Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Asperger Belirtiyi ve Çocuklarda Görülüş Biçimleri

  • 29 Eylül 2021
  • Asperger Belirtiyi ve Çocuklarda Görülüş Biçimleri için yorumlar kapalı
  • 38 kez görüntülendi.
Asperger Belirtiyi ve Çocuklarda Görülüş Biçimleri

Asperger belirtili çocuklar genellikle üç ana alanda güçlük sürüklerler: sosyal etkileşim/sosyal irtibat, hayal eforu ve öğrenişsel elastiklik.Bu teşhis özelliklerinin her biri farklı biçim ve derecelerde olabilir.Asperger belirtili çocuklar, yaşları için daha erken yaşta olgunlaşabilir; zira kelime dağarcığı gelişmiş olabilir ve erişkinlerden veya kitaplardan bildikleri tümceleri sıklıkla kullanırlar.Sonuç olarak, kendilerini, özellikle de duygularını ifade etme mevzusundaki […]

Asperger Sendromu ve Çocuklarda Görülüş ŞekilleriAsperger belirtili çocuklar genellikle üç ana alanda güçlük sürüklerler: sosyal etkileşim/sosyal irtibat, hayal eforu ve öğrenişsel elastiklik.Bu teşhis özelliklerinin her biri farklı biçim ve derecelerde olabilir.Asperger belirtili çocuklar, yaşları için daha erken yaşta olgunlaşabilir; zira kelime dağarcığı gelişmiş olabilir ve erişkinlerden veya kitaplardan bildikleri tümceleri sıklıkla kullanırlar.Sonuç olarak, kendilerini, özellikle de duygularını ifade etme mevzusundaki eforlukları küçümsenebilir.

Asperger belirtili bazı çocuklar emin alanlarda misalin programlamada çok iyi yaratıcılık gösterse de yoğun alaka, elastiklik noksanlığı gibi sebeplerle güçlükler yaşamaya eğilimlidir.
Asperger belirtisine sıklıkla ‘hafif otizm’ denir.Asperger belirtiyi ile otizm arasındaki fark çok teknik olabilir.En ehemmiyetli tanı farkı, dilin Asperger belirtili çocuklar için bir problem oluşturmaması ve bilme eforlukları bulunmamasıdır.

Asperger Belirtisine Ne Neden Olur?

Asperger belirtisinin kesin nedenleri henüz bütün olarak anlaşılamamıştır.Araştırmalar, çocuğun otizm spektrumuna sahip olma tehlikesini çoğaldıran genetik bir tesirin olduğunu öne sürüyor.

Asperger Sendromu ve Çocuklarda Görülüş ŞekilleriAsperger Belirtisinin Bulguları Nelerdir?

Asperger belirtiyi, otistik spektrum bozukluğu ASD olduğundan, bulgular otizminkine eş meyildedir.
Ebeveynlerin fark ettikleri bazı erken bulgular vardır. Bunlara çocuğun göz temasından sakınması, çocuğun farklı irtibat biçimi dahildir; buna misal olarak çocuğun alaka ve merakını başkalarıyla paylaşmaması, yalnızca isteklerini söylemesi verilebilir.
Otizm spektrumlu ufak çocuklar da laflı olmayan irtibatı eksiltebilir, işaret veya hareket göstermeyebilir. Bazı ebeveynler çocuğun oyunlarının yaşıtlarınınkinden farklı olduğunu, misalin yaratıcılık ve hayal eforundan yoksun olduklarını fark eder, ancak çocuklar bulmacalar veya LEGO gibi daha yapılandırılmış faalliklerde üstünlük kurabilirler. Asperger belirtisinden şüphelenilen bir hayli çocuk değişik çocuklara katılmakta eforluk sürükleyebilir ve tek başına ya da erişkinlerle oynamayı seçim edebilir. Asperger belirtili çocuklar gelişimlerinde gecikme göstermezler ve hakikatinde yaşıtlarından önde bir hayli hüner geliştirebilirler misalin, Asperger belirtili çocuklar gelişmiş dil marifetlerine sahip olabilir ve daha erken yaşta okur-yazar olabilirler.

Bir çocuğun meselelerini teşhis etmede gecikme yaşanmasının nedeni çoğu zaman, çocukların “gelişmeye” devam edeceğini düşünen insanlardan kaynaklanır. Bazı vaziyetlerde, çocuğun meseleleri karakteriyle, çekingenlik veya afacan olma gibi değişik meselelerle ilişkilendirilir. Asperger belirtili çocukların güçlükleri, otistik çocuklardan çok daha hafif olduğu halde, bunların tesiri hafife alınmamalıdır.

Asperger Sendromu ve Çocuklarda Görülüş ŞekilleriAsperger belirtili çocuklar yanlış anlaşılmaları sebebiyle büyük kasvet yaşayabilir. Misalin, genellikle çok hassas olduklarından, iyi amaçla yaptıkları hareketler başkaları tarafından uygunsuz olarak idrak edilebilir. Asperger belirtili bir hayli çocuk üzücü farklılıkları görür ve her gün neler olacağını kavramalarını ve öğrenmelerini sağlayacak alışılmış rutinleri seçim eder.

Bu çocukların mektepte iş birliği yapmakta zorlandığı görülebilir. Misalin, sınıfta farklı bir yere oturmaları istenince çok endişelenebilirler.Doku duyarlılıkları da sık görülen başka bir sorundur.Görme duyusu, ses, koku, değme ve tat duyuları daha yoğun veya daha eksik olabilir.

Asperger Belirtisinde Teşhis Konulması Neden Ehemmiyetlidir?

Asperger belirtili çocuklar genellikle çok parlak ve akademik olarak çok galibiyetliyken, sosyal meseleleri sebebiyle afacan ya da maksatlı olarak böyle davrandığı biçiminde yanlış anlaşılabilir veya idrak edilebilir.Resmi teşhis, bu cins yanlış kavramaları giderir ve çocuğa dayanakçı olması için uygulanabilecek proaktif taktiklerden yararlanabilir.Teşhis değerlendirmesi, bir çocuğun özel gereksinimleri için ekstra destek veya kaynak ihtiyacı olup olmadığını sarihliğe kavuşturabilir.Asperger belirtisinin değerlendirilmesi; çocuk hekimleri, pediatrist, psikolog, konuşma ve dil terapistleri veya psikiyatrlar gibi uzmanlar tarafından yapılır.

Asperger Sendromu ve Çocuklarda Görülüş ŞekilleriAsperger Belirtiyi Nasıl Rehabilitasyon Edilir?

Otizm spektrumunda Asperger belirtiyi dahil şartlar için öğrenilen bir rehabilitasyon yoktur. Bununla beraber, çocuğa kendileri veya ailelerinin yaşam niteliğini etkileyebilecek emin güçlüklerle dayanakçı olmak için geliştirilmiş pek çok bereketli yaklaşım ve programlar yapılmıştır.Bazı programlar, Asperger belirtisiyle ilişkili ilk güçlükleri çözmeye odaklanırlar. Buna, çocuğa uygun cemiyetsel maharetleri sosyal hüner eğitimi gibi geliştirmek için takviye etmeyi hedefleyen müdahaleler ya da çocuğa tutumdan daha uygun bir kaynak geliştirme ya da emin bir cemiyetsel vaziyete ait iç görünün geliştirilmesi için özel taktikler de dahildir. Değişik yaklaşımlar, Asperger belirtiyi yaşayan çocukların ikinci güçlüklerini ortadan kaldırmaya yöneliktir.Misalin, Asperger belirtili çocuklar zorbalığa uğrama veya sosyal olarak izole edilmeye karşı daha korunmasız olabilir ve bu ehemmiyetli mevzularda özel idare tasarıyı lüzumlu olabilir.

Asperger belirtili çocuklar vaziyetlerinin, destek lüzumlarının, efor ve güçlüklerinin eşsiz profilleri hakkında daha fazla farkındalığa sahip insanlar aracılığıyla çok tesirli bir biçimde desteklenebilir.Bir çocuğa dayanakçı olacak bir müdahale öbürüne uygun olmayabilir, bu sebeple ebeveynler her zaman profesyonel kılavuzluk almalıdır. Ebeveynlerin, otizme karşı bir ‘rehabilitasyon’ olduğu iddia edilen rastgele bir muamele mevzusunda önlemli davranmaları önerilir.

Yazar:Merve Karaca

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ