Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Antik Mısır Hakkında Meçhuller

  • 28 Nisan 2021
  • Antik Mısır Hakkında Meçhuller için yorumlar kapalı
  • 75 kez görüntülendi.

Sırlı dini yaşantısı, Tunç devrine damga vuran devlet ve politika kavrayışı ve yüz binlerce turist tarafından alaka ile dolaşılan günümüze kadar gelmiş hayret uyandırıcı yapıları ile Daha Önceki Mısır merak ve hayranlık uyandırmaktadır. Peki, Antik Mısır gerçekten bu kadar hayret uyandırıcı olduğu doğru muydu? Öğrenilen bilgilerin hepsi doğru mu yada noksan olan bilgiler var mı? Antik […]

Sırlı dini yaşantısı, Tunç devrine damga vuran devlet ve politika kavrayışı ve yüz binlerce turist tarafından alaka ile dolaşılan günümüze kadar gelmiş hayret uyandırıcı yapıları ile Daha Önceki Mısır merak ve hayranlık uyandırmaktadır. Peki, Antik Mısır gerçekten bu kadar hayret uyandırıcı olduğu doğru muydu? Öğrenilen bilgilerin hepsi doğru mu yada noksan olan bilgiler var mı? Antik Mısır gerek turizm gerekse tarih açısından her zaman merak mevzusu olmuştur.

Antik Mısır, genel olarak öğrenilenden belki de daha hayret vericidir. Bu afallatıcı genel kültür bilgileri nden kimileri şunlardır

Yazının Bulunması

Herkes yazının Sümerliler tarafından buluş edilip ortaya atıldığını öğrenir bu doğrudur. Fakat yazı neredeyse aynı yarıyıllarda Mısır’da da mevcuttur. Bu nedenle tarihçiler tarafından Sümer’den 50 sene sonraya başka bir deyişle M.Ö 3150 senesinde tarihlendirilmiştir.

Tek Yaradan Güneş Yaradanı mı?

Aşinasının aksine Mısır’da tek bir Güneş yaradanı yoktur. Yer altının ve yer üstünün olmak üzere iki güneş yaradanı vardır: Amon ve Ra

Dini Reform

Mısır’da Firavun Akhenaton zamanında bir dini reform yapılmış ve tüm yaradanların üzerinde tek bir yaradan olan Aton’a tapılması istenmiştir.

Tarihteki İlk Antlaşma

Tarihte öğrenilen ilk antlaşmalardan biri Mısır ve Hititler arasında yapılan Kadeş antlaşmasıdır.
Antik Mısır’ın büyük düşmanı Hititlerdir. Suriye bölgesi için savaşırlar. Ege kavimlerinin istilasını durdurabilen tek devlet Antik Mısırdır.

Mısırı oluşturan ve onun kültürünü var eden her sene taşan Nil ırmağıdır. Mısır hakikatinde tek bir bölge değildir. Alt ve Yukarıya Mısır olmak üzere ikiye böler ve iki ayrı kültür yaşatılır. Mısırda kölelik bir hayat stiline dönüşmüştür. Köleler emekçi olarak çalışıp akşam kendi konutlarına gider ve fiyat alırlardı.

Antik Mısır’da yanlış hesaplamalar neticeyi yamuk yapılan bir eğik piramit mevcuttur. Bu uzaylıların parmağı olduğu gibi iddiaları devirmektedir.

Hekim Yaradan

Mısır’da tıp ve eczacılık çok gelişmiştir. Bazı doktorlar can verdikten sonra yaradan olarak tapınım görmüştür. Mısırda ölüler dünyası soğuk ve karanlıktır. Piramitler birer kabir olarak inşa edilmiştir.Ölümden sonra hayat inancı mevcuttur. Bu bakımdan olsa gerek İslan dini ile çoğu özellikleri benzetilmektedir.

Krallar

Antik Mısır’ın ilk kralı hakkında net bilgi yoktur. Firavunlara yaradan olarak tapılır. En eforlu firavunlardan biri Ramses’dir. Mısır Firavunları üvey kardeşleri ile evlenebilirler. Milletin firavunların aksine kardeşleri ile evlenmesi doğru karşılanmaz. Başka Bir Deyişle bir nevi krallık ailesine tanınmış bir istisna gibi düşünülebilir.

Yazar: Ömer Fidan

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ