Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Augusta İsme Lovelace Kimdir?

  • 23 Nisan 2021
  • Augusta İsme Lovelace Kimdir? için yorumlar kapalı
  • 151 kez görüntülendi.
Augusta İsme Lovelace Kimdir?

Zeki bir matematikçi olan İsme Lovelace, 1800’lü senelerin ortalarında ilk bilgisayar programı için direktifler yazdığı düşünülmektedir.Erken YıllarAugusta İsme Byron olarak dünyaya gelen İsme Lovelace, şanlı şair Lord George Gordon Byron’un yegane hukuki çocuğu oldu. Lord Byron’un İsme’nın annesi Leydi Anne Isabella Milbanke Byron ile olan konutluluğunda mutlu değildi. Leydi Byron kızı doğduktan yalnızca haftalar sonra […]

Augusta Ada Lovelace Kimdir?Zeki bir matematikçi olan İsme Lovelace, 1800’lü senelerin ortalarında ilk bilgisayar programı için direktifler yazdığı düşünülmektedir.Erken YıllarAugusta İsme Byron olarak dünyaya gelen İsme Lovelace, şanlı şair Lord George Gordon Byron’un yegane hukuki çocuğu oldu. Lord Byron’un İsme’nın annesi Leydi Anne Isabella Milbanke Byron ile olan konutluluğunda mutlu değildi. Leydi Byron kızı doğduktan yalnızca haftalar sonra kocasını ufaladı. Birkaç ay sonra da Lord Byron İngiltere’den ayrıldı ve İsme babasını bir daha görmedi. Babası Yunanistan‘ da can verdiğinde İsme 8 yaşındaydı.İsme, 1800’lü senelerin ortalarında asilzade bir kız için alışılmadık bir stilde yetiştiriliyordu. Annesinin ısrarı üzerine, hocalar ona matematik ve bilim dersi verdiler. Bu güçlü mevzular zamanında bayanlar için uygun görülmüyordu, ancak annesi sıkı çalışmalara girmenin Lovelace’in babasının öngörülemeyen huyunu geliştirmesini yasaklayacağını düşünüyordu.ı.İlk başlarda Lovelace, sayı ve dil için bir hüner gösterdi. Sosyal bir reformcu olan William Frend’den dersler aldı; William King, ailenin hekimi; ve Mary Somerville, İskoç astronomu ve matematikçi. Somerville, Krallık Astronomi Topluluğu’na kabul edilen ilk bayanlardan biriydi.

Babbage ve Analitik Motor : İsme, 17 yaş ortamında, bir matematikçi ve mucit olan Charles Babbage’yle tanıştı. Çift dost oldu ve daha daha önceki Babbage İsme’ya us öğretmenliği yaptı. Babbage aracılığıyla İsme, University of London profesörü Augustus de Morgan ile ileri matematik eğitimi almaya başladı.İsme, Babbage’nin düşüncelerinden etkilendi. Bilgisayarın babası olarak öğrenilen matematiksel hesaplamaları yapmak için geliştirilen fark motorunu buluş etti. İsme bitmeden evvel cihaza bakma bahtına sahipti ve onu gördüğünde büyülendi. Babbage, daha karışık hesaplamaları yapmak için planlanmış, analitik motor olarak öğrenilen başka bir makine için de tasarılar hazırladı.

İsme’nın daha sonra İtalyan mühendis Luigi Federico Menabrea tarafından İsviçre günlüğü için yazılan Babbage analitik motoru hakkındaki bir yazıyı çeviri etmesi istendi. Orijinal Fransızca metnini İngilizce’ye çeviri etmekle kalmadı, aynı zamanda kendi düşünce ve düşüncelerini yazıya ekledi. Anekdotları, orijinal yazıdan bütün üç kat daha uzun sürdü. Çalışması, 1843’te İngiliz bilim mecmuasında yayınlandı. İsme, Augusta İsme Lovelace için sadece “AAL” başlığını kullandı.İsme, anekdotlarında, simgeleri harflerle ve rakamlarla beraber ele alacak cihazın kodlarının nasıl oluşturulabileceğini anlattı. Ayrıca, motorun bir dizi direktifin, başka bir deyişle bilgisayar programlarının bugün kullandığı döngüsel olarak öğrenilen bir operasyonu tekerrür etmesi için bir usul kurdu. İsme, yazıda değişik ileriye dönük düşünce kavramlarını da önerdi. Çalışmaları için, İsme sıklıkla ilk bilgisayar programcısı olarak düşünülür.İsme’nın yazısı yaşamdayken çok fazla dikkat toplamıyordu. Daha sonraki senelerinde kumar dalında kazanmak için matematiksel tasarılar geliştirmeye çalıştı. Ne yazık ki, tasarıları zafersiz oldu ve onu mali açıdan riske attı. İsme, 27 Kasım 1852’de Londra’da rahim kanserine can verdi. Annesi, Nottingham, İngiltere’deki St. Mary Magdalene Kilisesi kabirliklerinde babasının yanına gömüldü.

Augusta Ada Lovelace Kimdir?Şahsi yaşam: 1835 senesinde İsme üç sene sonra Lovelace Kontu olan William King ile evlendi. Daha sonra Lovelace Kontesi unvanını aldı. Atlarla bir aşk paylaştılar ve üç çocuğu bir araya getirdi. Çoğu hesaptan eşinin akademik çalışmalarını destek ver. İsme ve kocası, bilim adamı Michael Faraday ve yazar Charles Dickens’in de aralarında bulunduğu bir hayli enteresan zekayla sosyalleştiler.Bununla beraber, İsme’nın sıhhati, 1837’de bir koloradan sonra daha da makûsa gitti. Astım ve sindirim sistemi ile alakalı kasvetler yaşıyordu. Hekimler, laudanum ve afyon gibi sızı kesicilerini verdi ve şahsiyeti değişmeye başladı. Bildirildiğine göre ruh hali metamorfozu ve sanrılar görüldü.

Servet : İsme Lovelace’in bilgisayar bilimleri alanındaki katkıları 1950’li senelere kadar keşfedilmedi. Onların anekdotları, BV Bowden tarafından tekerrür yayınlandı ve bunları Faster Than Thought: 1953’te Dijital Bilgisayar Cihazları Sempozyumu’nda yayınladı . O zamandan beri İsme, yapıtları için bir hayliyi vefatından sonra şeref kazandı. 1980’de Amerika Birleşik Devletleri Korunma Bakanlığı, Lovelace’den sonra yeni geliştirilen bilgisayar dili “İsme” olarak adlandırdı.
Şanlı şair Lord Byron, Augusta İsme Byron, Lovelace Kontesi “İsme Lovelace” olarak iyi öğrenilir 10 Aralık 1815’te Londra’da doğdu. İsme erken yaşta matematiğe hediye ettiğini gösterdi. Charles Babbage tarafından yapılan bir buluş üzerine bir yazı çevirdi ve kendi yorumlarına ilave etti. Bir Hayli bilgisayar konseptini tanıttığı için ilk bilgisayar programcısı İsme kabul edildi. İsme 27 Kasım 1852’de öldü.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ