Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Avrupa’ya Trenle Erişim

  • 30 Nisan 2021
  • Avrupa’ya Trenle Erişim için yorumlar kapalı
  • 202 kez görüntülendi.

Türkiye her ne kadar coğrafi olarak Avrupa kıtasın bir parçası olmasa da, yeniden de İstanbul’un bir yakası ve de Trakya ile birlikte Avrupa yakasında yer alır. Bu reelinde bize Avrupalı olma yolunda bir fırsat sağlar. Görüldüğü gibi coğrafi olarak sahip olduğumuz toprakların büyük bir kısmı Asya ya da başka bir ifadeyle Anadolu’da olsa da, Avrupa […]

Avrupa'ya Trenle UlaşımTürkiye her ne kadar coğrafi olarak Avrupa kıtasın bir parçası olmasa da, yeniden de İstanbul’un bir yakası ve de Trakya ile birlikte Avrupa yakasında yer alır. Bu reelinde bize Avrupalı olma yolunda bir fırsat sağlar. Görüldüğü gibi coğrafi olarak sahip olduğumuz toprakların büyük bir kısmı Asya ya da başka bir ifadeyle Anadolu’da olsa da, Avrupa için Türkiye gerek Asya gerekse de Ortadoğu’ya açılan son derece stratejik bir ülkedir. Bu anlamda Türkiye her daim, zengin petrol yataklarına erişimde seçim edilebilecek en iyi transit rota olarak görülmüş ve de bu yönde muhtelif adımlar atılmıştır. Türkiye, gerek karayolu gerekse de demiryolu ile Avrupa’ya bağlanan oldukça ehemmiyetli bir ülke olarak kabul edilir. Bu bahtta uzun senelerce bir hayli ülke Türkiye ile hoş ilişkiler yürütmüş ve de ülkeler bu sayede birbirleriyle irtibatlı hale getirilmiştir. Bu irtibatın en normali kuşkusuz ki karayollarıdır. Türkiye Avrupa Birliği açısından var olan Gümrük Birliği ayrıcalığına dolaylı olarak taraf olmuştur. Bu da karayolları açısından Avrupa Birliği ile Türkiye’nin irtibatlı olmasını bereketli kılar. Ancak bu irtibat yalnızca karayollarında mevzubahisi değildir. Ayrıca çok daha önceki tarihlere kadar uzanan bir başka hatta daha sahiptir. Bu hat demiryolu hattıdır; özellikle II. Dünya Savaşı sonrasında yerle bir olan Almanya‘ya, Almanya’nın arzı güzergahında sevk edilen geçici emekçilerin, neredeyse tamamın trenlerle sevk edilmiştir.

Henüz Almanya ile Türkiye arasında var olan emekçi kavraması faal olmazdan evvel de demiryolu ile yolculuk en sık kullanılan yollardan biri idi. Türkiye’nin de dahil olduğu demiryolu hattı, İstanbul’dan Londra’ya kadar uzanmakta idi. Halen de bu hat reelinde faaldir. Ancak havayolu firmalarının yaşadığı ivmelenme, başta demiryolu olmak üzere değişik bir hayli erişim cinsini de seçim edilmez bir hale getirmiştir. Hal böyle olunca, demiryolları artık daha öncekisi kadar revaçta kabul edilmemektedir. Ancak sık kullanıldığı yarıyılda Türkiye’den ve Avrupa’dan çokça tren kalkardı. Bu trenlerin son durak olarak Türkiye’ye gidenine ”Doğu Ekspresi” ya da orijinal haliyle ”Orient Express” denilirdi. Türkiye’den Avrupa‘ya açılan iki demiryolu vardı. Bunlar arasında en tanınmışı Kapıkuke üzerinde geçen ve de Bulgaristan‘dan Avrupa giden hattır. Değişik hatta Yunanistan‘ın Alexandrapouli şehrinden geçerdi.

Avrupa'ya Trenle UlaşımTürkiye Kapıkule olan hattı hali hazırda gözetse de, Yunanistan ile olan hat kaldırılmıştır. Bu anlamda Türkiye ile Avrupa’nın tam ülkelerine irtibat mevcuttur. Ancak burada unutulmaması gereken en ehemmiyetli husus, sanılanın aksine doğrudan aktarmasız bir Avrupa yolculuğu yoktur. Misalin, Romanya ve Bulgaristan’a seyahat etseniz bile, muhakkak başlı duraklarda aktarma yapmanız gerekebilir. Hele bir de Orta Avrupa ya da Birleşik Kraliyet’a seyahat edecekseniz, bu vaziyette çok kez tren değiştirmeniz gerekir.

Şayet trenle Avrupa‘ya gitmek isterseniz, bu vaziyette Sirkeci ya da Halkalı’dan biletinizi temin edebilirsiniz. Ancak trenlerin Türkiye ve Balkan hattı ele alınırsa, son derece daha önceki olduğunu ve de konfordan yapıt olmadığını da nazara alınız.

Yazar:Emir Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ