Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Antonov An-225; Dünyanın En Büyük Etkin Uçağı

  • 22 Nisan 2021
  • Antonov An-225; Dünyanın En Büyük Etkin Uçağı için yorumlar kapalı
  • 121 kez görüntülendi.

Antonov An-225, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin havacılık alanında hangi noktaya geldiğini gösteren en ehemmiyetli başyapıtlardan birisidir. Bu uçak 1980’li senelerde Sovyetler tarafından üretilmiş ve hali hazırda günümüzde etkin olarak faaliyet gösteren en büyük uçak olma özelliğini de haizdir. Uçak Sovyetler parçalamadan evvel proje safhasına getirilmiş ve seri yapıma geçilmeden bir adet Antonov An-225 üretilmiştir. 1988 senesinde […]

Antonov An-225, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin havacılık alanında hangi noktaya geldiğini gösteren en ehemmiyetli başyapıtlardan birisidir. Bu uçak 1980’li senelerde Sovyetler tarafından üretilmiş ve hali hazırda günümüzde etkin olarak faaliyet gösteren en büyük uçak olma özelliğini de haizdir. Uçak Sovyetler parçalamadan evvel proje safhasına getirilmiş ve seri yapıma geçilmeden bir adet Antonov An-225 üretilmiştir. 1988 senesinde Sovyetler Birliği’ne bağlı olan Ukrayna‘da uçuşa çıkarılan Antonov An-225 ilk yerel test uçuşunu zafer ile asıllaştırmış ve dünyada ciddi bir alakaya mazhar olmuştur. Ancak Kiev merkezli Antonov işletmeyi tarafından üretilmiş olan bu devasa uçağın seri imaline ufalayacak bütçe bulunamamıştır. Bunda Sovyetler’in yavaş yavaş çökmenin daha doğru bir ifadeyle tahribin eşiğine gelmesi ehemmiyetli bir rol oynamıştır. Nihayetinde 1991 senesinde çöken Sovyetler Birliği ayrılınmış ve uçağın üretildiği Antonov firmayı da Sovyetler’den parçalayarak bağımsızlığı bülten eden Ukrayna’nın bir parçası olmuştur. Zati Kiev’de kurulmuş olan Antonov işletmeyi için bu çok normal bir biçimde reelleşmiştir.

Antonov An-225; Dünyanın En Büyük Aktif Uçağı1980’li senelerde üretimine başlanılan ve 1988 senesinde de uçuşa hazır hale getirilen Antonov An-225 Sovyetler tarafından sınama uçuşlarına çıkarılsa da uçak beynelmilel uçuş lisansına sahip değildi. Ancak 11 Eylül 2001 senesinde alınan lisanslar neticeyi reelleştirilen ilk galibiyetli uçuş o yarıyıl reelleşmiş olan 11 Eylül 2001 hücumları nedeniyle gündeme bile gelememiştir. 2001 seneyi itibariyle yalnızca kargo taşımacılığı alanında faaliyet gösteren gösteren Antonov An-225 özellikle banal kargo uçaklarının taşıyamayacağı ebat ve ağırlıkları taşımasıyla ünü tutmuştur. Gizeme dışı bir tasarımı bulunan Antonov An-225 her iki kanadında da 3 adet turbo fan motor bulundurmaktadır. Uçak o kadar büyük bir gövdeye sahiptir ki, sanki uçan bir gemi olarak kabul edilir. Azami yük taşıma kapasitesi, 640 tonu bulan bu devasa Ukrayna uçağı, 300 ton yakıt taşıdığından takribî olarak 15,000km’lik bir erime de sahiptir ki bu alanda rakipsizdir.

Uçağın uzunluğu, 84m iken kanat genişliği 90m’dir ve bu da uçağı Airbus’ın başyapıtı olarak kabul edilen A380’den daha büyük yapmaktadır. Uçağın yerden yüksekliği 19m’dir. Seyir halinde sahip olduğu ağırlığa göre kendi süratini ayarlayabilen Antonov An-225, abonemi olarak 900km’ye erişebilmektedir. Uçak hava koşullarına göre 12,000’ye kadar tırmanma kapasitesine de sahiptir. Bu güne kadar yalnızca 1 adet üretilmiş olan Antonov An-225 Sovyetler Birliği ile Amerika Birleşik Devletleri’nin uzay ve havacılık yarışı neticeyi doğmuştur. 1970’li senelerde piyasayı kasıp kavuran ve ‘Jumbo-Jet’ lakabını alan Boeing 747-400’e rakip olarak üretilen Antonov An-225’e Boeing 747 serileri ile yarışacak bir ihtimali bulamamıştır. 1969 senesinden günümüze dek gerek sivil havacılık gerekse de kargo taşımacılığı için 1,532 adet Boeing 747 ivedisi üretilmiştir. Oysa Antonov An225’den yalnızca 1 adet üretilmiş olup ikinci uçağın imali de yarıda kalmıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ