Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Anoreksiya Nervoza, Sebepleri, Bulguları ve Rehabilitasyonu

  • 30 Haziran 2021
  • Anoreksiya Nervoza, Sebepleri, Bulguları ve Rehabilitasyonu için yorumlar kapalı
  • 140 kez görüntülendi.
Anoreksiya Nervoza, Sebepleri, Bulguları ve Rehabilitasyonu

Bireyin kendisini kilo kaybına zorladığı ve psikiyatrik bozukluklarla izleyen, banal olmayan yeme tavrı ile karakterize psikiyatrik bir hastalıktır. Daha çok ergenlik yarıyılındaki genç kızlarda %3 oranında görülen riskli ve ölümcül olabilecek bir yeme bozukluğudur. Erkeklerde de görülebilir. Millet arasında açlık hastalığı olarak da adlandırılır. Ailede anoreksi hastasının olması ergenlik yarıyılındaki gence makûs misal teşkil edebilmektedir. […]

Anoreksiya Nervoza, Nedenleri, Belirtileri ve TedavisiBireyin kendisini kilo kaybına zorladığı ve psikiyatrik bozukluklarla izleyen, banal olmayan yeme tavrı ile karakterize psikiyatrik bir hastalıktır. Daha çok ergenlik yarıyılındaki genç kızlarda %3 oranında görülen riskli ve ölümcül olabilecek bir yeme bozukluğudur. Erkeklerde de görülebilir. Millet arasında açlık hastalığı olarak da adlandırılır.

Ailede anoreksi hastasının olması ergenlik yarıyılındaki gence makûs misal teşkil edebilmektedir. Televizyon reklamlarında, dizilerde fazla cılız kişiliklerin başrollerde olması ergenlik yarıyılındaki gençler için teşvik edici olup özentiye neden olmaktadır. Bale, mankenlik, oyunculuk gibi işlerde anoreksiya nervozaya daha sık tesadüfülmektedir. Mükemmeliyetçi karakter yapısına sahip insanlar dış görünüşlerinden rahatsız olurlarsa yeme bozukluğuna adaydırlar.

Anoreksiya Nervoza, Nedenleri, Belirtileri ve TedavisiHer insanın yaşadığı kasvetlerle ve stresle başa çıkması değişiktir. Kimi insanlar çok fazla tepki vermezken bazıları fazla tepki verir. Beyinde bulunan bazı kimyevi maddelerin salgılanmasındaki bozukluklar ses rotonin noksanlığı, kalıtsal yatkınlıklar sebebiyle strese tepkiler değişik olmaktadır. Çocukluk yarıyılında yaşanan ruhsal travmalar erişkinlik yarıyılını etkilemektedir. Aile fertlerinin tavırlarını, hadiselere tepkilerini çocuk model olarak almaktadır. Etrafın ve ailenin baskıları, tenkitleri şahsı ruhsal doğrultudan etkileyebilmektedir. Tam bu etmenlere bağlı olabilecek stres sebebi ile anoreksiya karşımıza çıkabilir.

Belirti Bulgu ve Yakınmalar
Temel belirtisi fazla cılızlıktır. Bu şahıslar banal veya bayağının altında kiloda olmasına karşın kendini kilolu olarak görürler. Bu surattan devamlı perhiz ve spor yaparlar. Kilo vermek için idrar söktürücü, bağırsak çalıştırıcı ilaçları kullanırlar. Yedikten sonra kendilerini kusturabilirler. Kilo almaktan fazla korkarlar. Asaplılık, uyku bozuklukları, anımsayamama, yemeyi yalanlama, takıntılar, bunalım büyüyebilir. Kısa zamanda fazla kilo verirler. Banal porsiyonda gıda harcadıklarında kabarıklık, bulantı şikayetleri olur. Beslenme beceriksizliğine bağlı olarak adet görememe, tüylenme, kabızlık, tansiyon düşüldüğü, çarpıntı, saç dökülmesi, ten kuruluğu, anemi, vitamin ve mineral noksanlıkları gibi şikayetler ortaya çıkabilir. Şayet anoreksiya bulguları fark edilmezse böbrek yetmezliği, kalp meseleleri ve kemik erimesi büyüyebilir. En son yarıyılda hasta kaybedilebilir.

Genelde gidişat hasta yakınları tarafında fark edilip sağlık kurumuna müracaat etilir. Bütün kan sayımı, vitamin ve mineral seviyeleri, böbrek işlev testleri, kalp şeridi gibi muayenelerle bedene verdiği zarar incelenir.

Tıbbi Rehabilitasyon
Temel rehabilitasyonu psikiyatrik rehabilitasyon, aile terapisi ve tıbbi rehabilitasyondan oluşur. Öğrenişsel tavırsal rehabilitasyonlar ve antidepresan rehabilitasyonların birlikte uygulanması en iyi neticeyi verir. Bunalım ve uyku bozuklukları mevcutsa rehabilitasyonu psikiyatrist tarafına tertip edilir. Fluoksetin gibi antidepresanlar kullanılmaktadır. Fakat antidepresan rehabilitasyonların intihar teşebbüsü tehlikesini artırması sebebi ile gözlem altında başlanması önerilmektedir. Siproheptadin, iştahın artırılarak kilo almanın sağlanmasında bereketli olan bir ilaçtır.

Fazla derecede kilo kaybı, şiddetli bunalım varlığı, intihar meyli, kan potasyumunda düşüklük, tansiyon düşüldüğü, vitamin ve mineral yetersizliği varsa kemik erimesi, kalp ve böbrek problemleri başlamışsa sağlık kurumuna yatırılarak zorunlu rehabilitasyonlar düzenlenir. Akışkan kaybı varsa damar yolundan serumla akışkan dayanağı yapılır. Kan minerallerindeki balanssızlık düzenlenir. Diyetisyen eşliğinde beslenme programı oluşturulur. Hastanın kilosu takip edilir. Hasta yakınlarının dayanağı ehemmiyetlidir.

Hipnoz, bireyin kendi görüntüsünü pozitif idrak etmesini, daha iyi sezmesini, sıhhatli yemesini sağlamada destekçi olabilir ve öteki rehabilitasyonlar ile birlikte uygulanması zafer kısmetini artırabilir. Anoreksiyalı bireylerin iyileşmesi vasati 4-7 sene sürer. Yineleme tehlikeyi yüksektir. %50-70’i iyileşir, %25’i hiç düzelmez, %20’si de intihar eder. Hayat boyu izleme gerektiren bir tablodur.

Anoreksiya Nervoza, Nedenleri, Belirtileri ve TedavisiPerhiz Farklılıkları

Beslenme bozulduğuna bağlı vitamin ve mineral noksanlığı edilmelidir. büyür. Hafıza kaybı ve kendini makûs sezme gibi belirtiler büyür. Şayet beslenme ile mineral ve vitamin alımı yeterli değilse destek olarak destek edilmelidir.Akışkan kaybına neden olan kafein kapsayan kahve, çay gibi meşrubatlar ile içki harcanmamalıdır.Günlük 6-8 kadeh tercihen filtreden geçirilmiş su içilmelidir.Adale kitlesinin korunması ve tahribin yasaklanması için yağsız kırmızı et, yumurta, balık ve proteinden zengin nebatsal mahsuller organik soya, barbunya, mercimek, kenevir tohumu gibi tüketilmelidir.Şeker, kola, gazoz gibi işlenmiş şeker kapsayan yiyecekler harcanmamalıdır.

Yaşam Farklılıkları
Kumpaslı ve sıhhatli yemek yeme alışkanlığı kazanılmalıdır.Rehabilitasyon ve yemek tasarıları ile alakalı anekdotlar hazırlanmalı ve takip edilmelidir.
Stres ve duygusal mevzularda destek gruplarına katılarak dayanak alınması, aerobik egzersiz, masaj veya rahatlama tekniklerinden yararlanılması faydalıdır.Dış görünüşün veya kilonun yoğun olarak takip edilmesi engellenmelidir.Hastalığın bir parçası olarak yoğun egzersiz yapılıyorsa Şayet kilo alınmaya başlanırsa sıhhatin idamesi için hekimin önerdiği biçim ve seviyede egzersiz yapılabilir.Hamilelik mevzusunda hekim teklifine göre hareket edilmelidir. Anoreksiyalı bireylerin hamilelikleri erken doğum, düşük, bebekte doğum kilosunun düşük olması, büyüme geriliği, doğumsal bozukluklar, annede tıbbi meselelerde çoğalış ve anoreksiyanın yinelemesi gibi tehlikeler kapsar.

Önerilen Yiyecek Dayanakları

Balık yağı: Günde 3 defa 1-2 kapsül ya da 1 tatlı kaşığı balık yağı alınması önerilir.
Koenzim Q10: Antioksidan tesirlidir. İmmün sistemi ve adaleleri desteklemek emeliyle geceleri uyumadan evvel 100-200 mg dozda alınması önerilir. İhtar: Balık yağı ve koenzim Q10 kan sulandırıcılar ile beraber hekim teklifi olmadan alınmamalıdır.
5-HTP: Günde 2-3 defa 50 mg dozda5-Hidroksitriptofan alınması önerilir. İhtar: Antidepresanlarla beraber alınmamalıdır.
Kreatin: Bir derlemede, fazla cılızlık ve adale eforsuzluğunda günde 5-7 gr kreatin dayanağı önerilmiştir. İhtar: Karaciğer ve böbreklere zarar verebilir. Böbrek hastalığı olanlar kreatin yardımı almamalıdır. Kreatin yardımı alanlar bol ölçüde su içmelidir.
Probiyotik: Lactobacillus acidophillus kapsayan 5-10 milyar CFU/ gün preparatlar gastrointestinal florayı ve immün sistemi desteklemek için önerilir.

Anoreksiya Nervoza, Nedenleri, Belirtileri ve TedavisiÖnerilen Nebatsal İçerikli Nasihatler

Tanen kapsayan astrenjan tesirli droglar, uçucu yağ kapsayan aromatik droglar, buruk ve aşikar acı tada sahip droglardan anoreksiya tedavisinden faydalanılır. Misalin kırmızı kantaron otu, enginar yaprağı, kına kına kabuğu, jansiyan kökü, karahindiba ve hindiba kökü ve toprak üstü kısımları herba acı tonik tesirli droglardır.
Turunç kabuğu, pelinotu, eğir kökü, şevketibostan ve civanperçemi toprak üstü kısımları aromatik tesirli droglardandır. Zencefil kökü ise buruk lezzete sahip droglardandır.
Pelinotu hamilelikte önerilmez. Eğir kökü hem hamilelik yarıyılında hem de 12 yaş altı çocuklara önerilmez.
Acı tonik tesirli maddeleri kapsayan droglar tükürük salgısını artırır. Midede asit salgılanmasını ve üst gastrointestinal sistem hareketliliğini artırır. Ayrıca safra, pankreatik akışkanlar ve pepsinojen salgılanmasını stimüle eder. Acı maddeler gastrik akışkanı yetersiz olanlarda, misalin kronik atrofik gastrit hastalarında iştahı stimüle ederken, çok yüksek dozlarında sindirimi baskılar. Acı maddeleri kapsayan droglarla rehabilitasyonda seyrek baş sızısı görülür. Melek otu ışığa hassasiyete neden olabilir. Acı tonik tesirli droglarla hazırlanan çaylar yemeklerden 15-30 dakika evvel alınmalıdır.
Kargagözü Ashwaganda, Withania somnifera: Kargagözü kökünden hazırlanan standart ekstreden günde 1-2 defa 450 mg alınması önerilir. İhtar: Uyku hali ve üşengeçliğe neden olur. Sedatifslerle beraber alınmamalıdır. Gastrointestinal sistemi irrite edebilir, ülser hastalarına önerilmez.

Çemen: İştahı artırmak için günde 2-3 defa 250-500 mg önerilir. İhtar: Çocuklara çemen yardımı önerilmez. Kan şekerini düşürebilir. Antikoagülanlarla tesirleşir.
Meryemana dikeni meyvesi: Standart ekstresinden günde 2-3 defa 80-160 mg önerilir. Karaciğerin işlevlerini destekler. Safra yapımını artırır. Yağ ve karbonhidrat metabolizmasını kumpaslar, sindirime destekçi olur.
Kedinanesi Nepeta cinsleri, Catnip: Çayı hazırlanır. Günde 2-3 defa bir kadeh kedinanesi çayı, asap ve sindirim sistemini desteklemek emeliyle içilir. İhtar: Ağır adet kanaması olanlara önerilmez. Lityum ile ve sedatiflerle tesirleşir.
Enginar yaprakları: Anoreksia, karaciğer ve safra şikayetleri ve kan yağı yüksekliğinde faydalıdır. Sinarin başta olmak üzere acı tonik maddeler kapsamaktadır.
Enginar yaprağı çayı: Kurutulmuş ve ince kıyılmış, 6-9 gram gövde üzerindeki yapraklar 250 ml kaynamış su içinde 1 dakika demlenir ve süzülür, yemeklerden 20 dakika evvel yarım kadeh içilir.
Anoreksiya Nervoza, Nedenleri, Belirtileri ve TedavisiTIBBİ ÇAYLAR
Midenin boşalmasını artıran çay:

Kantaron otu, 20 gram
Eğir kökü, 20 gram
Kedinanesi yaprağı, 20 gram
Karışım hazırlanır ve 1 tatlı kaşığı drog karışımı 1 litre kaynamış su içinde 15 dakika bekletilip, süzülür. Ilık içilir.

Gastrik anasidite için nebatsal çay karışımı:

Pelinotu, 30 gram
Nane yaprağı, 30 gram
1 tatlı kaşığı çay karışımı 1 kadeh kaynamış su içinde 10 dakika demlenir, süzülür. Günde 2 defa yemeklerden evvel yudum yudum içilir.

Anoreksiyanın ilk yarıyılları için nebatsal çay karışımı:

Kırmızı kantaron otu, 20 gram
Civanperçemi, 20 gram
Nane yaprağı, 20 gram
1 tatlı kaşığı drog karışımı, 1 kadeh kaynamış su içinde 10 dakika demlenir ve süzülür. Yemeklerden evvel soğuk veya ılık olarak içilir.

Kansere bağlı büyüyen Anoreksiya isme nebatsal çay karışımı:

20-30 damla eğir kökü tentürü, 1 kadeh su içinde günde 3 defa yemeklerden evvel alınır ya da 1-1.5 gram eğir kökü 150 ml kaynamış su içinde 3-5 dakika demlenir. Yemeklerden evvel içilir.

Eksik bağırsak hareketliliği ve iştah yoksunlu- unda çay karışımı:

1 tatlı kaşığı barbarca kıyılmış zencefil kökü, 1 kadeh kaynamış su içinde 5-10 dakika demlenir, süzülür. Yemeklerden 15-30 dakika evvel içilir.

Yazar:Fatih Bolelli

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ