Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Arı Sokması Vaziyetinde Ne Yapılmalıdır?

  • 21 Nisan 2021
  • Arı Sokması Vaziyetinde Ne Yapılmalıdır? için yorumlar kapalı
  • 102 kez görüntülendi.

Arı zehri asidik yapıda bir madde olup enzim ve proteinler kapsar. Arı soktuktan sonra iğnesi koparak tende kalır. İğnesi kopan arı tekerrür sokamaz ve birkaç gün içine can verir. Yaban arıları ise iğnelerini tende vazgeçmedikleri için kerelerce sokabilirler. Arı zehrinin kokusu değişik arılar tarafından dinlenir ve bölgeye başka arılarda saldırı eder. Belirti Bulgu ve Yakınmalar Bulgular, […]

Arı Sokması Durumunda Ne Yapılmalıdır?Arı zehri asidik yapıda bir madde olup enzim ve proteinler kapsar. Arı soktuktan sonra iğnesi koparak tende kalır. İğnesi kopan arı tekerrür sokamaz ve birkaç gün içine can verir. Yaban arıları ise iğnelerini tende vazgeçmedikleri için kerelerce sokabilirler. Arı zehrinin kokusu değişik arılar tarafından dinlenir ve bölgeye başka arılarda saldırı eder.

Belirti Bulgu ve Yakınmalar
Bulgular, arı zehrinin içindeki kimyevi maddelere tepkin olarak gelişir.Arının sokması ile beraber şiddetli ve belirgin bir sızı dinlenir. Sokulan yerde kızarıklık, şişlik ve kaşıntı olur. Birkaç gün içinde bulgular kaybolur.Az da olsa alerjik tepkinler görülebilir. Yaygın kaşıntı, terleme, çarpıntı, tansiyon düşüldüğü, kasılmalar, şuur kaybı, soluk darlığı ve vefat görülebilir. Çok rakamda arı sokmasına bağlı olarak zehirlenme ve bazen şoka bağlı vefat görülebilir.Beyne yakın bölgelerin sokulmasında ise bulgular daha süratli ve fazla olur.

Tıbbi Rehabilitasyon
Öncelikle arının iğnesi çıkarılır. Üstten yakalayıp çekilirse uçta kalan zehir de bedene girer. Bu surattan iğneyi yandan sert bir cisimle, misalin şırınga ucu ile iterek çıkarmak gerekir. Bölge sabunlu su ile yıkanır, batikon ile dezenfekte edilir. Arının soktuğu yer emilmemelidir. Emme, ovma gibi hareketler zehrin kana daha süratli karışmasına neden olur. Soğuk uygulama yapılır. Analjezik parasetamol veya naproksen sodyum gibi, antihistaminik setirizin, loratadin gibi verilebilir. Şayet bireyin arı zehrine karşı alerjisi varsa, immünoterapi denilen aşı rehabilitasyonu uygulanır.

Perhiz Farklılıkları
Özellikle arı zehrinin bedenden daha süratli atılabilmesi için günlük akışkan alımının artırılması, günde en az 2 litre su harcanması verimlidir.

Arı Sokması Durumunda Ne Yapılmalıdır?Yaşam Stili Farklılıkları
Arının soktuğu bölgeye kuru peçeteye sarılmış buz tatbiki 20 dakika vakitle yapılabilir. Sızı ve şişlik geçene kadar 4-5 saatte bir buz uygulaması yapılabilir.Sokulan bölgeye diş macunu sürülür ve kaşıntı ile şişlikte eksilme elde edilebilir. Diş macunu 15 dakika vazgeçilir ve yıkanır. 5 saat sonra tekerrür uygulanabilir.Sokulan bölgeye dairevi hareketler ile roll-on deodorant sürülebilir.

Önerilen Nebatsal İçerikli Destekler
Ananesel olarak kullanılan bazı bölgesel uygulamalar vardır.
Yonga soğan ikiye dağılarak sokulan bölgeye uygulanır. Operasyon gününde 4 kere, şişlik ve sızı eksilene kadar devam edilir.
Sirke, yemek sodası ve et yumuşatıcı meat tenderizer olarak da öğrenilir; arı zehrini ufalayan papain enzimi kapsar birlikte karıştırılır ve sokulan bölgeye sürülerek 20 dakika beklenir. 3-4 saatte bir yinelenebilir.

Yazar:Fatih Bolelli

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ