Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Aminoasitler Nedir, Ne İşe Bereket?

  • 28 Nisan 2021
  • Aminoasitler Nedir, Ne İşe Bereket? için yorumlar kapalı
  • 163 kez görüntülendi.

Amino asitlerin genel bir tanımını yapmamız gerekirse proteinlerin yapı taşlarıdırlar diyebiliriz. İnsan bedeni içerisinde hücreleri yapılandırma, doku onarma, enzim yaradılışı gibi misyonlara sahiptirler. Ayrıca bireyin ruh sağlının korunmasında büyük bir ehemmiyete sahiptirler. Amino asitlerin yaradılışı ve bedendeki ilk işlevleri proteinlerin ufalanması ve amino asitlere dönüşmesidir. Ayrılınma ve mutasyon operasyonu reelleştikten sonra oluşan aminoasitler nitrojenlerle birleşirler […]

6598_aminoasitAmino asitlerin genel bir tanımını yapmamız gerekirse proteinlerin yapı taşlarıdırlar diyebiliriz. İnsan bedeni içerisinde hücreleri yapılandırma, doku onarma, enzim yaradılışı gibi misyonlara sahiptirler. Ayrıca bireyin ruh sağlının korunmasında büyük bir ehemmiyete sahiptirler.

Amino asitlerin yaradılışı ve bedendeki ilk işlevleri proteinlerin ufalanması ve amino asitlere dönüşmesidir. Ayrılınma ve mutasyon operasyonu reelleştikten sonra oluşan aminoasitler nitrojenlerle birleşirler ve bedenin değişik alanlarla kullanabileceği değişik proteinlere dönüşürler. Kısaca söylemek gerekirse protein bölünüyor, amino asit oluyor ve o amino asitler tekerrürden proteinlere dönüşüyor, kısır bir döngü mevzubahisi diyebiliriz.

Aşinayı gibi amino asitlerin büyük çoğunluğu bedenin yapılandırılmasında vazife alır. Bedenin yapılandırılmasına vazife alan amino asitler 2 değişik gruba bölerler.

-Esas Aminoasitler

6598_aminoasitler_nedirEsas amino asitler bedenimizin üretemediği amino asitlerdir. Bu amino asitler 8 adettir. Bedenin üretmediği bu amino asitler yiyecekler, besinler sayesinde bedene alınır.

-Esas Olmayan Aminoasitler

Bedenin üretebildiği amino asitlerdir. Hem beden üretir hem de gıdalar sayesinde de bu amino asitlerden bedeninize enjekte edebilirsiniz.

Esas amino asitler ve esas olmayan amino asitler beden için bütün olarak sağlanması gerekiyor. Şayet kumpassız bir biçimde sağlanırsa amino asitlerin tesirleri bütün olarak görülmez. Beden dokuları bütün olarak onarılmaz, hücreler kumpassız yapılandırılır. En ehemmiyetlisi ruh sıhhatiniz riske girebilir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ