Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Atalet ve Uyuşukluktan Kurtulmak İçin 10 Devingen Çözüm

  • 27 Nisan 2021
  • Atalet ve Uyuşukluktan Kurtulmak İçin 10 Devingen Çözüm için yorumlar kapalı
  • 80 kez görüntülendi.

Daha Önceki zaman insanlarına baktığımızda bizden çok daha devingen ve yaşam dolu olduğunu görüyoruz. Trafik diye bir kavramın bile olmadığı, çalar saatlerin insanları en derin, en tatlı uykularından uyandırmadığı süreler. Yapılan bir hayli araştırma ve tahlil daha öncekinden daha az yattığını da gözler önüne sermiştir. Günümüzde standart geçime süresi olarak tanımlanan ”8” saat, son 50 sene içerisinde akım […]

Daha Önceki zaman insanlarına baktığımızda bizden çok daha devingen ve yaşam dolu olduğunu görüyoruz. Trafik diye bir kavramın bile olmadığı, çalar saatlerin insanları en derin, en tatlı uykularından uyandırmadığı süreler.

Yapılan bir hayli araştırma ve tahlil daha öncekinden daha az yattığını da gözler önüne sermiştir. Günümüzde standart geçime süresi olarak tanımlanan ”8” saat, son 50 sene içerisinde akım eden lüzumlardan biri haline gelmiştir. Kuşkusuz, çağdaş dünyanın yılgın insanlarının enerjilerini harcayan bir hayli etken. İş yerlerindeki stres etmeni, yollarda tüketilen zamanlar, hava lekeliliğinin ve abuhava başkalaşımlarının insan bünyesinde yarattığı tahribat. Bunalım sonrası kullanılan anti-depresan cinsindeki ilaçlar da uyuşukluğun bir başka ebadını oluşturuyor ve bunun 10 devingen çözümü bulunuyor.

1.Güneş Doğmadan Uyanın:

İlk başta kulağa ne kadar sıkıntılı ve karanlık gelse de güneş doğmadan evvel uyanmak hem zekayı hem de vücudun tamamını çok zinde kılan eylemlerden biri. Her ne kadar kent ve metropol hayatında olan bireyler için ihtimalsiz görünse de özellikle köylerde yaşayanlar için bu olmazsa olmaz bir alışkanlık. İlk bir hafta süresince güneş doğmadan evvel uyandığınızda ve yaşama karıştığınızda hem akılsal hem de fiziksel olarak metamorfozu fark edeceksiniz.

2.Spor Salonuna Yazılın

Çoğu insan için spor yapmak şöyle dursun günde 20 mekik sürüklemek dahi güç bulunuyor. Konuttan işe, işten konuta ve konuttan yatağa olan klişe trilojide spor salonları önlerinden geçilip gidilen mekanlardan sadece biri. Ama Türkiye’deki istatistikler son beş sene içerisinde spor salonuna kayıt yaptıranların rakamında % 30 oranında bir çoğalış var. Siz de o yüzdelik dilimin içinde olabilir, hem kardiyo hem de ağırlık çalışarak bedeninizi bir kumpasa sokabilirsiniz. Bedeni kumpasa sokmak ise yalnızca göbeğin gitmesi ya da adale yapmak değil, halihazırda en büyük sıhhat meselelerinden biri olarak gösterilen atalet ve uyuşukluktan kurtulmak demek olacaktır. Aynı zamanda spor salonuna haftada 3-4 gün gitmek belirli bir kumpası oturtmak anlamına geldiği için de motive edici olacaktır.

3.Televizyonun Karşısında Yatmak Yasak

Uyuşukluk mevzusunda yapılacaklar kadar yapılmayacaklar da son derece ehemmiyetli. Televizyonun karşısında uyuklamak veya az azıcık kıvrılıp kestirmek sosyal alışkanlıklarımızın başında gelse de verimden çok hasar Atalet ve Miskinlikten Kurtulmak İçin 10 Enerjik Çözümgetiriyor. Televizyondan gelen elektronik dalgalar, bütün olarak yatmayan beynin içine sevk ediliyor. Bu sinyaller, beynin uykuda dahi yorulmasına neden oluyor. Bu sebeple televizyonun karşısında yatmak dinlenmekten çok uyuyarak yorulmak anlamına geliyor. Ufak şekerlemeler sesin ve ışığın yoğun olmadığı yerlerde yapılmalı. Bu sayede uykudan alınan verim hem beyin hem de vücudun kendisi için çok daha yüksek olacaktır.

4.İşkolik Olmayın

İşini hoşlanarak ve ona bağlı bir biçimde ifa etmekle işkolik olmak arasında alıngan bir denge var. Sonuna ”kolik” konulan her kelime, bir bağımlılığı da birliktesi getiriyor. Ve hepimizin bildiği üzere bağımlılığın iyisi olmaz. Bertrand Russell ”Avareliğe Methiye” kitabında çok çalışmanın insan tabiatına tamamen ters bir olgu olduğunu delilleriyle ileri sürmüştür. Bu noktada çalışılan hangi sektör olursa olsun kendini ona feda edercesine adamak, sosyal ve özel hayatta kronik üşengeçliği de birliktesi getiriyor. İşinizi hoşlanarak yapın ama netlikle işkolik olmayın!

5.İşe ve Mektebe Giderken Dinlediğiniz Müziklere Dikkat Edin

Müzik elbette ruhun besinidir ama bazı müzikler sabah erken saatlerde dinlendiği takdirde ruhun da vücudun da baş düşmanı olabilir. Özellikle arabesk ya da slow pop stilindeki müzikler tam yaşam enerjinizi 10 dakikada emebilir. ”Neden mutsuzum?”, ”Neden bu kadar tembelim?” gibi suallerin yanıtları kulaklıklardan taşan seste mevcut olabilir.

6.Kahvaltıyı Kahve ve Abur Cuburlarla Geçiştirmeyin

Tüm doktorlar ve beslenme uzmanları mutabık bir kararla kahvaltının ehemmiyetinin altını çiziyor. Kahvaltı sürelerini yalnızca kahve ya da birkaç atıştırmalık ile geçirmek anı kurtarsa da gün içerisinde aniden gelen miskinlik ve geçime isteğinin bir numaralı nedeni oluyor. Amerikalılara özenip de darı gevreği ve eşi mahsullere de sakın eğilim vermeyin. Natürel, kalsiyum kapsayan gıdalarla hem devingen olun hem de en ehemmiyetli buluşmalarda ve derslerde gözünüzden yaş gelinceye kadar esnemek kurtulun!

7.Enerji Meşrubatı Bağımlılığından Uzak Durun

Enerji meşrubatları elbetteki belirli başlı sıhhat müesseselerinden onay alarak piyasaya sürülüyor. Her mahsul ve yiyecek cinsi gibi belirli başlı oranlarda içilmesinde hiçbir mahzur yok. Fakat tüm enerjisini bu meşrubatlara borçlu sezmek gibi bir kusura kapılanlar, günde 1, 2 derken devamlı ellerinde bu meşrubatlarla gezmek zorunda kalabilirler. Her meşrubatta olduğu gibi bu mahsullerin fazla tüketimi de muhtelif kalp meselelerine yol açabilir.

8.Uyuyacağınız Odayı İtinalı Bir Biçimde Dekore Edin

Yatılacak odalar bütün olarak uyku niteliği ve konforu sağlayacak biçimde yeni baştan dekore edilmelidir. Yatağın baş kısmı pencereye gelecek biçimde konumlandırılmalıdır. Güneş ışığı doğrudan üzerinize geldiğinde uyandırıcı bir tesire sahip olacaktır. Yatak odalarınızda olası olduğunca afaki eşyalardan kurtulmaya bakın. Aydınlatma da son derece ehemmiyetli. Tepeden gelen göz yorucu ışıklar yerine led ışık niteliğinde olan sarı ışıkları seçim edin. Yatağınızda geçirdiğiniz uyku müddetleri sizin için yeterli olmazsa, büro masanız ikinci yatağınız olabilir. Bundan kaçının!

9.Uyumadan 2 Saat Evvel Beslenmeyi Kesin

Atalet ve Miskinlikten Kurtulmak İçin 10 Enerjik Çözüm

Bedenimiz ne kadar hatasız bir çalışma ilkesine sahip olsa da aynı anda iki işi birden yaptığı takdirde bitkinlik emareleri gösterebilir. Uykudayken hazmetme süreci devam eder. Ama siz uyuyana kadar yediğiniz takdirde hem uykuya geç dalarsınız hem de güne son derece bitkin başlarsınız. Uyuşukluk ve ataletten kurtulmak için az ve sık ilkesini de özümsemeye bakın.

10.Pozitif Düşünün Pozitif Yaşayın

Yapılan araştırmalar ve elde edilen belirtiler ataletin bunalımla çok yakından ilintili olduğunu gözler önüne serdi. Her ne kadar kimi filmlerde ve kitaplarda uyuşukluk, sevimli ve gülünç bir unsur gibi gösterilse de gerçeğinde bütün tersi. Uzun zaman yataktan çıkamamak, devamlı olarak bitkin sezmek, ne kadar istenirse de dışarı çıkamamak gibi etmenlerde bunalımın hem bulgusu hem de neticeyi olarak tesirlerini gösteriyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ