Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Avrupa’da Yer Alan Görkemli Şatolar

  • 04 Temmuz 2021
  • Avrupa’da Yer Alan Görkemli Şatolar için yorumlar kapalı
  • 76 kez görüntülendi.
Avrupa’da Yer Alan Görkemli Şatolar

Şato, Avrupa’da eski zamanlarda bir yerin derebeyinin ikamet ettiği görkemli yapılardır. İlerleyen tarihlerde şatolar, asillerin ikamet ettiği bir yapı haline gelmiştir. Savaşlardan korunmak için çevreyi kalın duvarlarla örülmüştür. Genellikle 1500’lü senelerde inşa edilen bu yapıların çoğu dayanıklı yapısı sayesinde günümüze kadar gelmeyi muvaffak olmuştur. Şatolar günümüzde sadece turizm alanında kullanılır. Dünya üzerinde yer alan en görkemli […]

Şato, Avrupa’da eski zamanlarda bir yerin derebeyinin ikamet ettiği görkemli yapılardır. İlerleyen tarihlerde şatolar, asillerin ikamet ettiği bir yapı haline gelmiştir. Savaşlardan korunmak için çevreyi kalın duvarlarla örülmüştür. Genellikle 1500’lü senelerde inşa edilen bu yapıların çoğu dayanıklı yapısı sayesinde günümüze kadar gelmeyi muvaffak olmuştur. Şatolar günümüzde sadece turizm alanında kullanılır. Dünya üzerinde yer alan en görkemli şatolar altta sıralanmıştır.

Neuschwanstein Şatosu

Avrupa'da Yer Alan Görkemli ŞatolarBu 6 katlı şato Almanya‘nın Füssen yakınlarındaki Hohenschwangau kasabası yakınlarında bulunur. Yüksek bir tepeye kurulan bu şato 19. asırda yapılan bir kaledir. Bu şatoda kullanılan stil Neo-romantizm stilidir. Günümüzde bu şatoya çok sayıda turist akın etmektedir. Neuschwanstein Şatosu 5 Eylül 1869 senesinde inşaatına başlanan ve 23 sene sonra kullanıma hazır hale gelmiştir. Bu şatonun imaline Bavyera Kralı’nın isteği üzerine başlanmıştır. Aynı zamanda bu kral pek çok kalenin inşaatının başlatılmasını da sağlamıştır. Bavyera Kralı’nın bu şato ve kale inşaatlarının gereksiz tüketmeler olması mazeretsi ile kralı hapsedilmiştir. Bu hoş şato Almanların olağanüstü mimarisini gözler önüne sunmaktadır. Neuschwanstein Şatosu’nun millete açıldığı tarih Kral Ludwig’ın can verdiği 1886 senesinde gerçekleşmiştir. Açıldığından bu yana takribî olarak 60 milyondan fazla ziyaretçi almıştır.

Miramare Kalesi

Carl Junker tarafından tasarlanan bu kale, 1856 senesinde İtalya’nın Trieste kentinde inşa edilmiştir. Şato neo-gotik stile sahiptir. Kalenin 22 hektarlık kısmında muazzam bir botanik bahçesi yer alır. 3 katlı olan kalenin odalarında ilk günkü mobilyalar bulunur. İkinci Dünya Savaşı sırasında hasar görmüş ve restore edilmiştir. Aynı zamanda bu savaşta Amerika Birleşik Devletleri karargâhı olarak kullanılmıştır. Günümüzde müze olarak kullanılan bu kale, senede vasati 300 bin turist ağırlamaktadır.

Egeskov Şatosu

Danimarka’nın Fyn Adası’nda yer alan bu şato, 1554 senesinde Frands BrackenhausAvrupa'da Yer Alan Görkemli Şatolar tarafından tasarlanmıştır. Count’s Feud Savaşı’nda savunma emelli inşa edilen bu yapı, gölün içine kurulmuştur. Çevreyi tamamen stümörlerle kaplı olan Egeskov Şatosu bir köprü ile karaya bağlanır. Şatonun çevresinde 200.000 m² alana sahip olan bir park bulunur. Şato günümüzde müze olarak kullanılır. Danimarka’nın gözde turistik mekânlarından biri olan Egeskov Şatosu, bir senede binlerce turist ağırlamaktadır.

Guaita Şatosu

San Marino sınırları içerisinde yer alan bu şato, 11. Asırda inşa edilmiştir. Kurulduğu senelerde hapishane olarak kullanılmıştır. Ülkenin en yüksek noktasında yer alan şatonun denize olan yüksekliği 750 metredir. Bulunduğu şehre kuş bakışı bir seyir imkânı veren şato, günümüzde turistlerin büyük ilgisini çekmektedir. 1970’li senelere kadar hapishane olarak işlevini sürdürmüştür. Günümüzde için sadece turizm emelli hizmet verir.

Chambord Şatosu

Avrupa'da Yer Alan Görkemli ŞatolarFransa’nın Loire bölgesinde yer alır. 16.yüzyılın sonlarına doğru Kral I. François’in isteği üzerine inşa edilmiştir. Şatonun imali 25 sene sürmüştür. Şatonun mimari özellikleri o yarıyılda yapılan şatoların mimarisiyle benzerlik gösterir. Kurulduğu seneden 19.yüzyıla kadar imparatorların ikamet yeri olarak kullanılan bu şato 19.asırda askeri hastane olarak kullanılmıştır. Schwerin Sarayı, bu sarayın mimari stilinden esinlenerek inşa edilmiştir. Şatoda yaşayan Mareşal Moritz, ava düşkünlüğü nedeniyle şatonun bahçesine av alanı kurmuş ve günümüze kadar bu alan korunmuştur. Senede milyonlarca turisti ağırlayan bu şato, 1981 senesinden bu yana UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır.

Mont Saint, Michel Şatosu

Fransa’nın Rennes kentinde yer alan bu şato, 800’lü senelerde inşa edilmiştir. 700 sene süresince eklemeler yapılmış ve günümüzdeki haline kavuşmuştur. Orta Çağ’da kilise olarak hizmet vermiştir. Asır Savaşları’nda büyük hasar almasına karşın ayakta kalmış ve şehrin işgaline mani olmuştur. İlerleyen senelerde reelleşen Fransız İhtilali esnasında hapishane olarak kullanılmıştır. 1877 senesinde yapılan bir köprü ile şato karaya bağlanmıştır. Uzun seneler hapishane olarak kullanılan bu yapı, günümüzde turistik emelle kullanılmakta ve senede milyonlarca turist ağırlamaktadır.

Castel Syemin’Angelo: Roma Kutsal Melek Şatosu

123 senesinde İmparator Hadrian tarafından İtalya’nın başşehiri Roma’da inşa edilmiştir. İlk olarak abide kabir olarak kullanılan bu yapı ilerleyen senelerde hapishane olarak kullanılmıştır. Cem Sultan’da bir süre bu hapishanede rehin olarak yakalanmıştır. Kurulduğu ilk senelerde Roma’nın en yüksek binasıydı. 1800’lü senelerde şatonun tepesine Mikail Heykeli yaptırılmıştır. Şatonun önünde, şatoyu karaya bağlayan 2 adet köprü yer alır. 2009 senesinde gösterime giren, aynı isimli romandan uyarlanan Melekler Ve İblisler filmi de bu şatoda çekilmiştir. 1906 senesinden günümüze kadar müze olarak kullanılan bu yapı, turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ