Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Asya ve Afrika Filleri Arasındaki Fark Nelerdir?

  • 03 Aralık 2021
  • Asya ve Afrika Filleri Arasındaki Fark Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 97 kez görüntülendi.
Asya ve Afrika Filleri Arasındaki Fark Nelerdir?

Yeryüzünde yalnızca iki cins ırk fil vardır. Bu iki cins Afrika fili ve Asya filidir. Bilim adamları, 2000 senesinde Afrika fillerini iki değişik türe ayırdılar. Büyük olan Afrika fili ve daha minik olanı Afrika orman fili. İki Afrika cinsinin kaplanlar ve aslanlar kadar genetik açıdan değişik olduğu halde, Asya’daki muhataplarından çok, birbirlerine daha fazla eş […]

Asya ve Afrika Filleri Arasındaki Fark Nelerdir?Yeryüzünde yalnızca iki cins ırk fil vardır. Bu iki cins Afrika fili ve Asya filidir. Bilim adamları, 2000 senesinde Afrika fillerini iki değişik türe ayırdılar. Büyük olan Afrika fili ve daha minik olanı Afrika orman fili. İki Afrika cinsinin kaplanlar ve aslanlar kadar genetik açıdan değişik olduğu halde, Asya’daki muhataplarından çok, birbirlerine daha fazla eş özelliği var ve farkı nasıl söyleyeceğinizi öğrenmek ehemmiyetlidir. Asya ve Afrika fillerinin farkları, kulakları, baş şekilleri ve ziynetleriyle kolayca farkedilebilir.

Afrika fillerini Asya fillerinden ayırmanın en kolay yolu kulaklarına bakmaktır. Afrika filleri Afrika kıtası gibi görünen daha büyük kulaklara sahipken, Asya filleri daha minik, yuvarlak kulakları vardır. Fillerin kulakları beden ısısını dağıtır ve Afrika filleri daha sıcak bir abuhavada abuhava farklılığı ile daha da sıcaklaşmaktadır yaşadıklarından Asya fillerine göre daha fazla ısı dağıtmaları gerekir. Afrika filleri ve Asya filleri de baş şeklinde değişiklikler gösterir. Afrika filleri kafaları yuvarlak halde iken, Asya filleri ikiz kubbeli bir kafaya sahiplerdir. Bu da kafa kafaya dayanmış bir çizgi var demektir. Sonunda, sivri uçlarına bakabilirsiniz. Hem erkek hem de dişi Afrikalı filler boğucu olabilir, ancak yalnızca Asya filleri gelişebilir. Bununla beraber, tüm erkek Asyalı fillerin ve tüm Afrikalı fillerin kesinlikle sivri uçları geliştirmediğini unutmamak ehemmiyetlidir.

Cilt dokusu, ayak tırnakları rakamı ve iki fili ayırt edebilen gövde özellikleri gibi başka bir hayli özellikleri vardır. Buna ek olarak, bir ebat farkı vardır. Afrika savanı filleri takribî 8,000 kilogram 9 ton ve omuzda 3-4 metre boyunda 10-13 fit arası. Afrika orman filleri barbar eşlerinden azıcık daha miniktir ve Asya filleri 5,500 kilogram takribî 6 ton ağırlığındadır ve en fazla omuz genişlikleri 3,5 m 3.5 metredir.

Her üç cinsin de eş cemiyetsel yapılara sahip, belirlenmiş cemiyetsel yapıları vardır. Fillerin sürüleri, en yaşlı dişi olan fil en önde yola giden anaerkilidir. Bunlar, rastgele bir yaştaki dişi fil ile aile abonelerinden ve erkek fillerden oluşur. Tüylü erkek filler kendi sürülerinden dağılır ve genellikle bekar erkekler sürülerinde çalışırlar. Yaşlı erkekler genellikle yalnızlardır.

Asya ve Afrika Filleri Arasındaki Fark Nelerdir?Filler yeryüzünün en büyük karasal hayvanlarıdır. Yaban yaşamı yaşamalarına karşın evcilleştirilen bir hayvandır. Evcilleştirme operasyonları köylüler tarafından genelde hayvana şiddet uygulanarak yapılır. Garip evcilleştirme metodu uygularlar. Siyah giysi giyen köylüler tutulan fili kazılan büyük bir çukura şiddet uygulayarak kapatırlar. Günlerce aç ve susuz vazgeçilen fili aynı köylüler beyaz giysi giyerek kurtarma rolü yaparlar ve file sevgi şovunda bulunurlar. Fil de bu insanlara karşılık vererek minnet duygusunu yerine getirir ve köylülerin emrinde hizmetkar olarak çalışır. Kalp ağırlıkları bütün 20 kgdır. Fillerin hortumları hem el hem de burun işlevi görür. Bir kerede 8 litre suyu hortumlarına sürükleyebilirler. Gereksinimleri olan su ölçüyü günlük 250 litredir.

Afrika savan fili 65 ile 75 sene arası yaşarken Asya fillerinin vasati ömürleri 50 yıldır. Son olarak filler genelde Avrupa ve Asya kıtasında cümbüş sektöründe kullanılmaktadırlar. sirkler gibi herkesin natürel yaşamı olduğu gibi fillerinde natürel yaşamları yabani yaşam alanlarıdır. İnsanların cümbüşü fillerin acısı olmasın.

Yazar: Osman Uçar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ