Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Astroloji Nedir? Tarihteki Gelişimi Nasıldır?

  • 08 Kasım 2021
  • Astroloji Nedir? Tarihteki Gelişimi Nasıldır? için yorumlar kapalı
  • 107 kez görüntülendi.
Astroloji Nedir? Tarihteki Gelişimi Nasıldır?

Astroloji, bir değişik ismiyle yıldız falıdır. Gökcisimlerinin özellikle seyyarelerde yıldızların hareketlerini ve varsayılan tesirlerini göz önüne alınarak insanların ve ülkelerin yazgısı üzerine netice çıkarma savında olan, hiçbir bilimsel esasa dayamayan uğraş dalıdır.

Astroloji, bir değişik ismiyle yıldız falıdır. Gökcisimlerinin özellikle seyyarelerde yıldızların hareketlerini ve varsayılan tesirlerini göz önüne alınarak insanların ve ülkelerin yazgısı üzerine netice çıkarma savında olan, hiçbir bilimsel esasa dayamayan uğraş dalıdır.

Astroloji Nedir? Tarihteki Gelişimi Nasıldır?

Astroloji, şahısların geleceğini, doğdukları sırada yıldızların ve diğer gökcisimlerinin konumlarına bakarak çıkarmaya çalışmaktadır. Bu işle uğraşanlara da Astrolog denmektedir. Astroloji ilk çağ medeniliklere kadar uzanmakla beraber İsa’dan takribî bin sene evvel Babil’de başladığı söylenmektedir. Babilliler seyyareler ve bunların hareketlerinin, kralların ve cemiyetin yazgılarını etkilediklerine inanıyorlardı. Ve bu inanç daha önceki yunan kültürünün tesiriyle tüm batı dünyasında yayılmaya başladı. Daha Önceki medeniliklerde hükümdarlar kararlarına karar vermeden evvel Astrologlara müracaat etirlerdi. Bu yarıyıllarda Astrologlara falcı denirdi. Ancak kendi yazgılar ve devlet işleriyle alakalı araştırmaları millete yaymaları yasaktı.

Astrolog kaynakları edebiyat, din ve mitolojide ehemmiyetli yer tutmaktadır.2.yy yunanlılar yıldızlar ve seyyarenin her birinin ayrı tesir yarattığını öne sürerek yeni bir çığır açtılar. Özellikler bir bireyin doğduğu anda seyyarelerin ve diğer gök cisimlerin konumları, alın yazısı ve karakteri üzerinde tesirli olduğuna inanıyorlardı. Bu cins astrolojiye ‘NATEL’ astrolojisi 2.yy dada ‘PTOLEMY’ ile doruğa çıktı. Ptolemy 4 ciltten oluşan ve bugün dahi astrolojinin İncili olarak kabul edilen ‘TEDRABİBLESİ’ olarak derlendi.

Orta çağda astroloji aktüel bir mevzuydu. Astroloji güneş, ay ve seyyarelerin pozitif ve negatif titreşimler yaydığına inanır. Titreşimlerin birbirleri ile geçimli ve iyi ya da geçimsiz ve makûs vaziyetleri belirli bir anda gök cisimlerin birbirlerine ve yere müteveccih konumlarıyla ortaya çıkar. Bununla beraber astroloji esasta her şeyi yazgı ve nasibe bağlamaz. Esasta bireyin seyyarelerin birbirlerine göre konumlarından daha güçlü bir saklı efora sahip olduğu kabul eder. Gök cisimleri tek tek tesirlerini tanımlamak için bir Horoskopzayice ya da çizelge hazırlanır. Güneş, ay ve seyyarelerle alakalı 12 konut vardır. Bu konutlar her birey için doğum tarihi, yeri ve zamanına bağlı olarak burçlar kuşağı Zodyak işaretlerini gösterir.

Astroloji Nedir? Tarihteki Gelişimi Nasıldır?Horoskopun 12 parçalamasını oluşturan konutlar kanunumun tüm etmeleri ile alakalıdır:
1.Konut: Kanunum evveli beden ve karakter.
2.Konut: Zenginlik ve bolluk.
3.Konut: bilgi ve anlatım
4.Konut: Konut ve konut işleri.
5.Konut: Faize, ırkın kesintisizliği, zevkler ve bilme isteği
6.Konut: Sağlık ve iş.
7.Konut: Konutluluk ve ortaklıklar.
8.Konut: Yine doğma ve vefat.
9.Konut: Düşünler ve yabancı ülkelerle ilişki
10.Konut: İş ve cemiyetsel gidişat
11.Konut: Umut ve dostluk
12.Konut: Sınırlamalar, gebelik ve hastalık,

Günümüzde dahi astroloji büyük rağbet görmektedir ve astrolojinin bir ekip kısımları bireye özel horoskop oluşturma bazı suallerin cevaplandırılması, düğün, cenaze gibi özel günler için uygun zaman seçme, tarım, hava varsayımı yapma gibi mevzularda ilgilenmektedir. Günlük gazete ve mecmualarda yıldız falı ile bir köse bulundurulmakta ve bu biçimde aktüelliğini korumaya devam ettirmektedir.

Yazar: Elif AÇIKGÖZ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ