Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Astrofizik Nedir?

  • 11 Nisan 2021
  • Astrofizik Nedir? için yorumlar kapalı
  • 293 kez görüntülendi.

İnsanlık tarihi var olduğundan beri, bilim ve teknoloji aralıksız ilerleme mücadelesi içinde olmuştur. Gereksinimlerden doğan bu ilerlemeler, bilimin değişik alanlarında kendisini göstermiştir.

5192_ast1İnsanlık tarihi var olduğundan beri, bilim ve teknoloji aralıksız ilerleme mücadelesi içinde olmuştur. Gereksinimlerden doğan bu ilerlemeler, bilimin değişik alanlarında kendisini göstermiştir. Uzay bilimi başka bir deyişle astronomi de aralıksız ilerleme mücadelesi içerisinde olan bilim cinsleri arasında gösterilmektedir. Bunun sebebi ise uzay boşluğunun, aralıksız merak kapsamasıdır. Bu sebeple tarihin hemen hemen her yarıyılında astronomi bilimi ile alakalı araştırmalar yapılmıştır. Günümüzde bu çalışmalar, astronomi biliminin bir dalı olan astrofizik alanında, oldukça bilimsel süreçler içerisinde yürütülmektedir. Astrofiziğin kelime anlamına bakıldığında ise, karşımıza yıldız fizik kavramı çıkmaktadır.

Uzay boşluğunda milyarlarca gök cismi bulunmaktadır. Bu gök cisimleri, gerek yapı gerek de biçim bakımından birbirinden değişik özellikler göstermektedir. Astrofizik, uzay boşluğunda bulunan gök cisimlerini, bu gök cisimlerinin içerisinde bulunduğu vakalarının kimyevi ve fiziksel yapılarını ve de özelliklerini araştıran bir bilim dalıdır. Astrofizik alanında yapılan bu tahlil ve araştırmaların ise yalnızca tek bir kaynağı bulunmaktadır. Bu kaynağın ne olduğuna bakıldığında ise karşımıza, gök cisimlerinden dağılan ışıklar ve elektromanyetik dalgalar çıkmaktadır. Uzayda yer alan her gök cisminin, bir çekim ve tesir alanı bulunmaktadır. Aynı zamanda bu cisimler, elektromanyetik dalgalar yaymaktadır. Bu elektromanyetik dalgaların ölçümü, son derece teknolojik aletler sayesinde yapılmaktadır. Ölçümlerin ardından elde edilen bilgiler, fizik ve kimya bilimindeki bilgilerle karşılaştırılır ve ardından değerlendirme sürecine geçilir.

5192_ast2Astrofizik bilim dalında, uzayda yer alan gök cisimlerinden dağılan dalgalar oldukça büyük anlamlar ifade etmektedir. Bu bilim dalının ortaya çıkışı araştırıldığında, gök cisimlerinden dağılan ışığın tesiri çok büyüktür. Geçmişe doğru gidildiğinde, insanlar uzaydaki bazı cisimlerin ışık yaydıklarını fakat hareket etmedikleri görmüştür. Bazı gök cisimlerinin ise yaydığı ışığın konumuna ve şiddetine göre yer değiştirdiklerini insanlar fark etmiştir. Bu gözlemler neticesinde seyyareler ve yıldızlar arasında muhtelif değişiklikler olduğu anlaşılmıştır. Böylece astrofizik biliminin esasları atılmıştır. Astrofizikten evvel, astronomik fotometri bilimi doğmuştur. Bu bilim dalında, gök cisimleri görülen parlaklık seviyelerine göre sınıflandırılmıştır. Gök cisimlerinden etrafa dağılan ışık bolometrik usullerle ölçülmüştür. Bu ölçme, sıcaklığı tanımlama temeline sabretmektedir. Bu sayede, astronomik fotometri bilim dalında gök cisimlerinin sahip olduğu sıcaklıklar tanımlanmıştır. Yeniden bu bilim dalında yıldızların yaydığı toplam enerji de hesaplanmıştır. Fakat bu hesaplamanın reelleşmesi için bir ön şart zorunludur. Bu ön şart ise, yıldızların dünyaya olan uzaklığının öğrenilmesidir. Bir gök cisminin parlaklığı zamanla değişirse, bu yıldızın nasıl alana geldiği ve yapısı hakkında bilgilere erişilebilmektedir.

5192_ast3Astrofizik bilim dalı, büyüyen son teknolojiyle beraber oldukça büyük ilerlemeler göstermektedir. Gök cisimlerinden gelen ışık, son teknoloji uzay makineleri sayesinde tespit edilir. Bu makineler sayesinde, gök cisimlerinden dağılan ışınlar, rastgele bir metamorfoza uğramadan tespit edilirken, araştırmalar son derece bilimsel bir biçimde yürütülür. Bu gök cisimlerinin yaydığı elektromanyetik dalgalar ve ışınımlar, uzay vasıtaları ve istasyonlarca tanımlanmaktadır. Astrofizik alanında yapılan bu cins gözlemlere, spektroskopik başka bir deyişle tayf gözlemler ismi verilmektedir. Yapılan araştırmalarla, cisimlerin belirli dalga ebatlarında elektromanyetik dalgalar yaydıkları ve de bu cisimlerin bu dalga boylarındaki ışınımı yuttukları tanımlanmıştır.

Astrofizik biliminde yapılan tayf gözlemler sayesinde, hem bu yutulan ışınım hem de elektromanyetik dalgalar hesaplanmaktadır. Bu hesaplamalar sayesinde, gök cisimlerinin ve vakalarının hem fiziksel hem de kimyevi yapısı ortaya çıkarılmaktadır.

Yazar:Erdoğan Gül

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ