Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Asap Hücrelerinin Anatomisi

  • 08 Aralık 2021
  • Asap Hücrelerinin Anatomisi için yorumlar kapalı
  • 113 kez görüntülendi.
Asap Hücrelerinin Anatomisi

Çok hücreli organizmaların özelleşmiş asap hücreleri, ilkin bir hücreli ökaryotlardan evrimleşmişlerdir ki bunlarda da günümüz bakterilerinde ve hareketli protistlerde olduğu gibi tek bir hücre içinde bilgi akışının her dört düzeyi mevcuttu. Bunun aksine; çok hücreli hayvanlardaki özelleşmiş asap hücrelerinin nöronların anatomisi, bunların uyarılma, mesajım, harekâta ve tepki hakimiyetindeki belli rollerini çoğunlukla yansıtır. Görüşler ne olursa […]

Çok hücreli organizmaların özelleşmiş asap hücreleri, ilkin bir hücreli ökaryotlardan evrimleşmişlerdir ki bunlarda da günümüz bakterilerinde ve hareketli protistlerde olduğu gibi tek bir hücre içinde bilgi akışının her dört düzeyi mevcuttu. Bunun aksine; çok hücreli hayvanlardaki özelleşmiş asap hücrelerinin nöronların anatomisi, bunların uyarılma, mesajım, harekâta ve tepki hakimiyetindeki belli rollerini çoğunlukla yansıtır. Görüşler ne olursa olsun, tam nöronlar aynı işlevsel organizasyona sahiplerdir ve bu, Sinir Hücrelerinin Anatomisionlara bilgi toplama doğrudan etraftan duyu hücresi olarak ya da değişik nöronlardan ya da her ikisinden birden ve bunu değişik nöronlara, adale hücrelerine ve salgı hücreleri gibi hedef hücrelere aktarma mahareti verir. Tipik bir asap hücresinde, içinde çekirdeğin bulunduğu genişlemiş bir hücre gövdesi ve bir ya da daha fazla rakamda uzantı ya da asap lifleri bulunur. Genellikle bilgiyi alan lifler dendritler, bilginin değişik hücrelere iletildiği lifler ise aksonlardır. Aksonların sonundaki özelleşmiş son uçlar sinyalleri hedef hücrelerin dendritlerine aktarırlar. Omurgalılarda dendritler genellikle hücre gövdesine bağlanırlarken omurgasızlarda akson, genellikle doğrudan dendritlere bağlıdır. Böylece hücre gövdesi bilgi akış yolunun dışında vazgeçilmiş olur. Asapsal harekâtların çoğu bu parmak eşi dendritlerin ve omurgalılarda hücre gövdesinin üzerinde alana kazanç. Dendritler genelde kısadırlar ve çok rakamda bulunurlar. Bunlar belki de binlerce başka hücreden sinyal alırlar. Bir Hayli dendrit, çok rakamda dallanma yapar ve saçaklı bir görünüşe sahiptir. Boyanıp ışık mikroskobunda araştırılırsa bunların sitoplazmasında bol ölçüde koyu renkli tanecikli bir materyal olduğu görülür Nissi cisimciği.
Elektron mikroskobunda araştırılacak olursa, bunların, kapsamlı bir biçimde, yassılaşmış endoplazmik retikulum sisterna ağı ve bunlara bağlı çok rakamda ribozom olduğu görülür.
Dendritlerin çok rakamda olmasının aksine, her nöronda genellikle bir akson bulunur ve bu genellikle dendritlerden daha uzun ve daha kalındır. Çok rakamda dallanma göstermesine rağmen ağsı bir görüntüsü yoktur ve Nissi Sinir Hücrelerinin Anatomisicisimcikleri kapsamaz. Bu histolojik değişiklikler, değişik hücrelerden bilgiyi alan dendritler ile bunu değişik hücrelere ileten akson arasındaki temel işlevsel değişikliği yansıtır. Buna rağmen yakın geçmişte gidişatın azıcık daha karışık olduğu anlaşılmıştır.
Dendritler bazen değişik dendritlerle sinaps bilgi iletişimi kurarlarken, aksonlar da bazen özellikle başlangıç bölgesinde ve son uçlarında sinapslar yapmaktadırlar. İleride göreceğimiz gibi, bu sinapslar asap sisteminde bilginin işlenmesi bakımından son derece ehemmiyetlidirler.
Omurgalıların merkezi asap sisteminde MSS, nöronlar, nöroglia ya da kısaca glia ismi verilen çok rakamda hücreyle sıkı bir iletişim içindedirler. Beyinde glia hücreleri nöronların 10 katı fazla rakamda bulunur va kraniyal hacmin takribî yarısına içerirler. Bazı glia hücreleri nöronlara gıda maddesi sağlarlar ve nöronların salgıladığı maddeleri absorbe ederek homojen bir etrafın korunmasına dayanakçı olurlar. Absorbe edilen bu maddelerin çoğu, nöronların yine kullanımı için onlara geri döndürülür. MSS’nin en azından bazı bölgelerinde, glia hücreleri büyüme sırasında nöronların göç ettiği ve aksonların hedeflerine erişmek üzere uzadıkları yolları oluştururlar.
Astrosit ismi verilen bazı glia hücreleri birbirleriyle kimyevi olarak haberleşebilirler. Bunun için, uzak mesafelere; fakat nöronlardaki elektriksel mesajımdan daha yavaş olarak iletiler iletebilirler. Glialar arasındaki bu haberleşmenin asap sisteminde ne rol oynadığı öğrenilmemektedir.
Sinir Hücrelerinin AnatomisiOmurgalılarda bulunan ve miyelini oluşturan bir tip glia, özellikle iyi anlaşılmıştır. Bu özelleşmiş hücrelerin çeperi, MSS’de bir çok nöronun aksonunun çevresini tekerrür tekerrür sarmalayarak yoğun lipit kapsayan miyelin kılıfı alana getirir. Bu miyelin kılıf yaptığı yalıtımla komşu aksonlar arasında “çapraz konuşma”yı önler. MSS’nin periferinde yer alan bir hayli omurgalı aksonu, nöral tepeden kaynaklanan ve Schwann hücresi ismi verilen hücreler tarafından oluşturulan ve aynen MSS’deki glia hücrelerinin yaptığı gibi miyelin kılıflarla sarmalanmışlardır. Miyelin kılıflar, nöron çeperinin “şarj edilmesi gereken” alanını küçültürler böylece bununla alakalı metabolik tüketmeyi eksiltmiş olurlar ve aksonlar da impulsun mesajım süratini yükseltirler. Miyelin kılıf bir glia ya da Schawann hücresinin sona erip ötekisinin başladığı ve Ranvier bogumlart ismi verilen kumpaslı aralıklarla kesintiye uğrarlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ