Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Avülsiyon Kırığı Kopma Kırığı Nasıl Oluşur?

  • 15 Temmuz 2021
  • Avülsiyon Kırığı Kopma Kırığı Nasıl Oluşur? için yorumlar kapalı
  • 191 kez görüntülendi.
Avülsiyon Kırığı Kopma Kırığı Nasıl Oluşur?

Kemiğe tutulu olan tendon veya bağ, kırılmış kemiğin bir parçasını yerinden çıkardığında avülsiyon kırılması alana gelmektedir. Avülsiyon kırıkları bedenin rastgele bir yerinde olabilmektedir, ancak en yaygın olan yerler ayak bileği, kalça, parmak ve ayaklardır. Ayrıca çocuklarda erişkinlerden daha çok görülen kırılma cinsidir, ancak genellikle spor yapan erişkinleri etkilemektedir. Bu yazı da avülsiyon kırıklarının sebepleri ve […]

Kemiğe tutulu olan tendon veya bağ, kırılmış kemiğin bir parçasını yerinden çıkardığında avülsiyon kırılması alana gelmektedir. Avülsiyon kırıkları bedenin rastgele bir yerinde olabilmektedir, ancak en yaygın olan yerler ayak bileği, kalça, parmak ve ayaklardır. Ayrıca çocuklarda erişkinlerden daha çok görülen kırılma cinsidir, ancak genellikle spor yapan erişkinleri etkilemektedir. Bu yazı da avülsiyon kırıklarının sebepleri ve semptomları, ayrıca avülsiyon kırığı için bedenin değişik bölgelerinde rehabilitasyon alternatifleri ve iyileşme yer almaktadır.

Sebepleri

Erişkinlerde avülsiyon kırığı en çok sporcularda ve dansçılarda görülmektedir, ayrıca avülsiyon kırılmalarına travmalar da neden olmaktadır. Genellikle kemik bir güzergaha doğru hareket ederken alana kazançlar, tendon veya bağ aniden ters doğrultuda çekilir. Kemik kırılırken, kemiğin bir kısmına bağlanan tendon veya bağ, bu kemik parçasını kemiğin geri kalanından uzağa sürükler. Bazı grupların avülsiyon kırığından etkilenme ihtimali daha yüksektir. Bu etkilenme gruplar alttaki gibidir:
Çocuklar: Sihrime etmenleri bazen avülsiyon kırıklarına katkıda bulunabilmektedir. Sihrime çağındaki çocukların kemiklerinin çevresindeki tendonlar veya bağlar, kemiklerin kırılması için o kadar sert olabilir. Ayrıca spor yapan çocuklar en çok avülsiyon kırığı geçirme tehlikeyi altındadır.
Sporcular: Bir Hayli spor dalı yüksek tesirli, çok rakamda büküm ve istikametteki süratli farklılıkları kapsamaktadır. Şahıs bu cins hareketleri yaparken yaralanma veya tesir yaşarsa, avülsiyon kırılması alana gelebilmektedir.
Dansçılar: Dansçılar, ayaklarına çok fazla baskı yapma ve ani hareketler yapma meylinde olduklarından ayakları etkileyen avulsiyon kırılma tehlikeyi altındadırlar.

Bulguları

Avülsiyon Kırığı Kopma Kırığı Nasıl Oluşur?Avülsiyon kırığı yaşayan şahıslar semptomlar geliştirir ve bu semptomlar alttaki gibidir:
• Travmanın alana geldiği şiddetli ve ani ağrı
• Şişme
• Morarma
• Kemiği veya eklemi hareket ettirmede mesele
• Hareket etmeye çalışırken ağrı
Teşhisi
Bazen avülsiyon kırığı adale gerilmesi olarak yanlış teşhis edilebilmektedir, bu sebeple doğru tanıyı konması ehemmiyetlidir. Hekim oluşan kırığı araştırarak ve röntgen sürükleyerek tanı koymaktadır. Amerikan Araştırma Ortopedi Cerrahisi Yüksekokulu Mecmuası’ndeki anekdotlar da, yanlış tanı yanlış rehabilitasyon gören şahısların uygunsuz egzersizlere yol açmasına neden olduğunu bildirmiştir. Yanlış tanı birey de bazı meselelere neden olmaktadır. Bu meseleler alttaki gibidir:
• Asap tahrişi
• Kronik ağrı
• Yürüme meseleleri

Rehabilitasyon

Avülsiyon Kırığı Kopma Kırığı Nasıl Oluşur?Avülsiyon kırığı bölgesine buz torbası uygulanması ve istirahat ettirmek rehabilitasyon alternatifleridir. Kemik parçası, genellikle olduğu yerden birkaç santimetre uzağa çekildiyse, operasyon gerekmektedir. Bununla beraber, çoğu zaman, avülsiyon kırığı operasyon gerektirmez. Avülsiyon kırıkları tipik olarak rehabilitasyon edilmektedir ve bu rehabilitasyonlar alttaki gibidir:
• Etkilenen alanın dinlenmesi
• Buz kolileri uygulama
• Adaleleri kuvvetlendirmek, hareketi geliştirmek ve kemiğin iyileşmesine dayanakçı olmak için egzersizler yapmak
Bu adımlar, etkilenen kemiğin natürel olarak sıradan pozisyonuna dönmesine dayanakçı olmaktadır. Bedenin değişik bölgelerinde avülsiyon kırıkları özel rehabilitasyonlar gerektirir. Özel rehabilitasyonlar gerektiren beden bölgeleri alttaki gibidir:
Kalça veya pelvis: Şahıs kalça veya pelvisinde avülsiyon kırığı yaşadığında, hareketleri sınırlanır. Bu yaralanmayı rehabilitasyon faktörün en iyi yollarından biri dinlenmektir. 2015 senesinde yapılan bir çalışmaya göre, dinlenme ve antienflamatuar ilaçların bir kombinasyonunun pelvis avülsiyon kırıklarının tesirli bir biçimde iyileşmesini sağladığını göstermiştir. Ayrıca değişik rehabilitasyonlar da kalça veya pelvisinde avülsiyon kırığı rehabilitasyonunda dayanakçı olmaktadır. Bu rehabilitasyonlar alttaki gibidir:
• Koltuk değneği kullanarak kalça veya pelvis ağırlığını uzak yakalamak
• Yaraların ilk birkaç günü kalçaya günlük olarak buz torbası uygulanması
• Hekim tarafından önerildiği gibi, kalça veya pelvis germek ve kuvvetlendirmek için egzersizler yapmak
Bu rehabilitasyonların ardından bol ölçüde dinlenmek genellikle kemiğin natürel olarak orijinal konumuna geri dönmesini sağlamaktadır. Kemik birbirinden ufalamış kalırsa, yine birleşmelerini sağlamak için pim veya vida takmak için operasyon gerekmektedir.
Beşinci metatarsal ayak parmağı: Minik parmağın dibindeki kemik olan ayaktaki beşinci metatars, avülsiyon kırılmalarına karşı korunmasızdır. Dansçılar genellikle bu cins yaralanmalar yaşamaktadırlar. Amerikan Ortopedi Cerrahisi Yüksekokulu Mecmuası’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, beşinci bir metatarsalın avülsiyon kırığı için rehabilitasyon, sert tabanlı pabuç giymeyi kapsamaktadır.
Parmak: Parmakta olan avülsiyon kırılmaları için, hareketi önlemek ve iyileşme sürecine dayanakçı olmak için atel önerilmektedir. Parmağa karşı avülsiyon kırığına genellikle jarse parmağı denmektedir. Bu tip yaralanma yaşayan şahısların el uzmanına göstermesi öneri edilmektedir. Bunun sebebi, etkilenen tendonun geri çekilme ve uzun süreli zarara yol açma tehlikeyi olduğudur. El uzmanı en iyi rehabilitasyon usulünü önerir. Bu, yaralı parmağı düz biçimde yakalamak için ateli kullanarak ve iyileşmesini sağlamaktadır. Seyrek, kemiği bir arada yakalamak için pimler yerleştirmek için operasyon gerekmektedir.Avülsiyon Kırığı Kopma Kırığı Nasıl Oluşur?
Ayak bileği: Ayak bileği avülsiyon kırığı, kalça ya da pelvis avülsiyon kırığı ile aynı biçimde, dinlenme ve buzla rehabilitasyondur. Ek olarak, başka rehabilitasyonlara gereksinim dinlenebilmektedir ve bunlar alttaki gibidir:
• Ayak bileği sabit yakalamak için bir çizme veya döküm
• Ayak bileği ağırlığını gözetmek için koltuk değneği
• Eforu ve hareketi geliştirme çalışmaları
Bununla beraber kemik bu rehabilitasyonlarla natürel olarak iyileşmezse, ayak bileğini yine hizalamak için operasyon gerekmektedir.
İncik kemiği: Yüksek güçlü sıçramanın neticeyi olarak spor yaparken, shinbone’de tibia avülsiyon kırılmaları alana gelmektedir. Bu kırılma biçiminin rehabilitasyonları alttakiler gibidir:
• Dinlenme
• Buz
• Sıkıştırma
• Yükseklik
Ayrıca yukarıyadaki rehabilitasyon alternatifleri kemiğin iyileşmesi sağlanamazsa, operasyon gerekmektedir.
Avülsiyon kırığı her zaman ciddi değildir ve en iyi rehabilitasyon dinlenmedir. Bununla beraber, bulgular ortaya çıkarsa tıbbi dayanak alınmalıdır. Daha şiddetli kırığı olan bireyin kemiğin iyileşmesini sağlamak için 6 ile 8 hafta etkilenen bölgenin alçı da kalması gerekebilir. Kırıkların iyileşmesi genellikle 3 ile 12 hafta devam ettir. Bu vakit zarfında, etkilenen kemiği dinlendirmek ve iyileşirken ağırlık vermekten uzak yakalamak ehemmiyetlidir. Hekim rastgele bir kuvvetlendirme egzersizi önerdiyse, uzun vadeli zarar tehlikesini eksiltmek için kumpaslı olarak bunları uygulamak ehemmiyetlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ