Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Astronot KıyafetleriUzay Giysileri ve Özellikleri

  • 14 Temmuz 2021
  • Astronot KıyafetleriUzay Giysileri ve Özellikleri için yorumlar kapalı
  • 151 kez görüntülendi.
Astronot KıyafetleriUzay Giysileri ve Özellikleri

İçerisinde yaşadığımız zaman olan 21.yüzyıl, aşinayı üzere uzay çağı olarak adlandırılmaktadır. 20.yüzyıla kadar hayal olan uzay boşluğuna gitmek ve de gök cisimlerinde yürümek, günümüzde artık hayal olmaktan çıkmış vaziyettedir.

4055_1

İçerisinde yaşadığımız zaman olan 21.yüzyıl, aşinayı üzere uzay çağı olarak adlandırılmaktadır. 20.yüzyıla kadar hayal olan uzay boşluğuna gitmek ve de gök cisimlerinde yürümek, günümüzde artık hayal olmaktan çıkmış vaziyettedir. Öyle ki, büyük bir süratte büyüyen teknolojiyle, her geçen gün uzayın engin gizemleri uzay ve bilim adamları tarafından sarihe çıkarılmaktadır. Hiç kuşkusuz ki uzaya giden şahıslar olan uzay adamları, uzayın gizemlerini dünyaya aktarmada oldukça ehemmiyetli vazifeleri üstlenmektedirler. Peki, fiziğin bir hayli kural ve yasasının geçerli olmadığı uzay boşluğu ve de gök cisimlerinde, astronotlar araştırmalarını nasıl asıllaştırmaktadırlar?

Astronotların ne biçimde uzayda çalışmalarını sürdürüyor sualinin yanıtı gerçeğinde oldukça kolaydır. Bu sualin yanıtı ise; astronotların giymiş oldukları kıyafetlerdir. Sualin güç tarafı ise, astronotlar için özel olarak üretilen astronot kıyafetlerinin karışık yapısıdır. Uzay adamlarının giymiş olduğu elbiselerin en temel vazifeyi kısaca, astronotların bedeninde bulunan kanı natürel bir halde yakalamak ve de böylece astronotların bayılmalarına ve can vermelerine mani olmaktır.

4055_2

Uzay taşıtları, uzay boşluğunda oldukça büyük bir süratte ilerler. Ve bu sürat giderek artan bir tempoda hakikatleşir. Bu yol alma sırasında, astronotlar gerçeğinde büyük riskler altındadır. Bu risklerden belki de en ehemmiyetlisi ise şudur; Uzay aracı uzayda büyük bir süratle ilerlerken astronotların ağırlığı çoğalmaktadır. Bu ağırlık çoğalışı sırasında astronotların damarlarında akan kanın ağırlığı, eriyen demir ağırlığına denk bir seviyeye gelmektedir. Bu ağırlaşma neticesinde, damarlarda akan kan, bedenin bazı noktalarına çekilir ve bu noktalarda bir araya gelmeye başlar. Bu çekilmeler neticesinde şayet beyin kansız kalırsa, bu vaziyet astronotun can vermesine yol açmaktadır. Oldukça özel olarak üretilen astronot kıyafetleri bu gidişatı önlemek başka bir deyişle bedendeki kanı natürel bir biçimde yakalamak için planlanmış olan elbiselerdir. Uzay boşluğunda ve gök cisimlerinde yürüyen, hareket eden astronotlar giymiş oldukları kıyafetler olması bu vaziyetlerin hiçbirini hakikatleştiremezler. Bunun sebebi ise, uzayda atmosfer olmamasıdır. Atmosfer olmadığı için, astronotlar uzayda soluk alamazlar. Giysileri, astronotların soluk almasını sağlamaktadır. Astronotların giymiş olduğu elbiseler, hafif ve de elastik yapıdadır. Uzay adamları üzerilerine ilk evvel bir tulum giyerler. Bu tulum özel olarak planlanmıştır. Bu elbiseyi özel yapan şey ise, içinde yer alan elektronik aletlerdir. Bu elektronik aygıtlar, astronotların beden ısısını ve de kalp atışlarını hakimiyet etme vazifesindedir.

4055_3Astronotların giymiş olduğu kıyafetler fazla sıcağa ve soğuğa karşı dayanıklı yapıdadır. Özellikle de sıcağa karşı duyarlılıkları daha fazladır. Bu sebeple de uzay adamları iki değişik elbise giyerler. İlk giyilen giysi de, ince tüpler bulunur ve bu tüplerin içerisinde serin su bulunur. Tüplerin içerisindeki serin su, astronotları sıcaktan gözetmektedir. Sırt çantasında bulunan bir makine, tüp içinde bulunan akışkanların ısılarını sabit bir ısıda yakalama misyonunu asıllaştırırlar. Astronotların elbiseleri kat kat yapıdadır. Bu elbisenin iç kısmı şişirilmiştir. Bunun sebebi ise tazyikin bayağıda kalmasını sağlamaktır. Şişirilmiş kısmın üzerinde 15 kat daha bulunmaktadır. Katlar, plastik ve alüminyum katmanlardan yapılmıştır. Bu katların vazifeyi ise, astronotları ışınımdan ve ufak yapıdaki gök cisimlerinden gözetmektir. Kıyafetin en dışında çelik bir çember vardır. Elbisenin 2. kısmını ise başlık oluşturmaktadır. Başlığın ön tarafı kırılmaz sırçadan yapılmadır ve sırçanın yukarıyasında bir kask daha bulunur. Astronotların giydiği kıyafetlerin ikinci kısmını ise pabuçlar oluşturmaktadır. Bu pabuçlar daha çok çarığa eş ve ısı geçirmez’dir.

Son olarak ise, astronotların son çantası vardır. Sırt çantasında, oksijenin ve tüplerdeki ferahlatma suyunun dolaşımını sağlayan aygıtın dışında, bu çantada bir de telsiz bulunur. Bu telsiz, uzay adamının dünyayla bağlantısını sağlamaktadır.

Yazar:Erdoğan Gül

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ