Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Ay’a Ayak Basmamızı Sağlayan Kadın; Margaret Hamilton

  • 14 Temmuz 2021
  • Ay’a Ayak Basmamızı Sağlayan Kadın; Margaret Hamilton için yorumlar kapalı
  • 101 kez görüntülendi.
Ay’a Ayak Basmamızı Sağlayan Kadın; Margaret Hamilton

Sistem mühendisi, bilgisayar bilimci Margaret Heafield Hamilton çalışmaları sayesinde Apollo 11’in Ay’a inişi sırasında ortaya çıkan meseleyi çözerek vazifenin iptal edilmesini önleyerek tarihe damgasını vurmuş bir bilim kadınıdır. Nasa Evveli Hayatı ve Çalışmaları Margaret Heafield, 17 Ağustos 1936 İndiana – Paoli doğumludur. 1954 senesinde Hancock Lisesi’nden mezun olduktan sonra 1955’de Michigan Üniversitesi matematik kısmına gitmiştir. […]

Sistem mühendisi, bilgisayar bilimci Margaret Heafield Hamilton çalışmaları sayesinde Apollo 11’in Ay’a inişi sırasında ortaya çıkan meseleyi çözerek vazifenin iptal edilmesini önleyerek tarihe damgasını vurmuş bir bilim kadınıdır.

Nasa Evveli Hayatı ve Çalışmaları

Ay'a Ayak Basmamızı Sağlayan Kadın; Margaret HamiltonMargaret Heafield, 17 Ağustos 1936 İndiana – Paoli doğumludur. 1954 senesinde Hancock Lisesi’nden mezun olduktan sonra 1955’de Michigan Üniversitesi matematik kısmına gitmiştir. Earlham College’de de azıcık felsefe okumuş ve 1950 senesinin sonlarında evlendiği kocası James Cox Hamilton’ı desteklemek için kısa bir zaman lisede matematik ve Fransızca dersi vermiştir.

Brandeis Üniversitesi’nde soyut matematikte yüksek lisans yapmak için Boston Massachusetts’e taşınmış ve 1960 senesinde meteoroloji kısmında Profesör Edward Norton Lorenz’in LGP-30 ve PDP-1 bilgisayarlarındaki hava şartlarını varsayım etmek için yazılım geliştirilmesi için MIT’de geçici misyon almıştır Marvin Minsky’nin MAC projesi.

1961-1963 seneleri arasında Lincoln Lab’da SAGE Projesinde çalışmıştır. SAGE Projesi, hava şartlarını öngörerek hava hareketlerini simülatörler aracı ile izleyebilecek bilgisayar yazılımı oluşturmak için MIT tarafından başlatılan Whirlwind Projesinin bir uzantısı idi. SAGE, soğuk savaş yarıyılında Sovyet savaş uçaklarının mümkün ataklarına karşı askeri kullanım için korunma emelli geliştirilmiş bir projedir. Bu projedeki çalışmaları onun NASA’nın Apollu uçuş yazılımda lider yazılımcı olarak misyon almasına vesile olmuştur.

Nasa

Ay'a Ayak Basmamızı Sağlayan Kadın; Margaret HamiltonHamliton, Apollo ve Skylab’ın yazılımını geliştiren takıma liderlik etmiştir. Hamilton ve takımı, Apollo’nun komuta modülü, aya inecek kısmı ve Skylab için planlanmış algoritmaları kapsayan yazılımın geliştirilmesi mesullüğünü üstlendi. Takımının bir kısmı da, Margaret Hamilton tarafından planlanan ve geliştirilen Display Interface Routines gibi kusur ayıklama ve kurtarmaya müteveccih sistem yazılımlar üzerinde çalıştılar.

Margaret Heafield Hamilton’ın uzmanlık alanı içerisinde; sistem tasarımı, yazılım geliştirme, müessesesel ve süreç modelleme ve geliştirme , şekilsel sistem modelleme dilleri, sistem modelleme ve geliştirme için sistem odaklı nesneler, otomatik yaşam çevrimi etrafları, yazılım güvenliği had safhaya çıkarmak ve yine kullanma usulleri, domain incelemeyi, yerleşik dil özellikleri ile doğrulama, sağlam sistemler için sarih mimarı teknikler, bütün yaşam döngüsü otomasyonu, devamlı entegrasyon, kusur idrak etme ve kurtarma teknikleri, insan-makine arayüz sistemleri, işletim sistemleri,test teknikleri ve yaşam döngüsü idare teknikleri yer alıyordu.

Apolo 11 Vazifeyi

Apolo 11 misyonunda, Aya İniş Vasıtayı’nın Ay’a inmesine 3 dakika varken kokpitte bulunan bilgisayarların bir çoğu ihtar alarmları vermeye başladılar. Hamilton’un Apollo 11 uçuş vasıtayı yazılımına bizzat ilave etmiş olduğu kusur ayıklama programı ile bu kusur çok kısa zamanda fark edilerek reel ehemmiyetli önceliğe sahip misyonlara odaklanılarak öbürleri sonraya vazgeçilmiş ve vazifenin zafer ile bitirilmesi sağlanmıştır. Kusur ayıklama programı sayesinde Ay vazifeyi zafer ile bitirilmiş ve kolay bir bilgisayar kusuru sebebi ile iptal edilmemiştir.
Mesele, radar sistemi tarafından sevk edilen bilgilerin bilgisayarın operasyoncusunu fazla yüklemesinden kaynaklanıyordu ancak bu sisteminde iniş sırasında çalışmasına da gerek yoktu. Alarmın daha sonra kusurlu bir hakimiyet listesi sebebiyle çalışanların birinin radarı devreye alması sebebi ile olduğu da anlaşılmıştır.

Hamilton, Apollo 11’in Ay vazifeyi için 145,000 satırlık assembly kodunu planlamış, hem kendi yazmış hem de yazan takımı idaremiştir. O yarıyıldaki teknoloji ile bu kadar ehemmiyetli bir kodun kusursuz yazılmış olması çok ehemmiyetli bir zaferdir.

İş Hayatı

Margaret Hamilton, 1986 senesinde kurmuş olduğu Hamilton Teknoloji şirketinin CEO’luğunu üstlenmiştir. Bu şirketin tüm mahsulleri Margaret Hamilton’un bizzat kendisinin geliştirdiği yazılım ve sistemlere dayanmakta idi.

Şimdi emekli olan M.Hamilton yaptığı çalışmalar ile yazılım mühendisliği terimini oluşmasının esaslarını atmıştır.

Ödülleri

– 1986 senesinde Computing Kadınlar Derneği tarafından Augusta İsme Lovelace Ödülü,
– 2003 senesinde NASA Sıradışı Uzay Çalışması Ödülü Aldığı 37.200 dolarlık ödül Nasa tarihinde rastgele bir bireye verilen en büyük ödül ölçüyüdür
– 2009 senesinde Earlham Koleji Sıradışı Mezun Ödülü
– 2016 senesinde Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama tarafından Başkanlık Hürlük Madalyası
almıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ