Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Angkor Wat: Antik Tapınağı’nın Tarihi

  • 13 Temmuz 2021
  • Angkor Wat: Antik Tapınağı’nın Tarihi için yorumlar kapalı
  • 151 kez görüntülendi.
Angkor Wat: Antik Tapınağı’nın Tarihi

Takribî 1113 ve 1150 seneleri arasında inşa edilen ve takribî 500 dönümlük bir alanı kapsayan Angkor Wat, şimdiye kadar yapılmış en büyük dini abidelerden biridir. İsmi “tapınak şehri” anlamına kazanç. Aslen yaradan Vişnu’ya adanmış bir Hindu tapınağı olarak inşa edilmiştir.14. asırda bir Budist tapınağına dönüştürülmüş ve zengin sanat eserine Buda heykelleri ilave edilmiştir. Daha sonra askeri […]

Angkor Wat: Antik Tapınağı'nın TarihiTakribî 1113 ve 1150 seneleri arasında inşa edilen ve takribî 500 dönümlük bir alanı kapsayan Angkor Wat, şimdiye kadar yapılmış en büyük dini abidelerden biridir. İsmi “tapınak şehri” anlamına kazanç. Aslen yaradan Vişnu’ya adanmış bir Hindu tapınağı olarak inşa edilmiştir.14. asırda bir Budist tapınağına dönüştürülmüş ve zengin sanat eserine Buda heykelleri ilave edilmiştir. Daha sonra askeri bir tahkimat haline getirildi. Bugün bilim adamlarının gözetmek için uğraştığı bir UNESCO Dünya Servetidir. 65 metre yüksekliğindeki ortadaki kulesi, dört ufak kule ve bir dizi korunma duvarı ile çevrilidir. Himalayaların ötesinde yer aldığı söylenen Hindu mitolojisinde efsanevi bir yer olan Meru Dağı’nın görüntüsünü yine canlandırır.

Angkor Wat: Antik Tapınağı'nın TarihiDünyanın En Büyük Şehri
Tapınağın yapıldığı şehir olan Angkor, günümüz Kamboçya’da bulunur ve bir zamanlar Kmer İmparatorluğu’nun başşehridir. Bu şehir suratlarca tapınak kapsar. Popülasyon 1 milyondan fazla insan olabilir. Sanayi Devrimi’ne kadar dünyanın en büyük şehriydi. Angkor, 500.000 insanı kolaylıkla barındırabilen bir kentsel çekirdeğe sahipti ve çok daha fazla insanın havada lazer taraması lidar araştırması yaptığını gösteren geniş bir iç bölgeye sahipti. Analistler ayrıca Angkor Wat’un takribî 40 km kuzeyinde bulunan Mahendraparvata isimli bir “kayıp” şehir tespit ettiler.

Angkor Wat: Antik Tapınağı'nın TarihiHendek, Kuleler, Helezoni Yapı ve Saklı Fotoğraflar
Angkor Wat’un kendisi, takribî 5 kilometre ‘lik bir alan ve 200 m’lik bir hendekle çevrilidir. Bu hendek 4 metre derinliğindedir ve tapınağın esasını stabilize etmeye destekçi olmuş, yeraltı suyunun yükselmesine ya da çok düşmesine neden olmuştur. Son zamanlarda, arkeologlar batı geçidi tarafından kumtaşı ve lateritten oluşan sekiz kulenin viranelerini buldular. Bu kuleler, Angkor Wat’un tamamen inşa edilmesinden evvel kullanılan tapınak viraneleri olabilir. Tapınağın doğusunda ikinci, daha mütevazı bir giriş vardı. Tapınağın kalbi, dik bir merdivenle, üst kısımda bir Vishnu heykeli ile girilen merkezi kule idi. Tahlilci Eleanor Mannikka kitabını “Angkor: Khmer İmparatorluğu’nun Göksel Tapınakları” kitabında “Abbeville Press, 2002” Bu kule, “bir zamanlar halkın sembolik merkezi ve laik ve kutsal eforun eforlarını birleştirdiği hakikat merkezdi” ve “Bu eşsiz yerden Vishnu ve kral Khmer ulusuna hükmetti”yazmaktadır.

Angkor Wat: Antik Tapınağı'nın TarihiMerkez kulede saklı fotoğraflar bulunmuştur. Kulenin içinde yer alan bir oda, değişik kertenkeleler, ksilofonlar, rüzgâr aletleri ve öbür vurmalı enstrümanlarından oluşan pinpeat olarak öğrenilen ananesel bir Khmer müzikal çalgısını gösteren bir sahneye sahiptir. Aynı odada, tapınak olabilecek iki yapı arasında atlara binen insanların da bulunduğu karışık bir sahne vardır. Bu iki fotoğraf, 2010’dan beri Angkor Wat’ta keşfedilen 200 gizeme dışı eser arasındadır. Arkeologlar tarafından lidar kullanan Angkor Wat’un yanında muhtelif helezoni tasarımlar kapsayan bir mil uzunluğunda kum yapısı bulunmuştur. 12. asrın ortalarına doğru kısa bir vakit için var olmuştur. Arkeologlar ne için kullanıldığından emin değiller ve yapının hiçbir zaman bitirilmemiş olması muhtemel olabileceğini söylüyorlar. Angkor Wat yakınlarında yaşayan ve tapınağa hizmet eden emekçilerin kullandığı konutların ve göletlerin yıkıntıları da son zamanlarda lidar araştırması sırasında bulunmuştur.

Vişnu ve Kral
Angkor Wat’un kurucusu, II . Suryavarman isminde bir kraldı. Bir gaspçı olarak ünlenen II . Suryavarman, genç amcasında, büyük bir amcası olan Dharanindravarman’ı, bir fil sürerken öldürerek iktidara geldi. Kitabede, Suryavarman’ın adamı öldürdüğünü yazmaktadır.
Arkeolog Michael Coe’un yazdığı gibi, “kabartma”, Yaradanların ve Asurasın şeytanların, Vishnu vilayeti altında ummantaki ebediliğin ilahi iksirini üretmek için nasıl böldüğünü anlatıyor “” Angkor ve Khmer Civilization, “Thames & Hudson, 2003. Bilim adamları bu kabartılışı Angkor Wat’taki en iyi sanat eserlerinden biri olarak görüyorlar. Suryavarman’ın Vishnu’ya olan vefayı, aynı zamanda, “Paramavishnuloka” isimli tahlilciye, Hélène Legendre-De Koninck’e göre, “Vishnu’nun yüce yurdunda olan” anlamına gelen “Paramavishnuloka” da gösterilir. “Angkor Wat: Bir Krallık Tapınağı,” VDG, 2001.
İnşaat Teknikleri
Angkor Wat’u inşa etmek, taş ocakçılığı, dikkatli sanatsal çalışma ve çok fazla kazma işini kapsayan muazzam bir teşebbüstü. Tapınağın çevresindeki hendeyi oluşturmak için 1,5 milyon metreküp kum ve silt taşındı. Bu, binlerce şahsın aynı anda çalışmasını gerektirecek bir görevdi. Angkor Wat’taki binalar kendi güçlüklerini oluşturuyordu. Onları desteklemek için, daha sonra rölyefleri oymak için kullanılan daha yumuşak kum taşı ile kaplanmış olan laterit denilen sağlam bir malzeme kullanılmıştır. Bu kumtaşı blokları, Kulen Tepeleri’nde, takribî 30 kilometre kuzeyde taşlanarak ele geçirilmiştir. Araştırmalar, blokları Angkor Wat’a taşımak için bir dizi kanal kullanıldığını göstermektedir. Merkez kulenin altında, arkeologların 1934 senesinde “iki parça kristal ve Vişnu heykelinin olduğu yerde iki altın yaprak olduğu” bir odaya yol açan bir şaft olduğunu belirten Coe, “ruhsal olarak” bu birikintileri ilave ediyor.

Angkor Wat: Antik Tapınağı'nın TarihiEmel
Angkor Wat Vişnu’ya ithaf edilmiş olsa da, tapınağın bütün emeli hala tartışılmaktadır. Gerçek sual, II’.Suryavarman nin küllerinin abidenin içinde, belki de çökellerin bulunduğu aynı odada bulunup bulunmadığıdır. Şayet böyle olsaydı, tapınağa kabir anlamına kazançtı. Eleanor Mannikka, Angkor Wat’un enlemesine 13.41 derece kuzeyde bulunduğunu ve merkez kulenin odacığının kuzey-güney ekseninin 13.43 milis uzunluğunda olduğunu belirtmiştir. “Merkezi kutsal alanda, Vishnu yalnızca Angkor Wat’un enlemine yerleştirilmiş değil, aynı zamanda yer dingiline de yerleştirilmiş,” diye yazıyor, Khmer’in Dünya’yı yuvarlak olduğunu belirtmiştir. Buna ek olarak, Mannikka yazısında, Angkor Wat’un kuleleriyle bir düzine ay hizalaması olduğunu ve bunun ehemmiyetli bir astronomik rol oynadığını öne sürdü.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ