Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Ay Adları Nereden Geliyor?

  • 14 Temmuz 2021
  • Ay Adları Nereden Geliyor? için yorumlar kapalı
  • 149 kez görüntülendi.
Ay Adları Nereden Geliyor?

Avrupa dilleri, Arapça ve İbranice’ye baktığımızda takvim aylarının adlarının bizim kullandıklarımızla ve birbirleri ile aynı veya eş olduğunu görüyoruz. Türkçe’deki Mayıs’ın karşılığının İngilizce’de May olması gibi. Gerçeğinde bu gidişat oldukça karmaşık ve bir hayli dilde ay adları birbirine geçmiş gidişattadır.

Avrupa dilleri, Arapça ve İbranice’ye baktığımızda takvim aylarının adlarının bizim kullandıklarımızla ve birbirleri ile aynı veya eş olduğunu görüyoruz. Türkçe’deki Mayıs’ın karşılığının İngilizce’de May olması gibi. Gerçeğinde bu gidişat oldukça karmaşık ve bir hayli dilde ay adları birbirine geçmiş gidişattadır. Özellikle Arap ülkeleri ve etrafındaki kültürel etkileşimi görmek açısından ay adlarını araştırmak faydalı olacaktır.

Ay İsimleri Nereden Geliyor?Maya takvimi

Bugün kullandığımız takvimin ve ayların orijini Roma takvimine dayanır. Roma takvimi en başta şu aylardan oluşan 10 aylık bir takvim olarak hazırlanmıştır: Martius, Aprilis, Maius, Junius, Quintilis, Sextilis, September, October, November, December. Daha sonra bu ayların en başına Januarius ve Februarius isminde iki ay daha ilave edilmiştir ve Sextilis ayı, Augustus olarak, Quintilis ayı da Julius olarak değiştirilmiştir. İngilizce ve öteki Avrupa dillerindeki ay adları tamamen Latince’den alınmıştır.

Ay İsimleri Nereden Geliyor?

Latince – İngilizce – Türkçe
Januarius Janus’a ithafen => January => Ocak
Februarius Februa’ya ithafen => February => Şubat
Martius Mars’a ithafen => March => Mart
Aprilis Aphrodite’e ithafen => April => Nisan
Maius Maia’ya ithafen => May => Mayıs
Junius Juno’ya ithafen => June => Haziran
Julius Julius Caesar’a ithafen => July => Temmuz
Augustus Augustus Caesar’a ithafen => August => Ağustos
September Yedinci ay => September => Eylül
October Sekizinci ay => October => Ekim
November Dokuzuncu ay => November => Kasım
December Onuncu ay => December => Aralık

Türkçe’deki Mart, Mayıs, Ağustos ayları da görüldüğü gibi Latince kaynaklıdır. Bir kısım ay adları da İbrani takviminden Arapça’ya, oradan da Türkçe’ye geçen adlardır.

Ay İsimleri Nereden Geliyor?Yahudi Takvimi

İbrani takvimindeki ay adları ve Levant bölgesi olarak adlandırılan ve Filistin, Ürdün, Suriye, Lübnan ve Irak’ı kapsayan bölgede kullanılan ve kısmen İbranice’den etkilenmiş olan ay adları da alttaki gibidirİbrani takvimi, Nisan’dan başlar ancak alttaki listede Tevet [Ocak] ayıyla başlatılmıştır.

İbranice – Levant bölgesi
1.Tevet => Kanun-essani
2.Sebat => Şubat
3.Adar => Adar
4.Nisan => Nisan
5.İyar => Ayyar
6.Sivan => Haziyran
7.Tammuz => Tammuz
8.Av => Ab
9.Elül => Aylül
10.Tişri => Tısrin-ül evvel
11.Marheşvan => Tısrin-essani
12.Kislev => Kanun-ül evvel

İbranice ve Arapça ay isimlerinin temel orijinleri de Babil dillerine, Aramice, Süryanice, Akkadça ve Sümerce’ye dayanır. Bazı ay adları da ismini Mısır yaradanları alır.

Bu listeden görüldüğü gibi Türkçe’deki Şubat, Nisan, Temmuz ve Eylül aylarının adları İbranice, Haziran ayının adı ise Arapça orijinlidir.

Ocak, Ekim, Kasım, Aralık ayları ise başka dillerde görülmeyen, Türkçe’ye özgü isimlerdir. Ocak, Ekim ve Aralık ayları öz Türkçe kelimelerdir. Kasım ise Arapça’da dağılan, aralayan anlamına gelen bir kelimedir.

Yazar:Aykut Özkurt

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ