Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Atardamarları Arınan En İyi 12 Besin

  • 27 Nisan 2021
  • Atardamarları Arınan En İyi 12 Besin için yorumlar kapalı
  • 79 kez görüntülendi.

Hastalık Kontrol ve Tedbire Merkezlerine göre, seyyaredeki 1 numaralı katil, dört vefattan birini oluşturan kalp hastalığıdır. Kalp hastalığını bu kadar ölümcül yapan şey, iç duvarları daraltan, kan akışını kısıtlayan ve neticede bloke eden atardamarlarda plak birikmesidir. Atardamarlar ya da arterler oksijen açısından zengin kanı kalpten bedendeki değişik dokulara ileten kan damarlarıdır. Atardamarların plak birikimi sebebiyle […]

Hastalık Kontrol ve Tedbire Merkezlerine göre, seyyaredeki 1 numaralı katil, dört vefattan birini oluşturan kalp hastalığıdır. Kalp hastalığını bu kadar ölümcül yapan şey, iç duvarları daraltan, kan akışını kısıtlayan ve neticede bloke eden atardamarlarda plak birikmesidir. Atardamarlar ya da arterler oksijen açısından zengin kanı kalpten bedendeki değişik dokulara ileten kan damarlarıdır. Atardamarların plak birikimi sebebiyle tıkanması, kan akışının yasaklanması ciddi kardiyovasküler hastalıklara ve hatta vefata neden olabilir. Plaklar kalsiyum, yağ, kolesterol, Arterleri Temizleyen En İyi 12 Gıdahücresel atık ve fibrin gibi kanınızda gezebilen değişik maddelerden oluşur. Plak birikmeye devam ettikçe, kan akışı yasaklanır, atardamarlar daha dar ve sert hale kazanç. Büyük bir mesele haline gelmeden evvel atardamarları ve venleri toplardamarları doğru beslenme, kumpaslı fiziksel etkinlik ve iyi bir hayat stili ile gözetmek ehemmiyetlidir. Bazı besinler tıkanıklığı gidermek ve atardamarlara daha fazla hasar gelmesini önlemek için natürel bir ilaç olarak kullanılabilir. Sıhhatlı gıdalar yemek, kolesterolün düşmesine ve atardamarların daha fazla hasar görmesini önlemeye destekçi olabilir. İşte atardamarlarda biriken plakları eksiltebilecek ya da arınabilecek en iyi 12 besin.

1-Zeytinyağı

Yemek pişirmek veya soslarda kullanmak için seçim edilebilecek en sıhhatli yağlardan biridir. Zeytinyağı, “makûs” kolesterolü düşüren ve “iyi” kolesterolü yükselten oleik asit bakımından zengindir. Ayrıca kolesterol ve kan tazyiki seviyelerini düşürmek için harikulade olan başkaArterleri Temizleyen En İyi 12 Gıda tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar kapsar. Tereyağı yerine zeytinyağı kullanılmalı, salata veya makarnaya ilave edilmelidir. Maksimum sıhhat faydaları için % 100 organik sızma zeytinyağı seçilmesi önerilir.

2-Avokado

Yüksek seviyedeki makûs kolesterol, kan damarlarında plak yaradılışını uyarır. Plaklar kan damarlarının elastikiyetini eksiltir ve çapını daraltır, böylece aralıksız kan akışı yasaklanır. Avokado makûs kolesterol LDL seviyelerini düşürür ve iyi kolesterol HDL seviyelerini arttırır. Ayrıca, kan tazyikini düşürdüğü öğrenilen potasyum ile beraber kolesterolün oksidasyonunu önleyen E vitamini kapsar. Muhtemelse, günde bir avokado harcanmalıdır. Avokado, mayonez, tereyağı veya krema yerine sıhhatli bir seçenek olarak kullanılabilir. Salatalara rahatlıkla ilave edilebilir.

3- Brokoli

Lif bakımından zengin yiyeceklerin kan tazyikini düşürdüğü ve kolesterol meselelerini uzak yakaladığı öğrenilmektedir. Brokoli çok doğrultulu sebzelerden biridir. Kalsiyumun atardamarlara hasar vermesini ve atardamarların sertleşmesini önleyen K vitamini ile yüklüdür. Brokoli ayrıca kolesterol Arterleri Temizleyen En İyi 12 Gıdaoksidasyonunu önler ve kan tazyikini düşüren, stresi eksilten lifle doludur. Stres arteriyel duvarların yırtılmasına ve plak birikmesine neden olabilir, ayrıca atardamarlarda plak birikmesini önlemek için bedenin protein kullanmasına destekçi olan sülforafan kapsar. Brokoli kemik yaradılışı için de yararlıdır. Maksimum fayda için haftada iki ila üç porsiyon brokoli harcanması önerilir. Izgara, kavrulmuş veya buğuda pişmiş biçimlerde beslenmede yerini alabilir.

4- Ispanak

Bu koyu yeşil yapraklı sebze, kan tazyikini düşürmeye destekçi olan ve atardamar tıkanmasını önleyen potasyum, folat ve lif ile doldurulur. Günde bir porsiyon ıspanak yemek, ateroskleroz gibi kalp hastalıkları için öğrenilen bir tehlike etmeni olan homosistein seviyelerini düşürebilir. Ham veya pişmiş olarak harcanması ehemmiyetli değildir, bereketleri aynıdır. Bu surattan salatalarda, smoothie’lerde ve hatta omlette kullanılabilir.

5-Asparagus Kuşkonmaz

Kuşkonmaz K, B1, B2, C ve E dahil olmak üzere zengin vitamin ve mineral kombinasyonu sayesinde kan damarlarını temizletebilen en iyi yiyeceklerden biridir. Lif ve minerallerle doludur, kan tazyikini düşürmeye ve ciddi kardiyovasküler hastalıklara yol açabilecek kan pıhtılarını önlemeye destekçi olur. Zamanla biriken cerahati gevşetmek için damarlar ve atardamarlar içinde çalışır. Atardamarların sertleşmesini önleyen alfa-linoleik asit ve folik asit bakımından zengindir. Arterleri Temizleyen En İyi 12 GıdaKuşkonmaz ayrıca bedende irin ve oksidasyonu eksiltmeye destekçi bir antioksidan olan glutatyon üretimini çoğaldırır. Kuşkonmaz buğuda pişirilerek, ızgarası yapılarak, kızartılarak ve hatta salatalara ilave edilerek ham olarak harcanabilir.

6- Yağlı Balıklar

Bedendeki makûs yağı eksiltmek için iyi yağa gereksinim vardır. Uskumru, somon, sardalye, ringa ve ton balığı gibi yağlı balıklar atardamarları arınmaya destekçi olabilen omega–3 yağ asitleri bakımından zengindir. Omega–3 yağ asitleri, trigliserit seviyelerini düşürürken, kan damarı iltihaplanmasını ve atardamarlarda kan pıhtılarının yaradılışını eksiltirken “iyi” kolesterolü çoğaldırmaya destekçi olur ve hatta kan tazyikini düşürebilir. Amerikan Kalp Derneği AHA, plak yaradılışının eksiltilmesi için haftada en az iki kere ya da iki porsiyon yağlı balık harcanmasını önermektedir. Fırında pişmiş, buğuda pişmiş veya ızgara balıklar kalp sıhhati için en uygun olanıdır.

7- Kuruyemiş

Yemek için kurabiye kavanozu yerine kuruyemiş kavanozuna uzanmak daha sıhhatli bir seçim olur. Bilim insanları, beslenmeye badem ilave etmenin kan damarlarını sıhhatli tutarak kalp rahatsızlığı tehlikesini eksiltebildiğini, kan dolaşımındaki antioksidan ölçüsünü ehemmiyetli miktarda çoğaldırdığını ve kan akışını iyileştirdiğini bulmuştur. Badem en iyi tercihtir zira tekli doymamış yağlar, E vitamini, lif ve protein bakımından zengindir. Kapsadığı magnezyum ile kan Arterleri Temizleyen En İyi 12 Gıdadamarlarında plak yaradılışını önler ve kan tazyikini düşürür. Kötü kolesterolü düşürecek ve “iyi” kolesterol seviyelerini artıracak ve dolayısıyla atardamarlarda plak yaradılışı tehlikesini eksiltecek bir başka iyi omega–3 yağ asidi kaynağı da cevizdir. Haftada 3 ila 5 kere bir avuç ham badem ya da başka bir kuruyemiş harcanabilir.

8-Karpuz

Karpuz, atardamarlarda plak birikmesini eksiltmeye ve kalp hastalığı tehlikesini eksiltmeye destekçi olur. Yaz mevsiminin gözdesi olan karpuz bedendeki nitrik oksit yapımını artıran amino asit L-sitrülinin şahane bir natürel kaynağıdır. Nitrik oksit, atardamarların hafiflemesine neden olur, cerahati eksiltir ve kan tazyikini düşürmeye destekçi olabilir. Karpuz ayrıca kan lipitlerini tertip etmeye destekçi olur ve karın yağı birikimini eksiltir. Karın bölgesinde yağın daha az olması kalp hastalığı tehlikesini eksiltir.

9-Elma

Tahlilciler elmanın atardamarlarda plak yaradılışını önleyebileceğini keşfetmiştir. Uzmanlar, en az dört hafta süresince günde bir elma yemenin makûs kolesterolü % 40 oranında eksiltebileceğini söylemektedir. Kan damarlarında oksitlenen zehirli maddeler atardamarları sertleştirir. Bu meyve, makûs kolesterolün veya düşük yoğunluklu lipoproteinin LDL oksidasyonunu önleyen polifenoller veya antioksidanlar kapsar.

10- Portakal

Portakal harcamanın dinlenme kan tazyikini düşürmeye destekçi olduğunu gösteren araştırmalar mevcuttur. Portakal damar işlevini iyileştirmeye destekçi olan antioksidanlar ve kolesterolü düşüren pektin lifi kapsar. Portakalda bulunan C vitamini, atardamarları kuvvetlendirmeye destekçi olur ve tıkanmayı önler.

11- Kepekli Hububatlar

Kepekli hububatlar, sindirim sistemindeki fazla LDL kolesterole bağlanan ve bedenden uzaklaştıran çözünür lif kapsar. Kepekli hububatlar kan damarlarını genişleten ve kan tazyikini kumpaslı seviyelerde yakalayan magnezyum da kapsar. Günde en az altı porsiyon bütün hububatlı gıda tüketimi nasihat edilir. Bu sebeple kolesterol seviyelerini iyileştirmek ve atardamarları sarih yakalamak için bütün hububatlı ekmekler, kepekli makarnalar, kahverengi pirinç, kinoa, arpa ve yulaf ezmesi gibi seçenek karbonhidratlar seçim edilmelidir. Neyse ki, bu alternatifler lezzetlidir, yeni tarifler ve yaratıcılık için ebedî fırsatlar sunar.

12-Zerdeçal

Bu baharatın ana bileşeni kurkumin’dir. Bu bileşen sebebiyle zerdeçal, atardamarların sertleşmesine arteriyoskleroz neden olan cerahati ya da inflamasyonu eksiltir. Zerdeçal ayrıca, kanın pıhtılaşmasına ve plak birikmesine neden olabilecek arteriyel duvar zararını da eksiltir. Zerdeçal, aşırılığı plak birikmesine ve kan damarı zararına neden olabilecek homosisteini Arterleri Temizleyen En İyi 12 Gıdasıhhatli seviyelerde yakalamaya destekçi olan B6 vitamini de kapsar. Hem tatlı hem de tuzlu bir hayli yemekte yer alabilir. Günlük dozunu almanın bir yolu, günde bir kadeh ılık zerdeçal sütü içmektir.
Perhizde farklılıklar yapmak atardamarların tıkanmasını önleyip sıhhati düzenleyebilir. Tıkanmış atardamarlar ciddi neticeler doğurabilecek bir sıhhat meseleyidir. Bu sebeple atardamarları natürel olarak arınmaya destekçi olacak sıhhatli gıdaları seçim etmek ehemmiyetlidir. Bu gıdalar arterlerde plak birikmesini önler ve genel sıhhati iyileştirir. Bedene girecek her besin muhtemel olduğunca organik ve mevsiminde satın alınarak harcanmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ