Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Ayak Parmağı Anlaşmasının Sebepleri ve Rehabilitasyonu

  • 13 Haziran 2021
  • Ayak Parmağı Anlaşmasının Sebepleri ve Rehabilitasyonu için yorumlar kapalı
  • 214 kez görüntülendi.
Ayak Parmağı Anlaşmasının Sebepleri ve Rehabilitasyonu

Ayak anlaşması bir şeyin ayak parmaklarında bayağı kan akışı yasaklandığının bir işaretidir. Bazı hadiseler hafiftir ve kendi başlarına düzelirken bazıları daha uzun vakitbilir veya aniden oluşup düzelebilir. Tembellik değişik insanlardan değişik hissedilebilir. Ayrıca tembellik hissi, neyin sebep olduğuna bağlı olarak değişebilir. Bir insan ayak parmaklarında anlaşma sezdiğinde, alttakilerle karşılaşabilir: • Karıncalanma hissi • İğne batırılıyormuş […]

Ayak anlaşması bir şeyin ayak parmaklarında bayağı kan akışı yasaklandığının bir işaretidir. Bazı hadiseler hafiftir ve kendi başlarına düzelirken bazıları daha uzun vakitbilir veya aniden oluşup düzelebilir. Tembellik değişik insanlardan değişik hissedilebilir. Ayrıca tembellik hissi, neyin sebep olduğuna bağlı olarak değişebilir. Bir insan ayak parmaklarında anlaşma sezdiğinde, alttakilerle karşılaşabilir:
• Karıncalanma hissi
• İğne batırılıyormuş hissi
• Değildiğinde sıcak veya soğuk sezmeme vaziyeti
Ayak parmaklarında anlaşmanın birçok sebebi vardır. Bazı insanlar ayakkabılarını değiştirir veya soğuk şartlara maruz kalmaktan sakınırsa ortadan kalktığını görür. Bazı vaziyetlerde ise tembellik, diyabet, periferik atardamar hastalığı PAD veya multipl skleroz MS gibi rehabilitasyon gerektiren tıbbi bir gidişattan kaynaklanıyor olabilir. Ayak anlaşması sebebini bulmak ve gerekirse rehabilitasyon olması ehemmiyetlidir. Altta ayak parmaklarında sezilen tembellik sebepleri, muhtemel rehabilitasyonlar hakkında balakalar bulunmaktadır.

Ayak Parmaklarında Oluşan Tembellik Sebepleri

Ayak parmaklarında görülen tembelliğin hafiften şiddetli olmasında değişen birçok neden vardır. Parmak üşengeçliği kendiliğindene kaybolmazsa veya belirgin bir sebebi yoksa şahıslar bir hekimle başvurabilir. Alttakiler, bir şahsın ayak parmaklarında anlaşma sezme sebeplerinden bazılarıdır.
Dar ayakkabı kullanmak
Ayak Parmağı Uyuşmasının Sebepleri ve TedavisiSıkı ayakkabılar ayak parmaklarında muhtemel bir tembellik sebebidir. Sıkı ayakkabı giymek ayak parmaklarındaki kan dolaşımı azaltabilir ve bu da karıncalanma veya miskinliğe neden olabilir. Benzer biçimde, bir ayak yaralanması için sıkı bir alçı ya da bandaj kullanılması, ayak parmaklarına doğru dolaşımını engelleyebilir. Ayakkabıların uygun boyut ve genişlikte olduğunu hakimiyet edilmeli ve ayak yaralanması için alçıya veya başka bir gözetmeye lüzumu varsa, alçıda veya bandajı yerinde iken parmakların his vaziyeti hakimiyet edilmelidir.
Ağır egzersizler
Uzun vakit koşmak veya yürümek, geçici olarak ayak parmaklarında ve ayaklarda miskinliğe neden olabilir. Fakat bu tembellik, egzersizi durdurduktan sonra eksilmelidir. Düzgün oturan ayakkabı giyilmesi, egzersiz sırasındaki üşengeçliği en aza indirebilir. Amerikan Çocuk Spor Doktorluğu Yüksekokulu, yürüyüş ayakkabılarını her 300-500 mil’de veya aşınmış görünmeden evvel değiştirmesi gerektiği mevzusunda ihtarda bulunmuştur.
Soğuğa maruz kalmak
Soğuk havalarda dışarıda olmak, özellikle de ayakların ıslandığı vaziyetlerde ayak parmaklarında miskinliğe neden olabilir. Bir şahıs soğuk havalarda ayak anlaşması fark ederse, ısınmak için içeri girmelidir. Fazla soğuğa maruz kalmak donmalara ve kalıcı doku zararına neden olabilir ve amputasyona neden olabilir. Soğuk bir konutta veya binada yalınayak gezmek, ayak parmakları tekerrür ılınana kadar geçici miskinliğe neden olabilir. İçeride kalın çoraplar veya terlikler giymek, soğuk ayakların ısınmasına destekçi olabilir.
Raynaud belirtiyi
Raynaud belirtiyi, bir şahsın kan damarları soğuğa ve strese çok fazla tepki verdiğinde alana gelmektedir. Genellikle, gidişat parmak uçlarındaki kan damarlarını tesirler ve alttaki sağlık şartlarına neden olmaktadır:
• Anlaşma
• Karıncalanma
• Soluk ve mavi renge dönen cilt rengi bir farklılığı
Raynaud’a sahip şahıslar, bedeni sıcak yakalamanın semptomları önlemeye destekçi olabileceğini görebilir. Daha ciddi hadiselerde, bir şahsın ilaca lüzumu olabilir.
Bunyonlar
Bunyonlu bir şahıs doğru genişlikte ve büyüklükte ayakkabı giymelidir. Bunyon, ayak başparmağının dibinde büyüyen kemikli bir yumrudur. Şahıslar, başparmağını içe doğru iten dar ve dar ayakkabılar giyerse bunyon alabilir ve zamanla, bu basınç kemik deformasyonuna neden olabilmektedir. Bunyon, ayağa oturan ayakkabıları bulmayı zorlaştırabilir. Ayakkabılar parmak uçlarında çok sıkı olabilir ve bu da miskinliğe neden olabilir. Bunyon şikayeti olan şahıslar bir ayak ve ayak bileği uzmanını görmeli ve basınç veya rahatsızlığı önlemek için uygun genişlikte ve büyüklükte ayakkabı giymelidir.
Kırık ayak
Ayak Parmağı Uyuşmasının Sebepleri ve TedavisiBir ayak parmağı kırığı yada ayak kırığı, miskinliğe veya karıncalanmaya neden olabilir. Kırık ayak parmakları sıklıkla bir şahıs bir kaza geçirdiğinde, düştüğünde veya ayak parmaklarını sert bir nesneye çarptığında alana kazanç. Bir şahıs ayak parmaklarına hasar verirse ve tembellik yaşıyorsa hekime görünmelidir. Bu kırık, kemiğin doğru biçimde iyileşmesini sağlamak için rehabilitasyon gerektirebilir.
Morton nöroması
Morton’un nöroması, ayak topundaki asaplardan bkocamanın çevresindeki doku kalınlaşmasıdır. Ayaklarda ve ayak parmaklarında yanma ve anlaşmaya neden olabilir. Ayağın altında bir çakıl taşı veya başka bir nesne varmış gibi hissedebilir. Amerikan Ortopedi Cerrahları Yüksekokulu, Morton Neuroma’sı olan bireylerin % 80’inin alttakilerin bir kombinasyonu ile gevşeme sağlayabildiğini açıklamaktadır:
• Daha geniş ve sağlam olmayan ayakkabılar giymekten ve yüksek topuklu ayakkabılardan sakınmak
• Asap üzerindeki baskıyı rahatlatan özel ayakkabı ilaveleri ve pedleri kullanmak
• Şişme ve enflamasyonu eksilten steroid enjeksiyonlarına sahip olmak
Koşma gibi yüksek tesirli sporlara katılan şahıslar, mola vermenin Morton’un nöromasını gevşetmeye destekçi olabileceğini görebilir. Ayağın iyileşmesine destekçi olmak için yüzme gibi düşük tesirli bir aktiflik denenebilir. Eğer yukarıyadaki kolullar gevşeme sağlamazsa, hekim asap üzerindeki basıncı eksiltmek için operasyon önerebilir.
Şeker hastalığı
Diyabetin karmaşıklıklarından bkocaman diyabetik nöropati denilen bir gidişattır. Diyabetik nöropati, yüksek kan şekeri seviyelerinin asaplara hasar vermesi, ayak parmaklarında ve ayaklarda anlaşma ve karıncalanma oluşmasına neden olabilir. Diyabet hastası bireylerin günlük ayaklarını hakimiyet etmeleri ve kan şekerini hakimiyet altında yakalamak için sağlık uzmanlarıyla birlikte çalışması gerekir. Ayrıca yalınayak gitmekten sakınmalı ve uygun bir biçimde oturan ayakkabılar giymelidirler.
Periferik atardamar hastalığı
PAD, periferik vasküler hastalık PVD veya atardamarların sertleşmesi olarak da bilinir. Vasküler Cerrahi Derneği’ne göre, ABD‘de 10 milyondan fazla insanı etkilemektedir. PAD, atardamarlarda plak birikimi olarak bilinen birikintiler olduğunda alana kazanç . Plak birikmesi kan akışını eksiltir ve bacaklarda veya ayaklarda ağrı, eforsuzluk ve miskinliğe neden olabilir. Şahıslar yüksek kan basıncı veya sağlıksız kolesterol seviyesinden PAD alabilirler ve diyabet ayrıca PAD’a neden olabilir. Hekimler genellikle egzersiz, daha sağlıklı bir perhiz ve PED’i hakimiyet etmek için sigara içmemelerini önerir. Bazı vaziyetlerde, insanların ilaçlara veya operasyonlara lüzumu olabilir.
Çoklu skleroz
MS, beyni ve omuriliği etkileyen ve beyinden sinyallerin bozulmasına neden olan kronik bir hastalıktır. MS, bedenin muhtelif bölgelerinde anlaşma ve karıncalanma dahil olmak üzere muhtelif semptomlara neden olur. Ayrıca yürüme, görme problemleri, akılsal farklılıklar ve öbür birçok semptomda güçlüklere neden olabilir. Bir şahıs MS semptomları olabileceğini düşünüyorsa, doğru rehabilitasyon için hekime görünmelidir.
Kemoterapi
Kemoterapi, kanser için hayat kurtarıcı bir rehabilitasyon olabilir. Fakat kemoterapi bedenin bazı bölgelerinde görülen anlaşma ve karıncalanma dahil yan tesirlere neden olabilir. İnsanlar kemoterapinin yan tesirleri hakkında sağlık uzmanlarıyla konuşmalıdır.
Omurilik yaralanması
Omurilik bedenden asap iletileri yollamaktan mesuldür. Omurilik yaralanmaları alttakilerden kaynaklanabilir:
• Taşıt kazaları
• Sırt veya bedene şiddetli darbeler
• Artrit
• Kanser
Bir omurilik yaralanması ayak parmaklarında anlaşma veya sıcak veya değildiğinde his kaybına neden olabilir. Zarar ilk başta her zaman sarih olmayabilir. Şahıs, kafa, breyin veya sırttaki ciddi travmalardan sonra hekime görünmelidir. Birisi bir kazaya karışmışsa ve beyni veya omuriliği hasar görebilirse, bireyi hareket ettirmek ve acil gidişat servislerini aramamak ehemmiyetlidir.
B-12 Vitamini beceriksizliği
Ayak Parmağı Uyuşmasının Sebepleri ve TedavisiBir şahıs yeterli B-12 vitamini alamadığında, hasarlı kansızlık gelişebilir. Bu olduğunda, beden yeterince kırmızı kan hücresi oluşturamaz. Yeterli kırmızı kan hücresi olmadan, şahıs kendini cılız veya bitkin hissedebilir. Ayrıca miskinlik de dahil olmak üzere asap problemleri olabilir. Hekimler hasarlı kansızlığı B-12 vitamin enjeksiyonları ile rehabilitasyon edebilirler. Et ve süt mahsulleri dahil olmak üzere hayvansal yiyecekler B-12 vitaminini kapsar. Veganlar, besin alımlarını dikkatli bir biçimde idaremedikleri sürece, B-12 vitamini beceriksizliği tehlikeyi altında olabilirler.
İnme
Bir inme beyne giden kan talebinde bir kesinti olduğunu ve hayatı tehdit eden acil bir gidişattır. Bir şahıs felç geçirdikten sonra, tembellik veya soğuk algınlığı veya acı sezmemek gibi kalıntı belirtiler fark edebilir. Bu semptomlar asap zararının bir işareti olabilir. İnsanların bayağı etkinlik ve işlevlerini geri kazanmalarına destekçi olmak için bir inmeden sonra rehabilitasyona lüzumu olabilir.
Vaskülit
Vaskülit, otoimmün bir hastalıktır. Bağışıklık sistemi sağlıklı kan damarlarına saldırdığında olur. Alttakiler dahil olmak şartıyla muhtelif hastalıklar ve hastalıklar vaskülite neden olabilir:
• lupus
• romatoid artrit
• Hepatit B
• Hepatit C
Vaskülit kan akışını engelleyebileceği için miskinliğe ve karıncalanmaya neden olabilir. Rehabilitasyon, vaziyete neyin sebep olduğuna bağlıdır. Bazen, vaskülite neden olan hastalığın rehabilitasyonu semptomların gevşetilmesine destekçi olabilir. Öbür vaziyetlerde, hekimler kan damarlarındaki iltihaplanmayı eksiltmek için steroid veya başka ilaçlar verebilirler.
Guillain-Barre belirtiyi
Guillain-Barre belirtiyi bağışıklık sistemi bedendeki asaplara saldırdığında ender görülen bir hastalıktır. Bazı virüsler ve şartlar Guillain-Barre belirtisini tetikleyebilir, ancak sebebi genellikle bilinmemektedir. Guillain-Barre’ın ilk semptomlarından bkocaman ayak parmaklarında, parmaklarda, el bileklerinde veya ayak bileklerinde anlaşma ve karıncalanmadır. Tembellik bedene dağılmaya ve hareket etmeye başlayabilir. Aynı zamanda yaygın bir cılızlığa, konuşma güçlüğüne ve öbür koordinasyon problemlerine neden olabilir.
Guillain-Barre belirtiyi belirtileri olan bireylerin tanı almak için tıbbi testlere lüzumu olabilir. Bir sağlık kurumunda rehabilitasyon ve daha sonra rehabilitasyon gerekebilir. Bir şahsın Guillain-Barre semptomları varsa, acil tıbbi bakım zorunludur. Guillain-Barre belirtiyi mortalite oranı % 3-7 arasında olan ciddi bir gidişattır. Aynı zamanda zamanla kalıcı eforsuzluğa ve sakatlığa yol açabilir. Bununla birlikte, yoğun bir rehabilitasyon ile Guillain-Barre alan bireylerin % 70’i iyileşir.

Ne Zaman Hekime Başvuru Edilmelidir?

Ayak Parmağı Uyuşmasının Sebepleri ve TedavisiAyak miskinliklerinde belirgin bir neden yoksa insanlar hekimleriyle konuşmalıdır. Birçok insan, değişik ayakkabı, dinlenme veya sıcaklıkla ayak parmaklarındaki miskinlikten kurtulur. Ayak parmaklarındaki anlaşma belirgin bir neden olmadan reelleşirse veya kaybolmazsa, şahıs hekimini değerlendirme için görebilir. Bir hekim semptomlar, mevcut sağlık şartları ve bkocamanın alabileceği ilaçlar ve yardımlar hakkında sual sorabilir. Tembelliğin ana sebebini bulmak, başarılı bir rehabilitasyona doğru atılan ilk adımdır.
Ayak parmaklarında anlaşma bir hastalık değildir, başka bir sağlık şartının belirtisidir. Bir hekim ayak anlaşması ve öbür alakalı semptomları rehabilitasyon etmek için altta uyuyan sebebi belirlemelidir. Şahıslar ayak anlaşmasını görmezden gelmemelidir. Genellikle hasarsız olmasına karşın, bir sağlık meselesinin işareti olabilir. Bir hekime danışmak, rastgele bir meseleyle başa çıkma mevzusunda en iyi kısmeti verebilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ