Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Avustralya Turist Vizesi Nasıl Alınır?

  • 18 Temmuz 2021
  • Avustralya Turist Vizesi Nasıl Alınır? için yorumlar kapalı
  • 140 kez görüntülendi.
Avustralya Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Avustralya, dünyanın en ehemmiyetli ülkelerinden biridir. Okyanusya kıtası olarak adlandırılan bölgede yer alan bu ülke, Hint ve Pasifik Okyanuslarının birleştiği noktada yer alır. Oldukça büyük bir kara parçası olan Avustralya, bazılarına göre bir isme bazılarına göre ise bir kıtadır. Her ne biçimde adlandırılırsa adlandırılsın, Avustralya dünyanın en refah en çağdaş ülkeleri arasında bulunur. Sahip olduğu […]

Avustralya, dünyanın en ehemmiyetli ülkelerinden biridir. Okyanusya kıtası olarak adlandırılan bölgede yer alan bu ülke, Hint ve Pasifik Okyanuslarının birleştiği noktada yer alır. Oldukça büyük bir kara parçası olan Avustralya, bazılarına göre bir isme bazılarına göre ise bir kıtadır. Her ne biçimde adlandırılırsa adlandırılsın, Avustralya dünyanın en refah en çağdaş ülkeleri arasında bulunur. Sahip olduğu uçsuz bucaksız topraklara rağmen oldukça az bir popülasyona sahip olan Avustralya, çok sıkı bir vize siyasetine sahiptir. Avustralya’yı ziyaret etmek isterseniz, öncelikle, ülkenin ytesirli makamlarının sizden vize arz edip etmediğine bakmalısınız. Endüstriyelleşmiş bir ülkenin yurttaşı iseniz; başka bir ifadeyle refah seviyesi yüksek bir ülkenin pasaportunu taşıyorsanız, Avustralya seyahatiniz için vizeden muafsınız demektir. Bu ülkeler arasında tam Avrupa Birliği ülkeleri, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Japonya, Güney Kore, Norveç, İsviçre, İzlanda ve de Şili yer almaktadır. Şayet bu ülkelerden rastgele birinin pasaportunu taşıyorsanız o zaman yalnızca online müracaat yaparak e-vize almanız gerekir. Bu vize elektronik olarak sistem tarafına tertip edilir ve isminiz kara listede bulunmuyor ise, otomatikman bu vizeyi almaya hak kazanırsınız. Yani reelinde vizeden muafsınızdır.

YAvustralya Turist Vizesi Nasıl Alınır?ine de elektronik olarak sisteme giriş yapmanız, sizin rastgele bir biçimde bir kabahate karışmış şahıslar arasında olup olmadığınızın tespitine yönelik bir milli güvenlik tedbiridir. Bundan 10 yıl evvelinde kadar bu sistem olmadan doğrudan elektronik form doldurmaksızın bu ülke yurttaşları Avustralya topraklarına seyahat edebilmekte idi. Bu vaziyette yapılan elektronik prosedür bizzat gümrük memuru tarafından yapılmakta idi. Bu vaziyeti ortadan kaldırmak için izlenen bu yol sayesinde kuşkuluların daha uçağa binmeden yasaklanması hedeflenmektedir. Bu uygulamaya ilk giden ülke Avustralya olmuş, onu Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada izlemiştir. Şayet yukarıda sayılan ülkelerden birinin pasaportuna sahip değilseniz ve de Türk yurttaşı iseniz, o takdirde Avustralya topraklarına seyahat etmeden evvel netlikle geçerli bir vizeye sahip olmanız gerekecektir. Vizeye sahip olmanız ülkeye kabul edilmeniz hatta öyle ki, seyahatiniz evvelinde uçağa kabul edilmeniz bağlamında bile gereklidir. Aksi bir vaziyette uçağa alınmazsınız.

Türk Cumhuriyeti yurttaşları, Avustralya seyahatleri evvelinde vize müracaatı yapmak zorundadır. Bu müracaat fiilen ya da yasal temsilciniz vasıtasıyla Ankara’da bulunan Avustralya Büyükelçiliği’ne yapılmalıdır. Ancak müracaatyu temsilciniz bile yapsa sizin yine de orada bulunmanız ve lüzumlu biyometrik bilgileri sunmanız gerekmektedir. Bunlar arasında parmak izi de bulunur. Müracaat formunu online doldurmalısınız; noksansız bir biçimde doldurduğunuz form sonrasında sizden istenilen evrakları aktüel olması sebebiyle Avustralya’nın resmi sitesinden takip ediniz. Genel olarak vize dokümanları aynı olsa da Avustralya için değişiklik talep eden birkaç gidişat vardır. Bunlar arasında tüm dokümanların İngilizce ve de noter onaylı olması gibi. Turist olarak Avustralya seyahati planlıyorsanız ve de daha evvel makul bir seviyede seyahat sıklığına sahip değilseniz, müracaat etiniz muhtemelen yalanlanacaktır. Bu oldukça kilit bir ayrıntıdır; bir kere yalanlanmanız bir daha aynı koşullar altında vize almanızı hemen hemen ihtimalsiz bir hale getirir.

Yazar:Emir Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ