Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Anti Kahraman Nedir?

  • 13 Kasım 2021
  • Anti Kahraman Nedir? için yorumlar kapalı
  • 101 kez görüntülendi.
Anti Kahraman Nedir?

Hayatın, yalnızca laflı mahsullerle anlatıldığı devirlerden günümüze, edebiyat, sanat da değişmekte , karşımıza tertemiz bir gerçeklik ve terimler dünyasıyla çıkmaktadır. Anti kahraman , insanların kendilerini sonu iyi biten güçlü , başarılı kahramanların olduğu edebiyat mahsullerinden mutlak iyi, hoş ve tamamen mutlu gibi sonların olamayacağı reeliyle yüzleştiği çağımızın organik metin ve film kahramanıdır.Herkesin değil belli bir […]

8508_2Hayatın, yalnızca laflı mahsullerle anlatıldığı devirlerden günümüze, edebiyat, sanat da değişmekte , karşımıza tertemiz bir gerçeklik ve terimler dünyasıyla çıkmaktadır. Anti kahraman , insanların kendilerini sonu iyi biten güçlü , başarılı kahramanların olduğu edebiyat mahsullerinden mutlak iyi, hoş ve tamamen mutlu gibi sonların olamayacağı reeliyle yüzleştiği çağımızın organik metin ve film kahramanıdır.Herkesin değil belli bir kesimin sevgilisi olan, ne bütün bir nefret ne de mutlak bir sempatinin öznesi olmayıp arada bir kahraman özelliğini temsil eder anti kahraman.

Daha çok post-çağdaş edebiyat eserleriyle popüler hale gelen terimlerden bkocamandır, anti kahraman. Öncelikle edebiyatta sıkça işlenen bu terim zamanla sinema dünyasının da sık kullanılan terimlerinden olmuştur. Anti kahraman, kavramını belirlemeden evvel kahraman teriminin edebiyat ve sinema dünyasında ne anlama geldiğini bilmek gerekiyor. Kahraman , rastgele bir eserde işlenen hadisenin alana gelmesini sağlayan ve hadiseleri yönlendiren ana karakterdir. Klasik edebiyat açısından bu kahraman genellikle kendi dünyasında yetersizlikler ve başarısızlıklar içinde boğuşan insanın özlem ve avuntularını işleyen, yaşayan kişidir. Daha geniş anlamda kahraman okurun kendisinde eksik bulduğu her türlü özellik ve vaziyeti başarılı bir şekilde hayata geçirdiği, yaşadığı için ideallerin insanıdır. Kahramanlar bir umudun temsilcisidir ve sürekli umut dağıtır. Özel olarak seçilmiştir, doğrudan böyle olmasa bile rastlalar onu öteki inşalardan daha üstün ve özel kılmıştır, bu doğrultusuyla idealize edilmiş birtakım misyonların temsilcisi gibidir. Kahraman, okurların/izleyicilerin hayran oldukları hayatın temsilcileri oldukları için her bakımdan dürüst, meblağlı, suçsuzdan yana ve hak edilen adaletin olduğuna inanarak hareket eden insanlardır. Onları her bakımdan özel kılan güzergahlarından bkocaman da fiziksel olarak mükemmel estetik miktarlara sahip olmalarıdır. Sahip oldukları fiziksel eforları her zaman iyi ve haklı için kullanırlar. Bu anlamda tipik özellikleriyle, Reşat Nuri’nin Feride’si Gorki’nin Ana’sı, Yaşar Kemal’in İnce Memed’i Jack London’ın Martin Eden’i, Namık Kemal’in Cezmi’si, Halide Edip’in Handan’ı… Kahraman olarak belirtilebilir.

Anti kahraman , eserlerde bize sunulan ideal miktarların değil günümüz gerçekliğinin model insanıdır. Kahramanların sahip olduğu ve yukarıda kısmen ifadesini bulan özelliklerin dışında geçimsiz ve hayatın adaletli olmayan akışı içinde yaşamak için amansız bir çaba içindeki insandır. Onları hayatın adaletli ve merhametini kaybettiği dünyasında her zaman iyilik ve doğruluk peşinde olan yaşamlarıyla değil sık sık kabahate berişmiş, bağımlılığa gark olmuş bir sefalet içinde görmek bizleri donakaltmaz. Cemiyet tarafından dışlanmış, fiziksel olarak geçimsiz, pısırık tipler şeklinde karşımıza çıkmaları da pek ala mümkündür. Kader çoğu zaman onların suratına bir kez bile olsun gülmez ve hayatın bu zorlu dünyasında eforun ciddiyetinden ve yersiz asaletinden uzak olarak onları hayli komik kişiliklerin sahibi olarak görebiliriz. Kahramanın kendini bildiği andan itibaren adanmış bir şekilde giriştiği çabalarında onlar karşı karşıya kaldıkları çabalara çoğu zaman isteksiz bir şekilde atılmak zorunda kalırlar. Doğruyu ve haklıyı arama gayretinde anti kahraman kahramanın aksine; hukuki olmayan yolardan çaba eder.

Anti Kahramanın Sanat Dünyasındaki Mazisi

8508_4Anti kahraman terimi oldukça yeni bir kavramdır ve edebiyat sinema alanında 20. Surat seneyle birlikte kullanılmaya başlanmıştır. Pragmatist gerçeklerin şekillendirdiği, kapitalist yaşamın bireyci ve kişiyi cemiyet içinde kıymetli bir varlık olmaktan ziyade tüketim vasıtayı olarak gören dejenerasyonun her alana dağıldığı , beşeri olan yüce tüm duyguların silikleştiği, adalet inancının kaybolmaya surat tutuğu günümüz dünyasının insan tipinin lüzumunun mahsulü olarak ortaya çıkan bir tiptir anti kahraman. Eserlerde sıkça karşımıza çıkmasının hakikat sebebi biraz da çağdaş yaşam biçimlerinin değiştirdiği cemiyetsel etraftır. Edebiyat tahlilcileri anti kahraman tiplemesinin edebiyat dünyasındaki izlerini sürerken onun şehirk örneklerini Homeros’un İlyada ve Odysseia isimli eserine kadar götürmektedirler. Homeros bu eserde başkarakter olarak öne çıkan Hektor ve Achilles üzerinden insanın ahlaki bedeller karşısındaki tavrını , insanı isteminden soyutlayan altlık zevklere tapınışını ve kötülüğe olan karşı konulmaz hırsını metnin akışı içerisinde oldukça başarılı bir şekilde işler. Anti kahraman kavramını en açık ve başarılı şekilde gördüğümüz eser ise aynı zamanda dünya edebiyatının şehirk romanı olarak kabul edilen Cervantes’in Don KişotDon Quixote isimli eseridir. Burada Don Kişot, her bakımdan geçimsiz ve aykırı özellikleriyle yaşamını sürdürürken, gayretindeki usuller de bir o kadar dolaylı bir tenkidi dile getirmektedir.

Anti kahraman, kesinlikle kötü adam değildir. Her ne kadar geçimsiz, aykırı özellikleri taşısa yere yer veya hadisenin akışı içerisinde büyük oranda negatif bir profil çizse de tek başına hiçbir zaman kötülüğün sembolü ya da faili değildir. O yalnızca olmuşuz hayat koşulları içerisinde yaşamaya tutunma mücadeleyi içerisindedir.

Dünya edebiyatında ve günümüz sinemasında anti kahraman olarak Dostoyevski’nin “Yer Altı Adamı”, Camus’un Absürt adamı, Kafka’nın Joseph K’sının kardeşi, Batman, Örümcek Adam, Barbar Conan, Beavis and Butthead, Jackie Chan, kokuların efendisi Jean-Baptiste Grenouill gibi adları sıralamak mümkündür. Bizde ise anti kahramanı en açık görebileceğimiz eser Yusuf Atılgan’ın Aylak Adam’ıdır. Ayrıca bazı edebiyat tahlilcileri Nasrettin Öğretmen’nın da bir anti kahraman olarak değerlendirilebileceğini ifade etmektedirler.
Kaynakça:
http://www.millifolklor.com/tr/sayfalar/78/03_.pdf

Yazar:Erdal Uğur

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ