Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Ankara Keçisi

Ankara Keçisi

Ankara’ya has bir keçi cinsidir. Bu surattan genelde Ankara Keçisi olarak dile getirilir ya da Tiftik Keçisi de denilir. Ankara Keçisi, günümüzden 800 sene kadar evvel, Orta Asya’dan göç eden Türkler tarafından İç Anadolu’ya getirilmiş ve buraya geçim sağlamıştır. Ankara Keçisi, Ankara’nın neredeyse tüm ilçelerinde yetiştirilir. Ülkemiz haricinde; Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Brezilya gibi ülkelerde de yetiştirilmektedir. […]

Ankara’ya has bir keçi cinsidir. Bu surattan genelde Ankara Keçisi olarak dile getirilir ya da Tiftik Keçisi de denilir.

Ankara Keçisi, günümüzden 800 sene kadar evvel, Orta Asya’dan göç eden Türkler tarafından İç Anadolu’ya getirilmiş ve buraya geçim sağlamıştır.

6055_6059

Ankara Keçisi, Ankara’nın neredeyse tüm ilçelerinde yetiştirilir. Ülkemiz haricinde; Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Brezilya gibi ülkelerde de yetiştirilmektedir. Ankara koşullarına geçim sağlayan bu keçi cinsi, Ankara etrafında bulunan Eskişehir, Çorum ve Kırşehir gibi şehirlerin bazı ilçelerinde de yetiştirilmektedir.

Ankara Keçisinin rakamı günümüzde oldukça eksilmeye başlamıştır. Bunun sebebi, keçinin tiftiğinin ve teninin bazı sektörlerde kullanılmasıdır. Misalin tiftiği tekstilde kullanıldığı gibi, peruk ve oyuncak üretiminde de kullanılır.

Bu keçinin ağırlığı 30 – 50 kilogram aralıklarında görülür. Bir Ankara Keçisi’nin erkek türünden, başka bir deyişle tekeden vasati olarak 6 kilogram tiftik elde edilir. Dişilerde ise bu oran 3 kilogram’ye kadar düşer.

Ankara Keçileri’nde sakal ve boynuz apaçık olarak gözlemlenir. Genel olarak beyaz renklerde görülür. Bu keçilerde süt faydayı yok denilecek kadar azdır. Ürettikleri süt yalnızca yavrularına yeter ve bu surattan sağılmazlar. Bunun yanı gizeme bu keçilerin etleri çok lezzetlidir. Etin kokusu yok denelicek kadar azdır. Ancak bu keçiler ebat olarak minik olduğu için fazla et çıkmaz. Tenlerinden, pabuç ve çanta elde edilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ