Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Arılar ve Öbür Böcekler Kışın Nereye Gider?

  • 07 Haziran 2021
  • Arılar ve Öbür Böcekler Kışın Nereye Gider? için yorumlar kapalı
  • 85 kez görüntülendi.
Arılar ve Öbür Böcekler Kışın Nereye Gider?

Arıların ve böceklerin kışın nereye gittiğini hiç merak ettiniz mi? Büyüleyici bir biçimde pek çok cins, kendi yaşam döngülerini yansıtan taktiklerle ve eşsiz yollarla soğukla başa çıkmaya adapte olmuşlardır. Bununla beraber çoğu böcek sene içinde eş bir zamanda ortaya çıkarken bu giderekmenin abuhava farklılığından etkilendiğine dair bir hayli delil vardır. Bu, evvelki senelerden daha erken cinsler […]

Arıların ve böceklerin kışın nereye gittiğini hiç merak ettiniz mi? Büyüleyici bir biçimde pek çok cins, kendi yaşam döngülerini yansıtan taktiklerle ve eşsiz yollarla soğukla başa çıkmaya adapte olmuşlardır. Bununla beraber çoğu böcek sene içinde eş bir zamanda ortaya çıkarken bu giderekmenin abuhava farklılığından etkilendiğine dair bir hayli delil vardır. Bu, evvelki senelerden daha erken cinsler tespit edebileceği anlamına kazanç.

Arılar Kışın Nereye Gider?

İngiltere, 24 değişik yaban arısı cinsi de dahil olmak üzere 250’den fazla arı cinsine konut sahipliği yapmaktadır. Fakat kışın hepsi aynı biçimde davranmamaktadır. Bazı soliter arı cinsleri, kışı erişkinler olarak, kışlama denilen bir süreçte kendilerini soğuktan gözeterek geçirir. Daha sonra Arılar ve Diğer Böcekler Kışın Nereye Gider?erken çiçeklenmeden en iyi biçimde faydalanmak için ilkbaharda ortaya çıkarlar. Mason arı gibi öbür cinsler ise kışı pupa olarak geçirir ve yumurtalarını sonbaharda vazgeçtikten sonra biten senelik bir yaşamdöngüsüne sahiptir.
Bombus arıları ve bal arıları gibi sosyal arılar, kovanlarının ve kraliçelerinin çevresinde dönen yaşam ve kış alışkanlıklarına sahiptir. Yaz başında, ana arı ve kadın emekçi arılarından oluşan bir yuvada yaşarlar. Yaz ilerledikçe, kraliçe yeni nesil kraliçe arılar ve erkek arılar üreten yumurtalar bırakırlar. Kolonim sonunda yuvaları ve çiftleri vazgeçer, genç kraliçeler nektar üzerine döker ve bedenlerinde yağ biriktirmek için polen alır. Sonunda, yeni kraliçeler yeraltında tek başına kış uykusuna uyur ve hayati yağ ambarları kış aylarında yaşamda kalmalarına destekçi olur.
Yuvanın geri kalanı yaşlı kraliçe, erkek arılar ve kadın emekçi arıları dâhil sonbaharda can veren yapraklar ile beraber düşer. İlkbahar geldiğinde, sıcak Arılar ve Diğer Böcekler Kışın Nereye Gider?sıcaklıklar kraliçeleri kış uykusundan uyandırır ve sene için uygun bir yuva alanı bulmadan evvel nektar beslemek isterler. Kış uykusuna uyumadan evvel çiftleşmişler, ilk yavrularını ilkbahar aylarında, kadın emekçi arılar üreteceklerdir. Bu biçimde yaşam döngüleri bitirilecektir. Bahar sıcaklıkları kış uykusundaki arı uyandığında etkilediği için, onları doğa takvimi gözlemlemelerinde iyi bir cins yapar. Ve kırmızı kuyruklu yaban arısı emekçilerinin hepsi kıştan evvel can verecektir.
Kırmızı kuyruklu yaban arısı
Görünüş: Kırmızı kuyruklu yaban arısı, siyah bir gövdeye ve kırmızı bir kuyruğa sahiptir. Erkekler kadınlardan değişik görünür zira suratlarında sarı ve toraksları sarıdır, ayrıca kadın emekçilerden de daha büyüktür.
Kaydolunması gerekenler: İlkbaharda ilk evvel kırmızı kuyruklu bir yaban arısı kraliçesi gördüğünüz tarihtir.
Ne zaman kayıt yapılır: Genellikle Mart ayından itibaren ancak hava gidişatına bağlı olarak değişir, bu sebeple daha sıcak sularda daha evvel bunlara dikkat edilmelidir.

Öbür Böcekler Kışın Nereye Gider?

Ortak eşek arısı: Kırmızı kuyruklu yaban arısı gibi, yalnızca kraliçe eşekarısı kışı yaşayabilir. Bombus arılarında olduğu gibi, yeni nesil ana eşekarısı, sıcaklık çoğaldığında ilkbaharda uyanmadan evvel kış aylarında kış uykusuna uyur. Koloninin geri kalanı sonbaharda can verir.
Görünüş: Sarı ve siyah çizgiler ve suratlarında çapa biçiminde siyah bir işaret vardır. Onları, suratında üç siyah kir bulunan Alman yaban arısı ile karıştırmamak gerekir.
Kaydolunması gerekenler: İlkbaharda ilk kere etkin bir kraliçe arısı göreceğiniz tarihtir.
Ne zaman kayıt yapılır: Genellikle mart ayından itibaren görülür ancak çoğu hava şartlarına bağlıdır. Gözünüz sarih olsun ve daha evvel fark ederseniz yetkililere bildirmek gerekir.

Uğur böceği: Erişkin kadın kuşları kışı uykuda ve çoğunlukla gruplar Arılar ve Diğer Böcekler Kışın Nereye Gider?halinde geçirirler. Ağaç kabuğu gibi korunaklı yerlerde kış uykusuna uyurlar. İlkbaharda gıda ve bir eş bulmak için uyanırlar. Dişiler yaz aylarında larvalara dökülen, yumurtlayan ve sonra yazın sonlarında erişkin olarak ortaya çıkan yumurtalarına vazgeçerler
Görünüm: Bu kırmızı uğurböceği her kanadında üç nokta ve kafasına yakın ortada yedinci nokta vardır.
Kaydolunması gerekenler: İlkbaharda ilk olarak etkin bir uğurböceğini gördüğünüz tarihtir.
Ne zaman kayıt yapılır: Genellikle şubat ayından itibaren görülür fakat hava gidişatına bağlıdır. Etkin uğurböceği dikkat edilmesi gerekir ve rastgele bir erken görme kaydolduğunuzdan emin olunmalıdır.
Brimstone kelebek kıvrımlı kelebek, erişkin olarak kış uykusuna yatkın olan sadece birkaç kelebek cinsinden biridir. Öbür kelebekler pupa turuncu uç kelebek gibi veya larva benekli ahşap kelebek olarak kışın. Kimileri kırmızı amiral gibi, hatta göç eder.
Kıvrımlı kelebekler baharda uyandıklarında zati erişkin oldukları için senenin başlarında faaldirler. Her sene yalnızca bir yeni nesil vardır.
Görünüş: Bu kelebekler, her kanatta turuncu bir nokta ile sarı renktedir. Takribî 6 santimetre kanat sarihliğine sahiptirler.
Kaydolunması gerekenler: İlkbaharda ilk kere etkin bir ağız kenarlı kelebek gördüğünüz tarihtir.
Ne zaman kayıt yapılır: Erken ilkbaharda mayıs sonundan evvel görünürler. Mayıstan sonra, hazırda bekletme modundan uyanan bir erişkin yerine, yeni nesil bir erişkin kaydolabilirsiniz.

Yazar: Özlem Güvenç Aðaoðlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ