Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Anemi Bulguları Nelerdir?

  • 01 Ekim 2021
  • Anemi Bulguları Nelerdir? için yorumlar kapalı
  • 42 kez görüntülendi.
Anemi Bulguları Nelerdir?

Kansızlık, anemi emareleri kendini basitlikle muhakkak eden bir hastalıktır. Kansızlık bedendeki kimyevi bileşenlerin oranlarının bozulması ile ortaya çıkmaktadır. Anemi diye belirlenen bu vaziyeti algı etmek için ilk olarak kanın yapısını araştırmak gerekir. İnsan bedeninde ki kan eritrositler kırmızı kan hücreleri, lökositler beyaz kan hücreleri, proteinler ve de trombositler pıhtı hücreleri olarak 4 ana unsurdan alana […]

Kansızlık, anemi emareleri kendini basitlikle muhakkak eden bir hastalıktır. Kansızlık bedendeki kimyevi bileşenlerin oranlarının bozulması ile ortaya çıkmaktadır. Anemi diye belirlenen bu vaziyeti algı etmek için ilk olarak kanın yapısını araştırmak gerekir.

Kansızlık Belirtileri Nelerdir?İnsan bedeninde ki kan eritrositler kırmızı kan hücreleri, lökositler beyaz kan hücreleri, proteinler ve de trombositler pıhtı hücreleri olarak 4 ana unsurdan alana gelmektedir. Kırmızı kan hücreleri ise kemiklerin içinde bulunan ilikler tarafınca yapımı yapılır. Kanın ana maddeleri burada üretilir ve damarlarda gezdikten sonra bu bölgeye yeniden gelerek, yeni kan hücreleri ile değişmiş olur ve yine beden dolaşımına geçer.

Kırmızı kan hücrelerinin yapısı ayrıntılandırılırsa, kan hücrelerinde oldukça ehemmiyetli olan hemoglobin bulunur. Solunum uzvundan dokulara oksijen taşıyan, dokulardan ise solunum uzvuna karbondioksit ve proton taşıyan proteinin adıdır. Hemoglobin, bir oligometalopretindir. Yapısında 4 tane demir atomu bulunur. Bulundurduğu demir ölçüyü yapının %0,33’şöhrete karşılık etmektedir. Yapısında alkalik aminoasitler -özellikle histidin- bulunur. Hemoglobin; alfa, beta, gama ve delta olmak üzere birbirine kovalent olmayan bağlarla bir arada tutunmuş 4 polipeptid zinciri ihtiva eder.

Hemoglobinin gerçek görevi ise dokular ve akciğerde bulunan oksijen ve karbondioksit taşınımını sağlamaktır. Soluk almış olduğumızda akciğerlere giren hava işlenerek kanda ki bulunan hemoglobine bağlanır. Bu bağlanma olayına ise oksihemoglobin denir. Hücrelere yanaştığı gidişatta hücrelerin işlediği oksijen karbondioksit olarak geri döner.

Fakat demir yetersizliğine neden anemi var ve ilerlemiş ise fazla halsizlik, bitkinlik, iştah azlığı, ara ara kabızlık yada aralıksız kabızlık eş şekilde belirtiler kollanabilir. Fizyolojik olarak yapılan spor ve hareketli işler de soluk alma eforluğu, tez yorulma biçiminde belirtiler oluşabilir.

Anemi Bulguları

Fazla Baş dönmesi, Kulaklarda çınlama, Ağız kenarlarında çatlaklar oluşması, Tırnakların biyolojik olarak biçimlerinin değişmesi, Yutkunma esnasında zorlanma…

Demir yetersizliği yaşayan ufak fertlerde ise akranlarına göre daha cılız ve çelimsizdir. Tez yorulurlar, koşmak istemezler, tavır bozuklukları baş gösterir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ