değerek kurulanır. Uygulamadan evvel büzücü maddeler veya eforlu sabunlar veya eksfolyantlar kullanmaktan sakınılmalıdır, zira bu da tahrişi artırabilir.
• Pak, etkilenen bölgeye az ölçüde ilaç uygulanmalı ve ardından cildin kuruması beklenmelidir.
• Ürün uygulandıktan sonra cilt yıkanmamalıdır, cilt tarafından emildikten sonra losyon veya makyaj uygulanabilir.
• Kullanılan mahsule bağlı olarak, bu rutini günde iki defa yinelemesi gerekebilir Dermatoloğun yönergeleri izlenmeli veya günde iki defa uygulamaya geçmeden evvel tesiri izlenmelidir.
• Günde iki defa kullanıyorsa, sabah ve akşam her gün takribî aynı saatlerde uygulanması daha tesirlidir.
Anadolu Ajansı kapsayan mahsullerin tesiri görmek azıcık zaman alabilirken bu zaman, genellikle en az birkaç hafta dört ila altı ve bazen birkaç ay bazı şahıslar için üç aya kadar kadar olabilir. Bu sebeple, bazı şahıslar neticeleri süratlendirmek için aynı anda başka mahsulleri kullanır.
Azalaik Asidin Tehlikeler ve Yan Tesirler
Öbür eforlu cilt bakım mahsulleri gibi, azelaik asit, özellikle duyarlı cilde sahip bireylerde veya reçeteli, yüksek konsantrasyonlu mahsulleri sık kullananlar arasında yan tesirlere neden olabilir. Mümkün yan tesirler şunları kapsayabilir:
• Cilt yanması
• Kuruluk
• Cilt arınma
• Kızarıklık ve tahriş
• Döküntü
Cilt UV ışığına daha duyarlı hale getirebileceğinden, dışarı çıkıldığında Anadolu Ajansı mahsullerinin üzerine güneş kremi sürmek yan tesirlerin sınırlanmasına dayanakçı olabilir. Ayrıca, daha az kullanarak başlamalı ve sonrasında yavaş yavaş günde iki defa uygulamaya kadar başlanmalıdır. Hamile bayanların çoğu gidişatta Anadolu Ajansı kullanması tehlikesiz kabul edilir, ancak hamileyken rastgele bir yeni rehabilitasyona başlamadan evvel hekimle görüşülmesi her zaman usluca olacaktır.

Azelaik Asit ve Öbür İltihaplı Sivilce Rehabilitasyonları

Azelaik Asit Nedir, Cilde Faydaları Nelerdir?Azelaik asidin, özellikle alfa hidroksi asit, glikolik asit ve salisilik asit gibi tahrişe neden olabilecek öbür rehabilitasyonlara mukayeseyle oranla hafif ve yumuşak olduğu düşünülmektedir. Benzoil peroksit ve salisilik asit gibi sivilceyi rehabilitasyon etmeye müteveccih mahsuller de dahil olmak üzere genellikle öbür mahsullerle beraber kullanılabilir. İltihaplı Sivilce ve çok kumpassız bir cilt tonu gibi birden fazla cilt meselesiyle uğraşıyorsanız, iltihaplı sivilce rehabilitasyonlarının bir kombinasyonunu uygulamak en tesirli olabilir. Azelaik asit ile salisilik asit arasındaki fark bazı peeling tesirleri olmasına karşın Anadolu Ajansı, salisilik asit veya glikolik asit kadar eforlu bir eksfoliant değildir.
Ayrıca tesirini göstermesi azıcık daha uzun sürebilir. Genel olarak, SA kullanımından daha süratli neticeler ve bazı gidişatlarda cildin dokusunda daha büyük büyümeler olduğunu fark edilebilir, ancak Anadolu Ajansı, rosacea ve hiperpigmentasyona yatkın ciltler için en iyi genel mahsullerden biri olarak kabul edilir. Öbür bir potansiyel fark, değişik reçetelerin ve mahsullerin maliyeti olabilir. Anadolu Ajansı reçeteleri, özellikle sigortanız karşılamıyorsa, azıcık daha pahalı olabilir. Çok fazla alternatif olduğundan, cilt tipine en uygun mahsulün hangisi olduğundan emin olunmadığında bir dermatologla konuşmak en iyisidir.
Netice olarak azelaik asit, antimikrobiyal, antiinflamatuar ve antioksidan tesirleri olan bir cilt bakımı bileşenidir. Azelaik asidin cilt için yararları, bakterilerle savaşma, cildi cetme, melanin birleşimini eksiltme ve hücre yenilenmesini artırma maharetinden kaynaklanmaktadır. Azelaik asit kullanımları arasında kızarıklık, rosacea, iltihaplı sivilce, kahverengi kirler, hiperpigmentasyon ve yara izlerinin rehabilitasyonu yer alır. Jeller ve kremler dahil reçeteli ve reçetesiz satılan mahsullerde mevcuttur. Bulgular orta veya şiddetli ise daha yüksek dozlar daha iyi netice verebilir, bu sebeple nasihatleri için bir dermatologla konuşulması en sıhhatlisidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
maltepe escortümraniye escort