Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Ay Takvimi Nedir?

  • 08 Mayıs 2021
  • Ay Takvimi Nedir? için yorumlar kapalı
  • 140 kez görüntülendi.

Ay takvimi, Ay’ın devrelerini temel alarak oluşturulan takvimdir. Bu takvimde Ay’ın semandaki devinimleri ve aşamaları esastır. Günlük hayatımızda kullandığımız takvim Dünya’nın Güneş çevresindeki hareketleri baz alınarak tertip edilmiştir. Ay takviminde ise, Ay’ın bütün devreleri temel alınır.

Ay Takvimi Nedir?Ay takvimi, Ay’ın devrelerini temel alarak oluşturulan takvimdir. Bu takvimde Ay’ın semandaki devinimleri ve aşamaları esastır. Günlük hayatımızda kullandığımız takvim Dünya’nın Güneş çevresindeki hareketleri baz alınarak tertip edilmiştir. Ay takviminde ise, Ay’ın bütün devreleri temel alınır.

Ay seneyi, Güneş senesine göre daha süratli bitirilir. Bu surattan Ay takviminin Güneş takvimine göre karşılığını bulmak için hesaplama yaparken muhakkak sürelerin eklenmesi gerekir. Kısacası, 1 Ay seneyi, 1 Güneş senesine göre çok daha acele geçer dememiz olasıdır.

Ay takvimi, ilk olarak Sümerler tarafından kullanıldı. Bu uygarlıktaki uygulamaya göre, her ay, yeni Ay’ın gök suratında göründüğü gün başlıyordu. Günümüzde ise bazı kavmi ve dini gruplar hala Ay takvimini kullanmaktadırlar.

İslamiyet’in peygamberi Hz.Muhammed’in M.S. 622 senesinde Mekke’den Medine’ye Hicret etmesini temel alarak tertip edilen takvim ise Hicri takvimdir. Hicri takvim, Ay takvimlerine bir misal olarak gösterilebilir.

Ay Takvimi Nedir?

Yazar:Ayşegül Güngör

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ