Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Ateş Böceklerinin Sırrı

  • 10 Şubat 2022
  • Ateş Böceklerinin Sırrı için yorumlar kapalı
  • 69 kez görüntülendi.
Ateş Böceklerinin Sırrı

Hayatı paylaşmış olduğumuz ekosistem içerisinde hayvanların kendine has özellik ve kabiliyetleri, onları oldukça enteresan ve sırlı kılmaktadır. Özellikleriyle kendisini bu konuma sokan hayvanlardan birisi de, ateşböceğidir.

3341_atesbocegi

Hayatı paylaşmış olduğumuz ekosistem içerisinde hayvanların kendine has özellik ve kabiliyetleri, onları oldukça enteresan ve sırlı kılmaktadır. Özellikleriyle kendisini bu konuma sokan hayvanlardan birisi de, ateşböceğidir.

Yaz gecelerinde karanlıkta parlamasıyla öğrenilen bu böceğin saçtığı ışık, bir hayli gariptir ve bilim dünyası tarafından taklit edilmeye çalışılmaktadır. Daha çok yaz gecelerinde uçarken görülen ve çevreye sarı-yeşil tonunda ışık saçan ateş böceğinin ışığı, yanıp sönme özelliğine sahiptir. Böceğin yanına yanaşıldığında ise, bu ışık tamamen sönerek risklerden korunmuş olunur. Bu böceğin yaydığı ışığın, sıcaklıkla ya da ateşle rastgele bir alakası bulunmamaktadır.

Ateşböceğinden parlayan ışığın bilimsel ismi, soğuk ışıktır. Bu böceklerden çıkan soğuk ışığı, günümüz ileri teknolojisi suni bir biçimde üretememiştir ve bu mevzuda çalışmalar da devam etmektedir. Bu mevzuda çalışan bilim adamları, tabiatın sahip olduğu bu teknolojiyi suni bir biçimde üreterek, insanlığın hizmetine sunmayı kastetmektedir.

3341_ates_boc.

Bu böceğin ışık yayma özelliği, bilim adamlarını da donakaltmış vaziyettedir. Zira daha yakın bir yarıyıla kadar ışığın, yalnızca sürtünme veya ısı yoluyla elde edilebileceğine inanılmaktaydı. Öyle ki, bir ampule verilen enerjinin yalnızca %4, florasan ampüle verilen enerjinin ise %10 kadarı ışığa dönüşebiliyordu. Aynı gidişatın, ateşböceğinin yaydığı ışıkta da var olduğu sanılmaktaydı. Fakat gidişat azıcık değişikti. Zira bu böcekler, ışık yaymak için kullandıkları enerjinin %100’şöhreti ışığa çevirebilmekteydi.

Bu böceklerin ışık işlevinde yer alan kademeleri araştırmak neredeyse ihtimalsizdir. Zira bu böceklerin ışık verme tepkinleri oldukça süratlidir. Bu vaziyet de, ateşböceklerinin nasıl ışık çıkardığına dair ortaya atılan kuramların doğrulunu ispatlayamadığı anlamına kazanç. Araştırmalar neticeyi netleşen bilgiler ise, bu ışık yayma eylemi moleküler bir seviyede alana gelen kimyevi operasyondur. Bu operasyonda bazı moleküller ayrışmaya uğrayarak var olan enerjiyi daha üst seviyelere çıkarır ve artı gidişata geçen bu enerjinin ışığa dönüştürüldüğüdür.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bu böceklerin karın kısmında bulunan ışık uzvunda yer alan ve gudde denilen maddelerden, iki ana kimyevi madde üretilir. Bu kimyevi maddelerin ise, ışık üretmede rolü bulunmaktadır. Üretilen bu ana kimyevi maddelerden birisi suni olarak üretilirken, ötekiyi hala laboratuar civarında üretilememiş vaziyettedir. Suni olarak üretilemeye çalışılan bu iki kimyevinin birleşmesi, ışık yaymaya bütün olarak yetmemektedir. Yapılan araştırmalarda böceğin ışık verme anında, bu iki kimyevinin oksijenle desteklendiği ortaya konulmuş vaziyettedir. Araştırmalar neticeyi bir cinsli ortaya konulamayan gidişat ise, bu ışığı açıp kapatan mekanizmanın ne olduğudur.

Sırrı hala çözülmeyi bekleyen ateşböceklerinin erkekleri uçabilirken, dişilerin kanatları bulunmamaktadır. Erkekler, böceklerini gece dişi aramak için yakmaktadırlar ve bu ışık verme süresi 3 saati bulabilmektedir. Bu böceklerin enteresan bir özelliği daha bulunmamaktadır. Bu böcekler salyangozları ısırır ve zehirler. Sonra da salyangozla beslenirler. Şayet bu böcek kazara da olsa yenilirse, onu yiyen canlı kusmak zorunda kalır ve bir daha asla ateşböceği yemez. Kusmaya neden olan şey ise, böcekte parlamaya neden olan kimyevi maddelerdir.

Yazar:Erdoğan GÜl

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ