Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Aralıklı Açlık Perhizi Aralıklı Oruç Nedir?

  • 07 Mayıs 2021
  • Aralıklı Açlık Perhizi Aralıklı Oruç Nedir? için yorumlar kapalı
  • 78 kez görüntülendi.

Günümüzün en büyük sağlık problemlerinde başı sürükleyenlerden biri, şüphesiz ki obezitedir. Obeziteyi tetikleyen yanlış beslenme alışkanlıkları, sağlıksız besin tüketimi gibi pek çok gidişat, günümüzde hem kilo problemlerini, hem akabinde stres yaratarak psikolojik meseleleri, hem de öteki sağlık meselelerini çoğaldırmaktadır. Bu gidişat, insanları kilo verme ve sağlıklı yaşama mevzusunda araştırmaya itmektedir. Pek çok insan ister profesyonellerden […]

Günümüzün en büyük sağlık problemlerinde başı sürükleyenlerden biri, şüphesiz ki obezitedir. Aralıklı Açlık Diyeti Aralıklı Oruç Nedir?Obeziteyi tetikleyen yanlış beslenme alışkanlıkları, sağlıksız besin tüketimi gibi pek çok gidişat, günümüzde hem kilo problemlerini, hem akabinde stres yaratarak psikolojik meseleleri, hem de öteki sağlık meselelerini çoğaldırmaktadır. Bu gidişat, insanları kilo verme ve sağlıklı yaşama mevzusunda araştırmaya itmektedir.

Pek çok insan ister profesyonellerden takviye alarak olsun, ister okuduklarını konutta uygulayarak olsun, kendine bir perhiz yöntemi bulmaya çalışmaktadır. Son yarıyılların en popüler perhiz biçimlerinden biri olan aralıklı açlık perhizi ya da sıkça kullanılan biçimiyle uzun açlık perhizi, hem kilo problemi yaşayan hem de buna keza sağlıklı yaşam stilini inşa etmek isteyenler için oldukça merak mevzusu.

Aralıklı açlık perhizi, günümüzde popülerleşmeye başlamış olsa da, geçmişi 1945’lere kadar uzanan bir yöntem. Bu perhiz biçimini ötekilerinden ayıran en ehemmiyetli özellik ise, 16 saat gibi uzun müddet aç kalınıp yeme – içme işlerinin toplamda 8 saatlik bir vakitte hakikatleşmesidir. Bu 8 saatin dışında kalan müddet içerisinde hiçbir şey yenmemektedir. Yeme içme yapılmasa da, 16 saatlik uzun açlık zamanınca su, çay, kahve gibi akışkanlar harcanabilmektedir. Özellikle de filtre kahvenin yapısı gereği, yağ yakımını süratlendirmekte ve su da açlık hissini bastırmaya takviyeci olmaktadır.

Bu perhiz biçiminin tesiri ise, yemek yeme ismine az müddet ayırıp bedenin kalori yakmasını sağlayabilmek için yeterli zamanı metabolizmaya sağlamaktır. Bedendeki yağ yakımı, 16 saatlik açlık zamanınca süratlenmekte ve bedendeki yenilenme hormonlarının etkinliği çoğalmaktadır. Aynı zamanda, gece atıştırmalarını seven bireyler için, aralıklı açlık perhizi uygulamak bunun önüne geçmektedir. Özellikle de uzun müddet aç kalma süresi gece Aralıklı Açlık Diyeti Aralıklı Oruç Nedir?saatlerine denk geliyorsa, bu süreçler içerisinde uzun açlık perhizi atıştırmayı kestiği için alışkanlıkları da pozitif güzergahta etkilemektedir.

Aralıklı açlık perhizi, kilo vermeye takviyeci olduğu kadar, bunun yanı gizeme bedene pek çok bereket sağlamaktadır. Kolestrol problemi yaşayan şahıslarda, uzun süreli açlık sayesinde kolesterolün düşmeye başladığı öğrenilmektedir. Aynı zamanda, günümüzde daha sık biçimde tesadüfülen karaciğerde yağlanma meselelerinde iyileşme kollanırken, kan tazyikinin tertip edilmesinde de takviyeci olmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ