Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Asansörlerin Sınıflandırılması

  • 08 Ağustos 2021
  • Asansörlerin Sınıflandırılması için yorumlar kapalı
  • 169 kez görüntülendi.
Asansörlerin Sınıflandırılması

İnsan ve/veya yük taşıyan asansörler kullanım emellerine, kumanda sistemlerine, süratlerine, tahrik sistemlerine ve askı sistemlerine göre sınıflandırıla öğrenilir. Kullanım emellerine göre asansörler; Asansörler kullanım emellerine göre Sınıf 1, Sınıf 2, Sınıf 3, Sınıf 4, Sınıf 5 ve Sınıf 6 asansörleri olmak üzere 6 değişik biçimde sınıflandırılabilir. Sınıf 1 asansörleri, insan taşımak için tasarlanmış asansörlerdir. Bu […]

Asansörlerin Sınıflandırılmasıİnsan ve/veya yük taşıyan asansörler kullanım emellerine, kumanda sistemlerine, süratlerine, tahrik sistemlerine ve askı sistemlerine göre sınıflandırıla öğrenilir.
Kullanım emellerine göre asansörler;
Asansörler kullanım emellerine göre Sınıf 1, Sınıf 2, Sınıf 3, Sınıf 4, Sınıf 5 ve Sınıf 6 asansörleri olmak üzere 6 değişik biçimde sınıflandırılabilir.
Sınıf 1 asansörleri, insan taşımak için tasarlanmış asansörlerdir. Bu asansörler özellikle evlerde kullanılır. 450 kilogram beyan yüküne sahip asansörler yalnız insan ve refakatçi personel hariç bir tekerlekli sandalye taşımak için kullanılabilir. 630 kilogram beyan yükü taşıma kapasitesine sahip asansörler, tekerlekli sandalyeli insan taşımaya ek olarak refakatçi de taşıyabilen asansörlerdir. Ancak bu asansörler tekerlekli sandalyeli yolcu bütün bir dönüş sağlayamaz. 1000 kilogram beyan yüküne sahip olan asansörler ise 450-630 kilogram beyan yüküne sahip asansörlerin taşıdığı yüklerin yanı sıra tutamakları sökülen sedyelerin, mobilyaların taşınmasında da kullanılır.
Sınıf 2 asansörler esas olarak insan taşımak için kullanılan ancak gerektiğinde yük de taşıyabilen asansörlerdir. Genel kullanıma sarih binalar ile kamu binalarında, istasyonlarda, alışveriş merkezlerinde, havaalanı, tiyatro, sinema vs. kullanılan asansörler olup trafik hesabına bakılmaksızın kapasitesi tanımlanır.
Sınıf 3 asansörler hastaneler ve bakım konutları dâhil sağlık emelli tasarlanan asansörlerdir. Sedye taşımak için kullanılır. 1275 kilogram beyan yüküne sahip asansör kabinleri bakım konutlarındaki 900 mm * 2000 mm ebatlarındaki asansörlerdir. Alakalı görevlilerin taşındığı ancak tıbbi takviye aygıtlarının taşınamadığı asansörlerdir. 1600 kilogram beyan yüküne sahip asansörler özellikle 900 mm * 2000 mm ebatlarındaki hastane yataklarının alakalı görevlilerle birlikte taşınması için kastedilmiştir. Bu asansörlerde tıbbi takviye aygıtları sedye ile beraber taşınamaz. 2000 kilogram beyan yüküne sahip asansörler özellikle 1000 mm * 2300 mm ebatlarında olup hastane yatakları ile alakalı görevlilerin taşınması için kullanılır. Bu tip asansörlerde de tıbbi takviye aygıtlarının taşınması olası değildir. 2500 kilogram beyan yüküne sahip asansörlerin ebatları 1000 mm * 2300 mm biçimindedir. Bu tip asansörlerde hastane yatakları, alakalı görevli ve tıbbi takviye aygıtları beraber taşınabilir.Asansörlerin Sınıflandırılması
Sınıf 4 asansörler esas olarak yüklerin refakatçiler eşliğinde taşınması için tasarlanan asansörlerdir. Süratleri düşüktür. Motor eforları da düşüktür. Kapasiteleri 630 kilogram ile 5000 kilogram arasında değişir. Süratleri 0,25 m/s ile 2,5 m/s arasındadır. Elektrikli ve ya hidrolik olabilir.
Sınıf 5 asansörler ebatları ve üretim biçimi itibariyle insanların giremeyeceği ebatlara sahip olan servis asansörleridir. Tamburlu olarak tasarlanabilir. İş yerlerinde, restoran ve restoranlarda servis hizmeti için kullanılırlar. Taşıma kapasiteleri 410 kilogram ile 250 kilogram arasında değişebilir. Süratleri ise 0,15 m/s ile 0,6 m/s arasındadır. Elektrikli ve ya hidrolik olabilir.
Sınıf 6 asansörler yoğun trafiğe sahip olan binalar için tasarlanmıştır. Genel olarak süratleri 2,5 m/s ve üzerinde iken 15 kat ve daha fazla durağa sahip olan binalarda kullanılır. Rezidanslarda ve yüksek katlı iş yerlerinde süratleri 2,5 m/s ile 7 m/s arasında elektrikli asansör olarak tesis edilir.
Kumanda sistemine göre asansörler;
Kumanda sistemine göre asansörler; basit, toplamalı ve seçmeli kumandalı asansörler olarak dağılabilir. Asansörün tek bir çağrıyı hafızasında tutarak gittiği güzergah doğrultusunda yanıt veren kumanda sistemine basit kumandalı asansörler denir. Genellikle trafiğin yoğun olmadığı yapılarda kullanılır. Toplama kumandalı asansörler orta yoğunluktaki trafik akışlarında kullanılan, iniş ve çıkış emirlerini ayırt edemeyen asansörlerdir. Aldığı tam çağrıları hafızasında tutarak gittiği güzergah doğrultusunda yanıt verir. Seçmeli kumandalı asansörler trafik akışının çok yoğun olduğu yerlerde kullanılır. İniş ve çıkış çağrılarını ayırt eder ve bu biçimde zaman kazancı ile yüksek servis kalitesi sağlar. Grup kumanda sistemi de denir. Bu sistemlerde ikili olan asansörlere dubleks, üçlü olan asansörlere tripleks asansör sistemleri denir.
Süratlerine göre asansörler;
Asansörler süratlerine göre 0,63 m/s ve daha düşük süratli olan asansörler, 1 m/s ve daha düşük süratli asansörler, 1.6 m/s ve daha yüksek süratli asansörler sınıflandırılabilir. Sürati 1.6 m/s ve daha yüksek süratli olan asansörler frekans hakimiyetlidir.
Tahrik sistemine göre asansörler;Asansörlerin Sınıflandırılması
Asansörler tahrik sistemlerine göre elektrikli tahrik sistemi ve hidrolik tahrik sistemi olarak iki çeşittir. Makine dairesindeki tahrik motorunun kumanda panosundan aldığı komut vasıtasıyla harekete geçip, kabini istenilen yere hareket ettiren tahrik sistemidir. Kabin ve karşı ağırlık birlikte çalışır. Aralarında bulunan çelik halat tahrik kasnağı ile sürtünmeden kaynaklanan hareket ile alt ve yukarıya doğrultuda hareket eder. Hidrolik tahrikli sistemlerde ise kaldırma, hidrolik yağı kabini doğrudan veya dolaylı olarak etkileyen bir kaldırıcıya sevk eden ve elektrikle tahrik edilen bir pompa vasıtasıyla reelleşen asansörlerdir.
Askı sistemlerine göre asansörler;
Dolaysız askı ve endirekt askı olarak iki çeşittir. Askı noktalarının birinin kabinde öbürünün karşı ağırlıkta olduğu sistemlere dolaysız askılı asansör denir. Askı noktalarının kabin ve karşı ağırlığa dolaysız bağlı olmayan asansörler ise endirekt askı tipli asansörlerdir. Kabin sürati ile halat sürati denk değildir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ