Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Asaptan Adaleye İhtar Mesajımı

  • 13 Nisan 2021
  • Asaptan Adaleye İhtar Mesajımı için yorumlar kapalı
  • 78 kez görüntülendi.
Asaptan Adaleye İhtar Mesajımı

Bir asap yolunda, birbirini izleyen nöronlar arasındaki sinapslarda bir boşluk olduğu gibi bir aksonun son ucuyla bunun irtibat yaptığı efektör arasında da bir boşluk vardır. Şayet efektör bir iskelet adalesiyse bu boşluk özelleşmiş bir yapı içinde yer alır. Asap adale kavgıgz ya da motor uç plak ismi verilen bu yapı, aksonun son ucuyla komşu adale […]

Bir asap yolunda, birbirini izleyen nöronlar arasındaki sinapslarda bir boşluk olduğu gibi bir aksonun son ucuyla bunun irtibat yaptığı efektör arasında da bir boşluk vardır. Şayet efektör bir iskelet adalesiyse bu boşluk özelleşmiş bir yapı içinde yer alır. Asap adale kavgıgz ya da motor uç plak ismi verilen bu yapı, aksonun son ucuyla komşu adale yüzeyi tarafından oluşturulur. Bu boşluktan mesajım, nöronların çoğunun arasında olduğu gibi Sinirden Kasa Uyarı İletimitransmitter kimyeviler aracılığı ile olur ve asapla adale arasındaki mesajımın esasındaki biyokimyasal vakalar bildiğimiz kimyevi sinapslardakilere çok eşler.
Hayvanlarda, muhtelif tipteki asap ağları, adalelerin çok hassas şekilde hakimiyet edilmesini sağlar. Omurgasızların çoğunda üç çeşit motor nöron kapsayan tipik bir sistem vardır. Bunlar; büyük, süratli kasılmalar yaratan bir “süratli” asap teli, yavaş ve daha duyarlı hakimiyet edilen hareket sağlayan bir “yavaş” asap teli ve kasılmayı önleyen bir inhibitorik asap telidir. Daha yüksek omurgasızlarda, adaleler internöronlar gibi davranıp inhibitorik ve uyarıcı impulsları entegre ederler.

Bir Hayli omurgasız adale teli, safhalı bir tepki sergiler; bunlar uyarımın süratiyle orantılı olarak kasılırlar. Omurgalılarda iskelet adalelerinin hareketi oldukça değişik bir strateji izler, birincisi adale başına düşen asap teli rakamı çok daha fazladır, fakat bunların her biri ya hep ya hiç ilkesine göre tepki verir. İkinci olarak inhibitorik internöronlar yoktur; bunun yerine, ters tesirli adaleler çiftler halinde organize olmuşlardır, misalin biri bir parmağı gererken öbürü büker. Yüksek omurgasızlarda adale telleri, kendilerine gelen muhtelif impulsları kendileri entegre ederken, omurgalılarda bu harekât merkezi asap sistemi tarafından muvaffak olunur. Adalelerde çok daha fazla rakamda motornöron lifi vardır ve bunların herbirinin tesiri izafi olarak daha azdır.
Merkezi asap sistemi, hakimiyeti şu yollarla sağlar:

1.aktif olan asap teli rakamını ve bunların impuls çıkarma süratini tertip ederek,

2.adale çiftlerine antagonist giden sinyalleri dengeleyerek. Böylece bunlar ters istikamette tesir gösterirler.
Omurgalı iskelet adalesinde asap-adale kavşağındaki transmitter, asetilkolindir.
Adalelerde paralize yol açan muhtelif ilaçlar, misalin botulizmden mesul bakterinin ürettiği zehir ve Güney Amerika yerlilerinin zehirli oklarında kullandıkları asap -adale blokeri olan kürar- bu tesirlerini motor nöronlar ile adaleler arasındaki mesajımı önleyerek gösterir. Artık kürarın bir asetlilkolin taklitçisi olduğu öğreniliyor, reseptörlere bağlanmakta, fakat kanal kapılarını açamamaktadır. Asetilkolinesterazın bunu inaktive edememesi işleri daha da makûslaştırır. Reseptörler kalıcı olarak bloke edilirler ve mesajım durur. Sinirden Kasa Uyarı İletimiÖbür yandan botulin zehirli maddesinin tesiri iyi anlaşılamamıştır. Evvel asap-adale kavşağındaki presinaptik uçların fazla etkinlik göstermesine yol açar ve bunun neticesinde adalelerde hafif kasılmalar tremor ve paraliz oluşur, fakat bir müddet sonra aynı uçlarda etkinlik durur ve vaka vefatla sonuçlanır. Asap-adale kavşağı en azından bir ölümcül virüsün daha tesir alanıdır: Kuduz virüsünün. Kuduz virüsünün fazla virülansı ve konakçılarının geniş filogenetik yelpazesi, virüsün asetilkolin reseptörlerine özgül afınitesinin bir neticeyi gibi görünmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ