Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Amonyak Nedir?

  • 04 Mayıs 2021
  • Amonyak Nedir? için yorumlar kapalı
  • 80 kez görüntülendi.

Amonyak, 1 Azot, 3 Hidrojenden oluşan, NH3 olan, 17,03 gram molekül ağırlığına sahip bir gaz bileşiğidir. Besbelli ve makûs bir kokusu vardır. Ayrıca gözlerin yaşarmasına ve yanmasına neden olur. Boya, parfüm, soda, paklik mahsulleri, gübre, patlayıcı, sanayi, plastikler, nitrik asit üretilirken kullanılmaktadır. Bu gibi maddelerin içerisinde bulunan hasarsız hale getirilmiştir, fakat temelinde, amonyak zehirli bir […]

Amonyak, 1 Azot, 3 Hidrojenden oluşan, NH3 olan, 17,03 gram molekül ağırlığına sahip bir gaz bileşiğidir. Besbelli ve makûs bir kokusu vardır. Ayrıca gözlerin yaşarmasına ve yanmasına neden olur. Boya, parfüm, soda, paklik mahsulleri, gübre, patlayıcı, sanayi, plastikler, nitrik asit üretilirken kullanılmaktadır. Bu gibi maddelerin içerisinde bulunan hasarsız hale getirilmiştir, fakat temelinde, amonyak zehirli bir maddedir ve insanlardan uzak yakalanması gerekir.

6491_amonyak_nedir

Kimi yerlerde amonyak satıldığı görülür. O amonyak, sulu çözelti haline gelmiş, Amonyum Hidroksittir. Amonyak tarihte, Darıda Amonun tapınağını ısıtmak için kullanılan, deve tezeklerinden çıkan gaz, tapınağın tepesinde ve duvarlarında, amonyum klorür vazgeçermiş. Amonyak hakikatinde ismini, Amonun Tuzu olarak deyim edilen, amonyum klorür maddesinden almıştır.

Amonyak gazı, ilk kere 1774 senesinde, İngiliz bir kimyacı olan Joseph Priestley tarafından üretim edilmiştir. 10 derecelik bir ısı ve 6-7 atmosfer tazyikle beraber, akışkan hale gelebilir. -74 derecede amonyak donar. Suda da basitçe erir. Amonyak, kapsadığı azot ve hidrojen atomlarından dolayı, oksijenle yakılırsa, su ve azot alana kazanç. Haber- Bosch usulü, hava azotundan sentetik amonyak üretilmesi hadisesine verilen isimdir. Amonyak çözeltisi, kumaştaki kirlerin çıkarılmasında, gümüş eşyaların arınılmasında kullanılır. Bir kadeh suya, damlatılan birkaç damla, ayyaşlığı giderir.

Amonyak, hayvan cesetlerinin ve nebatların çürümesi ve bozulmasıyla oluşur. Proteinler bedende bölününce amonyak oluşur ve idrarla dışarı atılır.

Yazar:Ensar Türkoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ