Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Aydos Kalesi Ve Bir Aşk Öyküsü

  • 24 Ağustos 2021
  • Aydos Kalesi Ve Bir Aşk Öyküsü için yorumlar kapalı
  • 204 kez görüntülendi.
Aydos Kalesi Ve Bir Aşk Öyküsü

Aydos Kalesinin Yapısı: Aydos Kalesi, değişik ismiyle Keçi Kalesi, Sultanbeyli ilçesindeki Aydos Tepesi’nin 325 metrelik uzantısında yer almaktadır. Aydos Kalesi’nin, Bizans İmparatorluğu’nun topraklarını yavaş yavaş kaybetmeye başladığı bir yarıyılda hem Osmanlılar hem de Bizanslılar için çok ehemmiyetli bir yere sahip olduğu reeli yadsınamaz. Kale, dış surlar temel alındığında 26.000 metrekare üzerine heyeti bir yapıdadır. Kalenin […]

Aydos Kalesinin Yapısı:

Aydos Kalesi, değişik ismiyle Keçi Kalesi, Sultanbeyli ilçesindeki Aydos Tepesi’nin 325 metrelik uzantısında yer almaktadır. Aydos Kalesi’nin, Bizans İmparatorluğu’nun topraklarını yavaş yavaş kaybetmeye başladığı bir yarıyılda hem Osmanlılar hem de Bizanslılar için çok ehemmiyetli bir yere sahip olduğu reeli yadsınamaz.

6397_aydos_tepesi_bizans_castle_istasia_side

Kale, dış surlar temel alındığında 26.000 metrekare üzerine heyeti bir yapıdadır. Kalenin bütün olarak öğrenilmemekle birlikte 11. Asırda inşa edildiği hipotez edilmektedir. Kale ve inşa edildiği yer olan Sultanbeyli Ovası, o yarıyıllarda Anadolu’yu İstanbul’a bağlayan bir istasyon görevi görmekte olup konum olarak stratejik bir ehemmiyete sahiptir.

Aydos Kalesi iç sur ve dış sur olmak üzere iki surdan alana kazanç. İç korunma duvarında altı, dıştakinde ise yedi burcu olmak üzere toplamda 13 burçtan oluşur. İç surlar ile dış surlar arasındaki mesafe takribî olarak 20 metre kadardır. Eşi değişik kaleler gibi Sultanbeyli bölgesine hâkim bir konumda olan kale, kaya üzerine inşa edilmiş ve kalenin imali sırasında yapıldığı tepenin üstü düzleştirilmiştir. Aydos Kalesi’nin doğu tarafı derin bir vadiye bakmaktadır. Bu güzergahtan kale’ye çıkmak çok efor olduğu için doğu kısmında burç rakamı bir adet olarak planlanmıştır.

Kale Kapıları: Kalede yapılan arkeolojik çalışmalarda, iç surlarda toplam üç kapı ortaya çıkartılmıştır. Güneydoğu kısmında bulunan kapının her iki yanında inşa edilen kulelerin izlerini sarihçe görmek olasıdır. Genelde kale kapılarının her iki yanında kulelerinin inşa edildiği düşünüldüğünde, bu kapının kalenin giriş kapısı olduğu hipotez edilmektedir. Kalenin doğusunda bulunan taban kısmında mermer ve kolon yıkıntılarının olduğu, geniş sarihliğin ise yeniden kale kapılarından bir tanesinin de burada olduğu izlenimi vermektedir.

Burçlar:?Aydos Kalesi’nde yapılan yenileme çalışmalarında ortaya çıkartılan burçların yarım daire şeklinde yöresel taşlardan yapıldığı görülmektedir. Kalenin güney batısındaki burcun dış duvarında kaplama bir yapı ortaya çıkartılmıştır. Bu kaplama yapı 13-14. asrın mimari tarzını çok sarih bir biçimde taşımaktadır.

Kalenin fethinden doğan bir aşk hikâyesi:

Kale İstanbul’un fethedilmesinden takribî 125 sene evvel 1328 senesinde Orhan Gazi’nin emriyle Abdurrahman Gazi ve Konur Alp emrindeki Osmanlı Ordusu tarafından fetih edilmiştir. Orhan Gazi tarafından görevlendirilen Abdurrahman Gazi’nin tasarıyı öncelikle Gebze kalesini fethederek Bizans’a gelen askeri desteği kesmek ve kalenin fethedilmesini basitleştirmekti.
Bu emelle ilk evvel Gebze Kalesi fethedilmiş ve ardından Aydos Kalesi abluka etilmiştir. Bu abluka etme jenerasyonlar boyu anlatılacak bir aşk hikâyesine de zemin hazırlamıştır.

Şöyle ki; Aydos Kalesi Tekfuru’nun kızı düşünde ateşli bir kuyuya düşer. Kuyudan kendisini Osmanlı askerlerinden biri çıkarır. Tekfurun kızının düşünde gördüğü Osmanlı askeri, Abdurrahman Gazi’dir.

6397_aydos-kalesinin-fethinde-bir-ask-hikayesi-dha-9163109a4a46b9431af9dab29806e53c-1-t

Tekfurun kızı, bu düşten o kadar etkilenir ki kaleyi abluka eten Abdurrahman Gazi’ye takviye etmeye karar verir. Taşa sarılı bir kâğıda düşünde Abdurrahman Gaziyi gördüğünü ve ona takviye edeceğini yazarak surların dışına atar. Tekfurun kızının sızdırdığı bilgilere göre gece yarısı aniden kaleye baskın yapan Abdurrahman Gazi, tekfurun kızının surdan alta sarkıttığı bir halat sayesinde surdan tırmanarak kale içine girer ve kale kapısını içeriden açarak kalenin fethedilmesi sağlar. Fetihderi sonra Abdurrahman Gazi Aydos Kalesi Tekfurunun kızı ile evlenmiştir. Böylece Türkler ve Rumlar arasında uzun seneler anlatılacak olan bir aşk hikâyesi doğmuş olur.

Kale Niçin Terkedildi?

Kale ele geçirildikten kısa bir vakit sonra terkedilmiştir. Bunun sebebi 1337 senesinde İzmit’in fethedilmesi ile beraber Orhan Gazi Aydos Kalesi’nin devrilerek İzmit?Kalesi’ne geçilmesini ister bu sebeple Aydos Kalesi 1337 senesinde devrilir. Yapılan kazı çalışmalarında Aydos Kalesinden günümüze Osmanlı?Yarıyılı’ne ait pek fazla nedeni de burada uyumaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ