Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Aşılar Otizme Yol Açar mı?

  • 30 Nisan 2021
  • Aşılar Otizme Yol Açar mı? için yorumlar kapalı
  • 113 kez görüntülendi.

Aşılar ve otizm arasında var olduğundan şüphelenilen ilişki, son senelerde gündeme oturdu. Bu sebeple bilim insanları, bu irtibatı araştırmak için binlerce hasta üzerinde çalıştılar. Fakat bir neden–netice ilişkisi ortaya çıkmadı. Buna karşın, mevzuyla alakalı münakaşalar sürüyor. Bilimsel araştırmaların neticeleri sarihçe gösteriyor ki, aşılar ile otizm arasında bir iletişim yoktur. 1998 senesinde İngiliz bir mide-bağırsak uzmanının […]

Aşılar ve otizm arasında var olduğundan şüphelenilen ilişki, son senelerde gündeme oturdu. Bu sebeple bilim insanları, bu irtibatı araştırmak için binlerce hasta üzerinde çalıştılar. Fakat bir neden–netice ilişkisi ortaya çıkmadı. Buna karşın, mevzuyla alakalı münakaşalar sürüyor.

Bilimsel araştırmaların neticeleri sarihçe gösteriyor ki, aşılar ile otizm arasında bir iletişim Aşılar Otizme Yol Açar mı?yoktur. 1998 senesinde İngiliz bir mide-bağırsak uzmanının yayınladığı bir yazıda, kızamık-kabakulak-kızamıkçık MMR aşısının otizme neden olduğunun belirtilmesiyle münakaşalar başladı. Çalışmada yalnızca bağırsak bulgularına göre seçilen 12 çocuğun araştırılmasına karşın, neticeler millet arasında süratle dağıldı. Araştırılan 12 çocuktan 9’unda otizm bulguları vardı. Dokuz çocuktan sekizinin ebeveynleri, çocukların MMR ile aşılanmasının ardından otizm bulgularını geliştirdiğini iddia etti. Yazı ile alakalı olarak otizm ve bağırsak bulgularının kader yapıtı ortaya çıkmış olabileceği yorumu yapıldı. Aynı zaman diliminde, otizm teşhisi koyulan çocuk rakamında süratli bir çoğalış vardı.

Araştırma neticeleri, değişik bilim insanlarını da MMR aşısı ve otizm arasındaki irtibatı araştırmaya itti. Yapılan ilk araştırmanın üzerine en az 12 çalışma daha yapıldı. Hiçbir çalışmada, aşının otizme neden olduğuna dair bir delil bulunamadı.

1998’de yapılan çalışma, deneylerin yürütülmesine ait meseleleri de içermiyordu. Bu sebeple yayınlandığı mecmuadan geri çekildi. Bunun anlamı, alakalı çalışmanın neticeleri geçerli değildir. Çalışmanın yazarı olan on iki uzmanın açıklamasına göre bilgiler noksandı. Çalışmanın temel beceriksizlerinden biri de hakimiyet grubunun kullanılmamasıydı. Ayrıca yazı yayınlanmadan evvel, çalışmayı yürüten bireyin de bir avukattan rüşvet aldığı ortaya çıktı. Bu çalışmadan bir sene sonra, çocuklara yapılan aşılarda kullanılan bir kimyevinin otizme neden olabileceğine müteveccih bir fobi dominant oldu. Bu fobinin esasında yeniden son senelerde rakamı çoğalan otizm hadiseleri uyuyordu. Hasarlı olduğundan şüphelenilen kimyevi, timerosal isimli bir gözeticiydi ve cıva kapsıyordu. Cıva ise bir ağır metal olarak yüksek seviyelerde beyne ve böbreklere hasar veriyordu. Hekimler timerosalı, aşılarda bakteri ve mantar üremesini yasaklamak için kullanıyordu. Fakat timerosalın ilaçlarda düşük oranlarda kullanılmasının hasarlı olduğuna müteveccih bir delil yoktu. Buna karşın, American Academy of Pediatrics ve U.S. Public Health Service kuruluşlarının ihtarlarıyla 2001 senesine kadar tüm aşılardan kaldırıldı.

Timerosal’ın otizmle iletişimli olup olmadığını görebilmek için tahlilciler, timerosal kapsayan aşılarla aşılanmış çocukların üzerinde araştırma yaptı. Bu çocukları, timerosala maruz kalmayan çocuklarla mukayese etti. Toplamda, timerosal ve otizm arasındaki ilişkiyi araştıran dokuz çalışma yapıldı. Rastgele bir iletişime tesadüfülmedi.

Çocukluk çağı aşılarından, timerosalın çıkarılmasının ardından otizm hadiseleri çoğalmaya devam etti. Tahlilciler, iki yaşından evvel yapılması lüzumlu olan aşıların da otizmle alakalı olup olmadığını araştırdı. 1979 senesinden itibaren Londra ortamındaki tüm otizm hadiselerinin tanımlandığı bir çalışmada otistik çocuklar da değişik çocuklarla aynı ölçüde aşılanıyordu. İsveç’te yapılan başka bir araştırmaya göre ise, NMR aşısının uygulandığı zaman dilimi ile otizm hadiselerindeki arışın ortaya çıktığı zaman diliminin geçimli olmadığı görüldü. Ebeveynlerin otizm ve aşı arasındaki irtibatı düşünmeleri, otizmin ortaya çıkışı ile çocukların Aşılar Otizme Yol Açar mı?aşılanmasının aynı yarıyıla denk gelmesi olabilir. Aşılar, on iki ile on beşinci aylar arasında uygulanırken, otizm bulguları da on iki ve yirmi dördüncü aylar arasında ortaya çıkar. Çocuklar, yaşamlarının ilk on beş ayında yirmi beş kere aşılanıyorlardı. İnsanlar, yaşamın erken safhasında bu kadar fazla aşı olmanın otizme neden olabileceğinden korktu. Bunun üzerine, iki yaşından evvel aşı olanlarla, daha geç düzeyde aşı olanlar karşılaştırıldı. İki grup arasında otizm oranı açısından bir değişikliğe tesadüfülmedi.

2004 senesinde Immunization Safety Review Committee of the Institute of Medicine bu mevzu üzerine bir çalışma yayınladı. Grup, aşılar ve otizmle alakalı yayınlanmış ve yayınlanmamış tüm çalışmaları araştırdı. Yayınladıkları 200 sayfalık rapor, aşılar ve otizm arasında bir bağlatının olduğuna müteveccih bir delil olmadığını belirtiyor. Daha evvel yapılmış bazı çalışmalarda analistlerin yanlılığı ve eksik bilgiler ne yazık ki aşılar ile alakalı yanlış bir algıya yol açtı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ