Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Avustralya’ya Erişim: Melbourne Havalimanı

  • 01 Mayıs 2021
  • Avustralya’ya Erişim: Melbourne Havalimanı için yorumlar kapalı
  • 119 kez görüntülendi.

Melbourne, Okyanusya coğrafyasında yer alan Avustralya‘nın en büyük ve de en ehemmiyetli kenti olarak ifade edilebilir. Hakikatinde bu vaziyet azıcık değişken olsa da çoğunlukla Sydney ve de bu güzide şehir Melbourne arasında farklılık gösterir. Gerek Sydney gerekse de Melbourne her ne kadar ehemmiyetli mesken yerleri olsa da, bunlar ikisi de ülkenin başşehri değildir. Avustralya başşehri […]

Avustralya'ya Ulaşım: Melbourne HavalimanıMelbourne,

Okyanusya coğrafyasında yer alan Avustralya‘nın en büyük ve de en ehemmiyetli kenti olarak ifade edilebilir. Hakikatinde bu vaziyet azıcık değişken olsa da çoğunlukla Sydney ve de bu güzide şehir Melbourne arasında farklılık gösterir. Gerek Sydney gerekse de Melbourne her ne kadar ehemmiyetli mesken yerleri olsa da, bunlar ikisi de ülkenin başşehri değildir. Avustralya başşehri Canberra’dır. Canberra her ne kadar başşehir olsa da ne Sydney ne de Melbourne kadar bir popülariteye sahip değildir. Melbourne, Sydney ile birlikte en çok popülasyona sahip kent olarak dikkatleri sürükler. Bu iki kent, sanki ülkenin lokomotifi gibidir. Sydney azıcık daha uçarı iken, Melbourne daha değişik olarak hesaplı ve de son derece iktisadidir. Görüldüğü gibi her iki şehir de kendine has özellikleri ile dikkati sürükler.

Avustralya denildiğinde çoğumuzun usuna hemen bu iki şehir kazanç. Bu hakikatinde yalnızca bizim için geçerli olan bir vaziyet değildir. Hakikatinde dünya üzerinde bir hayli ülkede yaşayan insana Avustralya denildiğinde usuna bu iki yer kazanç. Bu iki yerden Melbourne, ülke için çok ehemmiyetli bir lokasyondur. Ekonomik, kültürel ve de akademik anlamda neredeyse Avustralya’ya merkez olarak hizmet veren şehir, ayrıca turizm alanında da son senelerde ciddi bir atlama yapmıştır.Şehirde birden çok hava alanı bulunur ama bunlar arasında en ehemmiyetli olanı hiç kuşku yok ki, Melbourne Havalimanı’dır. Her ne kadar Melbourne Havalimanı olarak ifade etsek de bu yerin öteki bir ismi de Tullamarine Airport’tur. Bu hava alanı Avustralya’da yer alan tam hava alanlarını nazara alırsak, Sydney Kingsford Smith Havalimanı sonrasındaki en yoğun havalimanıdır. Bu yoğunluk yolcu trafiği bazlıdır. Avustralya’nın en ehemmiyetli hava alanları arasında sayılan Melbourne Havalimanı, Melbourne şehrinde bulunan 4 havalimanından biri olarak göze çarpar. Bunlar arasında en çok seçim edileni olan bu kuruluş, sanki Avustralyalı ve de Melbournelülerin dünyaya açılan kapısıdır. Her yıl çok ciddi bir yolcu trafiğini ağırlayan bu yer, ayrıca beynelmilel yolcuların da son derece sık seçim ettiği bir kuruluştur.

Avustralya'ya Ulaşım: Melbourne HavalimanıAvustralya’nın öteki havalimanları gibi bu hava alanı da bir kamu iştirakidir. Başka bir ifadeyle devletçe işletilen Melbourne Havalimanı, oldukça etkileyici bir hizmet sunar. Bu yer, ülkenin en büyük havayolu ve aynı zamanda da milli taşıyıcısı olan Qantas Airways’e her ne kadar filo merkezi misyonu göremese de yeniden de bir hayli havayolu işletmesine filo merkezliği yapıyor olması ile dikkat toplar. Bunlar arasında Jetstar Airways, Qantas, Tigerair, Virgin Australia gibi ehemmiyetli firmalar bulunur.

Her sene 34 milyona yakın yolcunun kullandığı bu hava alanı, 7 milyar Avustralya doları meblağında bir de ekonomik tesire sahiptir. Her yıl 235 bin uçağın teker koyduğu bu yer, bu anlamda gerek Melbourne gerekse de Avustralya için bırakılmazdır. Melbourne Havalimanı bünyesinde 48 bine yakın bir çalışan topluluğu mevcuttur. Bu da Melbourne anlamında çok büyük bir istihdama denk kazanç.

Yazar:Emir Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ