Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Aşçılık Nedir? Aşçılık Belgesi Nasıl Alınır?

  • 26 Eylül 2021
  • Aşçılık Nedir? Aşçılık Belgesi Nasıl Alınır? için yorumlar kapalı
  • 37 kez görüntülendi.
Aşçılık Nedir? Aşçılık Belgesi Nasıl Alınır?

Yemek yapmak ve mutfakta şahaneler yaratmak bayanlar için özel bir çalışmadır. Genel olarak mutfakta müddet geçirmeyi, hem kendileri hem de hoşlandıkları için yemek yapmayı çok seven bayanlar için mutfak oldukça istisnalı bir bvefattır. En az bayanlar kadar mutfakta müddet geçirmeyi seven pek çok erkek de birbirinden değişik yemekleri ortaya çıkarmakta akılda olabilmektedir. Hem bayanların hem […]

Yemek yapmak ve mutfakta şahaneler yaratmak bayanlar için özel bir çalışmadır. Genel olarak mutfakta müddet geçirmeyi, hem kendileri hem de hoşlandıkları için yemek yapmayı çok seven bayanlar için mutfak oldukça istisnalı bir bvefattır.

8437_1349334854832En az bayanlar kadar mutfakta müddet geçirmeyi seven pek çok erkek de birbirinden değişik yemekleri ortaya çıkarmakta akılda olabilmektedir. Hem bayanların hem de erkeklerin bu denli hoşlandığı bir iş olan yemek yapmayı profesyonel yaşamda iş olarak yerine getirmek ise gün geçtikçe popülaritesi artan bir vaziyettir. Aşçılık olarak nitelendirilen bu iş dalı, yemek çıkaran pek çok şirkette çalışabilmektedir. Özellikle de otellerin en ehemmiyetli çalışanlarından olan aşçılar çok iyi koşullar altında iş yaşamlarını götürmektedir.

Aşçı, mutfak vasıta ve gereçlerini en doğru biçimde kullanarak, paklik kaidelerine uyarak yemekleri hazır hale getiren bireydir. Aşçılık özel bir maharet gerektirmek ile birlikte, bazı meziyetlere sahip bireyler tarafından yapılabilmektedir.

Şahsın aşçı olabilmesi için ilk olarak fiziksel özelliklere sahip olması gerekir. Başka Bir Deyişle aşçı olabilecek şahıslarda tat ve koku alma duyularının gelişmiş olması, el becerisine sahip olması, güçlü ve sıhhatli olması, işi planlayabilme ve uygulayabilme becerisine sahip olması gereken en temel özelliklerdir.
Aynı zamanda bireylerin pratik olması, kriz idaresini yapabilmesi ve süratli hareket edebilmesi de bir aşçıda olması gereken unsurlardandır.

Şahsın aşçılık belgesi alabilmesi için lüzumlu eğitimleri kademe kademe bitirmesi gerekir. Aşçılık eğitimi çıraklık ile başlar. Çıraklık süresi üç yıldır. Şahıs 3 sene çıraklık eğitimi aldıktan sonra kalfalık imtihanına girmeye hak kazanır. Kalfalık için yeterli vakit ise çıraklık zamanının iki katı olarak hesaplanır. Başka Bir Deyişle 3×2=6 sene içerisinde bu eğitimi bitirdikten sonra şahıs kalfalık imtihanına girmeye hak kazanır.

Kalfalık imtihanını başarılı bitiren şahıs iki biçimde ustalık belgesi alabilir.

* Bcerahatçisi, ustalık eğitimi kurslarına katılır, kayıt olduğu tarih itibarı ile iki sene işini icra ettikten sonra ustalık imtihanına girmeye hak kazanır.

* Öbür bir yol ise, kalfalık belgesi aldığı tarih itibarı ile 5 sene boyunca SGK ya da BAĞ-KUR kaydı ile çalıştığını belgelendirdiği takdirde ustalık imtihanına girmeye hak kazanacaktır.

Aşçılık kursu bitirildiğinde şahıs aldığı belge ile bir çok yerde iş olanağı bulabilir.
Bibliyografi:
http://www.nasil.com/ascilik-belgesi-nasil-alinir

Yazar:Gökçe Cömert

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ