Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Avustralya’da Vefat Saçan Hayvanlar

  • 19 Kasım 2021
  • Avustralya’da Vefat Saçan Hayvanlar için yorumlar kapalı
  • 102 kez görüntülendi.
Avustralya’da Vefat Saçan Hayvanlar

Avustralya, riskli hayvanları ile ünlü bir ülkedir. Dünyadaki değişik ülkelerden daha ölümcül yılanlara sahiptir. Zehirli yılanlar, kızgın köpekbalıkları ve ölümcül örümcekler vb. ile doludur. İnsanların yaşamlarını riske atan bu hayvanlara yakından bakacağız. Görünmez Canavar: Kutu Denizanası Çiğnenmesi çoğunlukla insanları öldürür ve en zehirli deniz hayvanı olarak öğrenilir. Genellikle Avustralya’nın kuzey ummanlarında bulunur. Bedeninin her köşesinde […]

Avustralya'da Ölüm Saçan HayvanlarAvustralya, riskli hayvanları ile ünlü bir ülkedir. Dünyadaki değişik ülkelerden daha ölümcül yılanlara sahiptir. Zehirli yılanlar, kızgın köpekbalıkları ve ölümcül örümcekler vb. ile doludur. İnsanların yaşamlarını riske atan bu hayvanlara yakından bakacağız.

Görünmez Canavar: Kutu Denizanası

Çiğnenmesi çoğunlukla insanları öldürür ve en zehirli deniz hayvanı olarak öğrenilir. Genellikle Avustralya’nın kuzey ummanlarında bulunur. Bedeninin her köşesinde takribî 15 tutamaçları olan bu hayvan her dokunaçta binlerce zehirli hücreye sahiptir. Soluk mavi ve saydam olan renkleri sebebiyle suda ayırt etmesi efordur.

Zehir Ambarı: Irukandji Denizanası

En zehirli denizanalarından ve en miniklerinden biri olan deniz katilleri, genellikle Avusturalya’da yaşayan ve 1 cm boyunda, ufak mikroskobik iğneleri olan canlı cinsidir. Hayvanın rastgele bir temasından dolayı sokma hakikatleşir ise, Irukandji belirtiyi olarak adlandıran bu zehir, 30 dakika içinde bedene dağılarak bel ağrısı, adale ağrıları, göğüs ağrısı, şiddetli baş ağrısı, terleme kapsar. Ve bu ağrıları hiçbir ağrı kesici dindiremez. Hemen rehabilitasyon edilmediğinde netice ölümcül olabilir. Avusturalya kıyılarında görüldüğü zaman denize girilmesi menedilir ve bu canlı sahildeki herkesi öldürmeye yetecek kadar zehir taşımaktadır.

O Bir Katil: Boğa Köpekbalığı

Bu dünyadaki en ölümcül köpek balıklarından biridir. Doğası gereği dargındırlar ve tropik kıyı şeritlerinin yakınında yaşarlar. Tatlı suya, ırmaklarda ve kollarda yaşayabildikleri için en riskli köpekbalığı oldukları düşünülüyor, bu surattan insanlarla olan karşılaşmalar oldukça mümkün. Adlarını kısa buruklarından alıyorlar. Boyları ise takribî 4 m olup, genel yiyecek kaynakları yunuslardır. En son Hawai ve Zambezi’de görülen bu canlılar, timsahlara kafa yakaladığı da görülmüştür.

Avustralya'da Ölüm Saçan HayvanlarDoğu Kahverengi Yılanı

Avustralya’daki vefatların çoğundan mesul cins olarak öğrenilir. Takribî 2 metre uzunluğunda olan bu hayvan, özellikle sıcak günlerde yüksek süratte hareket edebilme özelliğine sahiptir. Genellikle Doğu Avustralya’da sarih çayır ve otlaklarda bulunur. Zehirleri oldukça toksit kapsayan bu vahim hayvanların yavruları dahi insanları öldürmeye yeter.

Tuzlu Su Timsahı

Bu hayvanlar genellikle Avustralya’nın kuzeyinde yer alır. Avustralya timsahları yeryüzündeki en büyük sürüngenlerdir ve 1.000 kiloyu aşabilirler. Bu hayvanlar genellikle 6-7 metre uzunluğunda olup temel yiyecek kaynakları olarak ufak balık, kuş ve kaplumbağalardır. Ayrıca domuz ve manda gibi çok daha büyük avları da olabilir.

Korkak Örümcek: Hunili Örümcek

Çok zehirli bir cins olup, özellikle insanları av olarak kullanır. 1981’de anti-zehir ortaya atılmadan evvel, vefatların çoğundan bu hayvan mesuldü. Çoğunlukla doğu kıyılarında ve Avustralya yaylalarında bulunan bu cinsler bir insanı on beş dakika içerisinde öldürebilir. Bu hayvanlar oldukça korkak yapıya sahip olup, korktuklarında ise daha saldırganlaşmaktadırlar.

Mavi Renkli Ahtapot

Ölümcül bir deniz hayvanı olan bu ahtapot, Avustralya’da doğu Pasifik’te bulunur. Bu ahtapottan alınan ısırık hafif ve ağrısız görünebilir, ancak 5 dakika sonra kurbana tembellik, zayıflamış adaleler, soluk darlığı, mide bulantısı ve kusma gibi tesirler görülmeye başlar. Bu ahtapot cinsi aynı anda 20 den fazla insanı ve 10 binden fazla fareyi öldürebilecek zehre sahiptir. Vasati doksan saatte can veren kurbanların cesetlerine netlikle değilmemesi zorunludur, aksi takdirde tetrodotoxin siyanüründen daha zehirli olan bu zehir dağılma özelliğine sahiptir. Bu zehrin ne yazık ki henüz panzehri bulunmamaktadır.

Avustralya'da Ölüm Saçan HayvanlarAcıması Avcı: Kaplan Köpek Balığı

Genellikle ılıman sularda sahile yakın yerlerde bulunur. Vasati 3.25m ve 385 ila 909 kilogram ağırlığında olan bu canlı, yalnız bir avcı olup yalnızca geceleri avlanır. Adını öldürdüğü canlının üzerindeki çizgilerden alır. Genellikle balık ve kaplumbağalarla beslenirler.

Koni salyangoz

Bu salyangozun bir sokması bir hayli erişkini öldürebilecek eforda olup, zehri ilk başta konuşma ve görme hünerini yitirmekle tepki veririr ve kısa müddet sonra avının vefatına neden olur. Avustralya’da bir koni salyangozunun son vefat günü 1935’te asıllaştı.

Dev Zehirli Yılan

Bu çok zehirli bir yılan cinsidir. Çoğunlukla Kuzey ve Doğu Avustralya’da bulunuyorlar. Bu çok büyük yılan, Avustralya’daki en büyük zehirli yılan ve ayrıca en uzun dişlilere sahiptir. Vasati 1,5 ile 2 metre arasında boya sahiptir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ