Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Aphantasia Afantaz: Zekâ Âmâlığı

  • 25 Nisan 2021
  • Aphantasia Afantaz: Zekâ Âmâlığı için yorumlar kapalı
  • 140 kez görüntülendi.

Bir bireyin kafasındaki görüntüleri görselleştirememesi, afantaz olarak öğrenilmektedir. Bu terim, Phanatsia  ve Aristo’nun zekasal bir temsilin şahsa sunulduğu eforu belirtmek için kullanılan, başında  a harfi olmayan  fantezinin tersi bir vaziyettir.  Aphantasia veya Afantaz olarak öğrenilen bu kavram; zekâ gözünün renkli hadiselerin bir dizi hareketsiz veya hareketli temsil olarak oynandığı bir projektör ekranı gibidir. İsmine göre, […]

Bir bireyin kafasındaki görüntüleri görselleştirememesi, afantaz olarak öğrenilmektedir. Bu terim, Phanatsia  ve Aristo’nun zekasal bir temsilin şahsa sunulduğu eforu belirtmek için kullanılan, başında  a harfi olmayan  fantezinin tersi bir vaziyettir.  Aphantasia veya Afantaz olarak öğrenilen bu kavram; zekâ gözünün renkli hadiselerin bir dizi hareketsiz veya hareketli temsil olarak oynandığı bir projektör ekranı gibidir. İsmine göre, bu nörolojik vaziyet, görüntüleri ekranlarına yansıtamamaktadır. Afantazinin vücutsal bir işlevin veya bir hastalığın, spesifik bir hastalığın zafersizliği olarak belirlenen bir bozukluk olmadığını öğrenmek gerekir. Daha ziyade ciddi sıhhat tehlikeleri olmadan beyni etkileyen nörolojik bir hatadır.

Aphantasia ilk defa 1880 senesinde bir kaşif, antropolog ve öjeni uzmanı Sir Francis Galton, bilim adamlarından birinin kuzeni ve 19. asrın en devrimci fikirlerinden birinin sahibi olan Charles Darwin tarafından şüphelenilmiştir. Galton her zaman insan aklından etkilenmiş ve zekasına direnen karışık cihazların iç işleyişini hakikatleştirmek için yenilikçi deneyler yapmıştır. Görüşü, Sartre ve Camus gibi 20. asrın fazla keskin gözlemcileri tarafından sevinçle korunulan absürt felsefesi ile eko bulmuştur. Sosyal veya öğrenişsel bilim, beklenmedik anomalileri açıklamakla alakalıysa, bu cins insanlar metodolojilerini kafasına çevirmişlerdir ve görünmez karışıklıklarının, göze çarpan, afallamış veya absürt görünen hakikatliğin temsil edilmesine destekçi olmak için çok zahmetsiz bir şeyi araştırmışlardır.

Galton, kaç bireyin kafasında görselleştirme becerisine sahip olduğunu bulmak için bir anket yapmıştır. Donakaltıcı bir biçimde, spekülasyon, İngiliz popülasyonunun % 2,5’inin bu gidişattan muzdarip olabileceğini göstermiştir; başka bir deyişle, 40 bireyden 1’i kafalarında bir sahne çizememiştir. Ancak, araştırma vaziyetin kendisi ile değil istatistiklerle hudutlu kalmıştır. Bir kaza sonrası ani hayal eforu kaybını bildiren sporadik psikiyatrik olguların ardından bu mevzuya bir defa daha dikkat çekilmiştir.

Yeni Bir Bakış Açısı Afantaz

Aphantasia Afantaz: Zihin Körlüğü2005 senesinde Exeter Üniversitesi’nde öğrenişsel nörolog Adam Zeman tarafından görselleştirme maharetini kaybettiğini belirten bir raporun ardından daha odaklı araştırmalar yapılmıştır. Genellikle kimliğini saklamak için nörolojik hesaplarda oldukları için saç kurutma aygıtı olarak adlandırılan MX, kalp cerrahisi sonrası hayal eforunu kaybetmiştir. Bu komik sakatlık ani bir alaka uyandırmış ve Discover mecmuasından Carl Zimmer, Zeman’ın yazısı hakkında bir yazı yazdığında aynı gidişata sahip 21 bireyin daha bu vaziyetini dinlemesine destekçi olmuştur.

Bu insanlar bir hakimiyet grubuyla beraber bir deneye katılmışlardır. Deney, röntgen beyinlerinde renkli yamalar ile vurgulanan senaryoları öngören zekasal imkânları tanımlamak için onları bir fMRI aygıtı aracılığını yollamıştır. MX, öbür hastalar ile beraber, ciddi biçimde soyut düşünme ile irtibatlı olan parietal ve frontal loblarda eksilmiş etkinlik göstermiş, bu da hayal kurma veya hayal eforunda son derece faydalıdır. Lobların büyük kısmı hatıraları yakalamak, ilk görsel ve koku alma duyularını entegre etmek için misyon görmektedir.

Görünüşe göre değişmez bellekten nesneler, kokular veya tatlar tanınmaktadır. Ve standart bir PowerPoint sunumundaki medya ekle işlevine eş biçimde, bir şablona değişmezlenmektedir. Ayrıca, oksipital ve temporal loblar bu bilgileri işler ve ekranda istenen görseli yansıtmaktadır. Bu hastaların hatıraları tamamen sağlam olduğu için, sualin bu asap ağlarındaki bazı şanssız kopukluklardan kaynaklanması olabilmektedir. Ya da daha makûssu, kablolama olmayabilmektedir. Aphantasia Afantaz: Zihin Körlüğü

Dikkat çekici bir biçimde, bu insanlar hayallerinde canlı görüntüler yaşamaktadırlar. Zeman bunu afazi olan bireylerin görüntü oluşturabileceğini iddia ederek açıklamaktadır, ancak kusurlu bir projektör sebebiyle bunlara şuurlu ulaşımları yoktur. Katılımcılar bu gidişatı çok genç yaşta edindiklerini bildirmiş olsalar da, doğumdan beri buna sabreden şahıslar vardır! Bu konjenital afantaz olarak öğrenilir. Neyse ki, bu empedans yaşamda kalmak için yorucu bir mani oluşturmamıştır.

Afantaziler Neden Daha İyi Tenkidi Düşünce Biçimine Sahiptirler?

İnsan beyninin dalgalı plastisitesinde aşikar olan donakaltıcı faydalılığının, öncelikle görselleştirme için kullanılan loblarının büyük kısmının yine kablolanmasına izin verdiği görülmektedir. Beynin bu alanları daha keskin olgusal hafıza için ayarlanabilmektedir. Hastalar suratları anımsamak için çaba etmişlerdir, ama asıllarla ürkütücü derecede iyi performan sergilemişlerdir. Hastalar, hoşlandıklarının, özellikle de can verenlerin suratlarını andıramamaları hakkında konuştuklarında da büyük kasvet hissetmişlerdir.

Bunun yerine, açıklamaları, bir bireyin kontürleri veya özellikleri de dahil olmak üzere daha analitik görünüyor olmasıdır. Bu özellikler üstün marifetli programcılarda yaygın olarak kollanır. Firefox’un  kurucusu ve aralıksız kullanıcı ara suratının arttaki programcı Blake Ross en iyi misallerden biridir. Afantaz ile alakalı araştırma oldukça azdır ve bir rehabilitasyon hala uzak görünmektedir. Analistler hala esas sebeplerini bulmekte, genetik veya psikolojik etkenlerden kaynaklanıp kaynaklanmadığını aydınlatmaktadır.

Zekasal imgeleri geliştirme kabiliyeti, zekasal modeller oluştururken, kurgu okurken, yeni biçimler hayal ederken veya nesneleri zekasal olarak döndürürken yaratıcılığı kavramak için netlikle faydalıdır. Bilmeyi süratlendirir ve her türlü hüner performansı geliştirir. Sporcular ve müzisyenler, zekasal provaların veya kafalarındaki hareketlerin simüle edilmesinin fiziksel etkinliğin kendisi kadar faydalı olduğunu bildirmektedirler. Ne yazık ki, ehemmiyetli bir imtihan olan biri kafasında hakimiyetsiz bir biçimde yarışan tamamen ilgisiz senaryoların uyandırılmasından da mesul yakalanmaktadır, bu surattan negatif tesirleri de bulunmaktadır.

Afantazi Gidişatı ile Nasıl Yaşanır?

Aphantasia Afantaz: Zihin KörlüğüAfantazili insanlar için insanları ve yerleri görselleştirememek üzücü olabilir. Misalin ölüm eden bir hoşlanılanın suratını hayal edememek üzücü olabilir. Mevcut araştırmalar, afantaziye sahip olmanın, bir bireyin yaşamdaki zaferine kesinlikle hasar vermediğini göstermektedir. Zaferli hekime talebeleri, mühendisler ve öbür profesyoneller de dahil olmak üzere yaşamın her kesiminden insanlar bu fenomeni yaşarlar. Bu vaziyetin insan tecrübelerinin bir parçası olduğunu öğrenerek, rehabilitasyon gerektiren bir vaziyet olmadığını kavramak gerekir. Ancak bu, yaşamınızın değişik doğrultuları üzerinde bir tesiri olmayabileceği anlamına gelmez. Zekasal imgelem de bilmede bir rol oynar, bu sebeple aklınızda sahneleri görselleştirememek, bilmenin bazı doğrultularını daha güç hale getirebilir.

Analistler, vaziyetin gelecekteki araştırmalarının sadece sebeplerine ve tesirlerine değil, aynı zamanda zekasal olarak görselleştirme maharetini geliştirmenin muhtemel yollarına da odaklandığını öne devam ettirler. Bununla beraber, bu cins önerilerde bulunmak için daha fazla araştırmaya ve vaziyetin daha iyi anlaşılmasına lüzum vardır. Afantazi olabileceğinden şüpheleniyorsa bazı yeni hafıza taktikleri keşfetmeyi düşünülmelidir . Görselleştirememe, bazı ezber cinslerini daha güç hale getirebilir, bu sebeple sizin için işe yarayan bir teknik bulmak için sınamalar yapmak gerekebilir. Şahıs usundaki sahneleri veya insanları görselleştiremeyecek olsa dahi, bu boşluğu doldurmak için resimciliği, illüstrasyonları, tasarım yazılımlarını ve öbür görselleştirme vasıtalarını kullanabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ