Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Antibiyotikler İşe Yaramadığında Virüsler Çözüm Olabilir mi?

  • 22 Nisan 2021
  • Antibiyotikler İşe Yaramadığında Virüsler Çözüm Olabilir mi? için yorumlar kapalı
  • 72 kez görüntülendi.

Antibiyotiklere mukavemetli bakteriler, rehabilitasyon edilmesi oldukça güç olan enfeksiyonlara neden olabilirler ve bazı vaziyetlerde şahsın yaşamı riske girer. Ancak yaratıcı yeni bir yaklaşım, bu cins bakterilere karşı yeni bir potansiyel silah sunabilir. Birkaç bilimsel rapora katlanan aktüel bir yayın, birkaç bakteri ırkının evrensel bir krize neden olabilecek biçimde antibiyotiklere mukavemet geliştirdiğini öne sürüyor. Güçlü antibiyotiklere […]

Antibiyotiklere mukavemetli bakteriler, rehabilitasyon edilmesi oldukça güç olan enfeksiyonlara neden olabilirler ve bazı vaziyetlerde şahsın yaşamı riske girer. Ancak yaratıcı yeni bir yaklaşım, bu cins bakterilere karşı yeni bir potansiyel silah sunabilir.

Birkaç bilimsel rapora katlanan aktüel bir yayın, birkaç bakteri ırkının evrensel bir krize neden olabilecek biçimde antibiyotiklere mukavemet geliştirdiğini öne sürüyor. Güçlü antibiyotiklere karşı yanıt vermeyen mukavemetli bakterilere karşı tahlilciler, seçenek usuller araştırmaya başladılar.
Son çalışmalarda; İrlanda toprağında yaşayan spesifik bir bakteri ve yeni ilaç kombinasyonlarının sınanması dahil antibiyotik mukavemetine sahip bakterilere karşı yeni usullerin bereketi incelendi.

Antibiyotikler İşe Yaramadığında Virüsler Çözüm Olabilir mi?Günümüzde Pittsburgh Üniversitesi ve Howard Hughes Medical Enstitüsü’nde çalışan bilim insanları, riskli bakteri enfeksiyonları ile savaşmak için farklı bir yaklaşım önerdiler.
Pittsburgh Üniversitesi’nde çalışan Prof. Graham Hatfull ve meslektaşları bakteriyofajlar ya da kolayca fajlar üzerinde çalışıyorlardı. Bakteriyofajlar bakteri yiyen anlamına kazanç, farklı bakteri ırklarını yok eden, enfekte eden ve kasteden virüslerdir. Ancak, farklı fajlar farklı bakteri ırklarını amaçlar. Bu sebeple hangi fajın hangi bakteriyle eşleştiğini bulmak güçlü bir sınamadır.

Daha Önceki Bir Fikri Canlandırmak

Enfeksiyonlara karşı bakteriyofajları kullanmaya faj terapisi denir. Bu usul takribî 100 yıldır öğreniliyor. İngiliz, Fransız ve Rus bilim insanları, muayenehanede fajlarla 20.yüzyılın başlarında deney yapıyorlardı. Ancak akademisyenler, senelerdir faj terapisinde neden galibiyetsiz olunduğunu açıkladılar. Bunun nedeni o senelerde, analistlerin sahip olduğu bilgi ve bilimsel kaynakların hudutlu olmasıydı. Günümüzde ise faj araştırmalarına olan alaka, yeni bir Antibiyotikler İşe Yaramadığında Virüsler Çözüm Olabilir mi?rehabilitasyon usulünün ortaya çıkmasını sağlayabilir.

Prof. Hatfull ve çalışma grubu, dikkatle seçtikleri fajları kullanarak, 15 yaşındaki bir hastada bulunan ciddi bir enfeksiyonu rehabilitasyon edebildiler. Hasta; özellikle akciğerlerde kalın bir mukus birikmesinin olduğu, rehabilitasyonu olmayan bir hastalık olan kistik fibroza sahipti. Bu hastalık da bireyi enfeksiyonlara karşı korunmasız hale getirir. 2017 senesinde aynı hastaya çift akciğer transplante edildi. Fakat operasyondan kısa bir vakit sonra hastanın hekimleri, hastanın yarasının kırmızı ve sert göründüğünü fark ettiler. Karaciğer enfeksiyonu ve bedeninde minik şişlikler vardı. Bu şişlikler, tenden yüzeye çıkmaya çalışan bakterileri kapsıyordu.

Virüsleri Bakterilere Saldırmak İçin Kullanmak

Hekimlerle beraber bilim insanları, 15 yaşındaki hastada ve başka bir kistik fibroz hastası gençte bulunan emin bir bakteri cinsine saldıran bakteriyofajları aradı. Değişik hastaya da akciğer nakli yapılmıştı ve ciddi bir enfeksiyon geçiriyordu. İki hasta da antibiyotiklere cevap vermemişti. Bu enfeksiyonlar yeni değildi. Birkaç sene evvel de hastalar, operasyon sonrasında riskli enfeksiyonlar geçirmişti.

Hastalarda enfeksiyona neden olan bakteriler, antibiyotiklere yanıt vermiyorlardı ve ilaca mukavemetli bakteri cinsleriydi. Bu sebeple bilim insanları bakteriyofajları, antibiyotik gibi kullanmaya karar verdiler. Prof. Hatfullu’ın ana alaka alanı, faj çalışmaları ve verem akciğerlere yerleşen bir bakteriyal enfeksiyon rehabilitasyonuydu. Londra’daki meslektaşları kendisiyle her iki hasta için de temas kurdular. Zira her iki hastadaki enfeksiyonlar, veremle de ilişkili olan Mycobacterium ırklarından kaynaklıydı.

Hekimler Prof. Hatfull’a hastalardaki enfeksiyonlardan mesul bakteri ırklarının misallerini gönderdiler. Böylece Prof. Hatfull ve dostları hangi fajların, sevk edilen bakterileri yok edebileceğine belirleyebileceklerdi. Birkaç ay içerisinde, hastalardan birini enfekte eden bakteriyle eşleşebilen bir dizi faj buldular. Fakat bu bulgu geç kaldı. Zira aynı ay hasta, keşifen evvel yaşamını kaybetti.

15 yaşındaki hastaya dayanak edebilecek fajlarla alakalı yapılan çalışmada kumpaslı bir ilerleme olmadı. Başlangıçta araştırma grubu, üç adet potansiyel olarak yararlı olabilecek Antibiyotikler İşe Yaramadığında Virüsler Çözüm Olabilir mi?bakteriyofaj buldu. Fakat bunlardan yalnızca bir tanesi niyet bakteriyi enfekte etmede tesirliydi. Buna çözüm olarak Prof Hatfull ve dostları, bakteriye daha tesirli bir biçimde saldırabilmeleri için değişik daha az tesirli olan fajların genomlarını modifiye etmek gibi bir çözüm buldu. Tesirli ve tehlikesiz fajlardan oluşan bir karışım elde ettiklerinde hekimlerle temas kurdular. Hekimler de karışımı, hastaya iki günde bir verdi. Her doz bir milyar faj partikülü kapsıyordu. Bu yenilikçi rehabilitasyondan altı ay sonra hekimler, hastanın karaciğer enfeksiyonunun tamamen kaybolduğunu gördüler.

Faj terapisi yaklaşımı, ciddi ve mukavemetli enfeksiyonların rehabilitasyonunda kullanılabilir. Fakat her bir bakteri enfeksiyonu için, doğru faj karışımının tanımlanması güçlü bir harekâttır. En iyi faj terapisinin bulunabilmesi için yapılacak daha çok çalışma vardır.

Kaynakıa:
https://www.medicalnewstoday.com/articles/325132.php

Yazar: Ayça Olcay

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ