Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Asp.NET Nedir? Nasıl Yazılır? Niye Yazılır?

  • 09 Kasım 2021
  • Asp.NET Nedir? Nasıl Yazılır? Niye Yazılır? için yorumlar kapalı
  • 101 kez görüntülendi.

Dinç web siteleri oluşturmak ismine kullanılan PHP, ASP gibi dillerden sonra, son teknoloji olarak Web dünyasında yerini alan bir dildir Asp.NET Son zamanlarda, takip ettiğim forumlarda açılan mevzulardan sonra böyle bir yazıyı BilgiUstam ile paylaşmak istedim. Bir kullanıcı sormuş; Asp.NET Bilmek için evvel C# mı öğrenmeliyim VB.NET mi? Asp.NET bir dil değil, çatıdır. C# ve […]

Dinç web siteleri oluşturmak ismine kullanılan PHP, ASP gibi dillerden sonra, son teknoloji olarak Web dünyasında yerini alan bir dildir Asp.NET

Son zamanlarda, takip ettiğim forumlarda açılan mevzulardan sonra böyle bir yazıyı BilgiUstam ile paylaşmak istedim.

Bir kullanıcı sormuş; Asp.NET Bilmek için evvel C# mı öğrenmeliyim VB.NET mi?

Asp.NET bir dil değil, çatıdır. C# ve VB.NET’deri rastgele birini öğrenmeniz Asp.NET ile proje geliştirebileceğiniz anlamına gelmektedir. Bu bağlamda öncelik, sonrası sırasından çok Hangisini Bilmeliyim kararı verilmelidir.

Günümüzde hâla vakit gelen, basitçilik çatışması, PHP’den Asp.NET e geçişi ne yazık ki önlemektedir. Kullanıcı yeni bir projeyi kendisi oluşturmak yerine varolan projeyi notepad ile açarak kolay etraflarda Bul/Değiştir anlamı ile tertip etmektedir.

Yeniden bir kullanıcımız soruyor : Elimde Asp.NET bir proje var. Bunu Visual Studio haricinde nasıl açabilirim?

Visual Studio, J#, C#, VB.NET dillerini bünyesinde barındıran, Asp.NET ile proje geliştirebileceğiniz, AJAX Extension yardımlı projeler oluşturabileceğiniz bir Microsoft uygulamasıdır. Microsoft’un tekelciliği bu mevzuda azıcık ön tasarıya çıkıyor. Benim dilimi ancak benim uygulamam ile açabilirsin mantalitesi yer buluyor kendine.

Asp.NET Yazmaya başlayacağım. Nerden Başlamalıyım?

Öncelikle kendinize bir Visual Studio Edinmelisiniz. Sonrasında, File / New Web Site alternatifleri ile yeni Web sitemizi oluşturuyoruz. Projelerimizde 2 alternatifimiz bulunuyor. Code Behind ve Code Seperate. Bu alternatifler bize, ASP gibi aynı sayfa içersinde kod yazmamızı ya da kodlarımızı değişik bir dosya da gizlememizi sağlıyor.

C# Dilinde açtığımız bir Web Projesinde, Default.aspx sayfası kodlarını Default.aspx.cs dosyasına gizleyecektir. Aynı biçimde VB.NET dilinde açtığımız bir web projesi de Default.aspx.vb dosyasına gizleyecektir. Böylece hem kodlarımız kumpaslı vaziyette olacak, hemde Performansımızı etkilemeyecektir. Sayfa açıklamaya gelen Browser web sunucudan yalnızca gereksinimi olan kısmı isteyecektir. 25000 satırlık bir Code Behind sayfa yerine gereksinimi olan kısmı okuyarak kalan kodları gerektiğinde kullanacaktır.

MasterPage Kavramı Nedir?

PHP ve ASP sayfalarımızda, include’lar ile bir haylimiz çalıştık. include header,include footer onu çağır bunu çağır… MasterPage kavramına kadar geldik.

Bir MasterPage Şablon İlave Ediyoruz. Alt sayfaların açılmasını istediğimiz kısmı seçiyoruz. Hepsi bu. Sayfalarımızı ilavelerken “Select Master Page” alternatifi ile Master yolunu gösteriyoruz. Artık tüm sayfalarımız aynı şablon içersinde ve kullanımı için 1 satır kod dahi yazmadık.

İyi ama nasıl çalıştıracağız?

Asp.NET ile geliştirdiğiniz sayfayı, F5 ile hem build edip, hem kusurlarınızı görüp, hem çalıştırabilirsiniz.

Fakat bende IIS Heyeti değil? Üstelik XP Home Edition Kullanıyorum?

Visual Studio, sizin ne kullandığınıza önem vermiyor. Kendisi sanal bir sunucu oluşturarak, Random bir port atıyor. Bu port üzerinden, hem bilgisayarınızı hem sizi yormadan projenizi browse ediyorsunuz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ