Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Amerika’daki Türk Halkı

  • 14 Temmuz 2021
  • Amerika’daki Türk Halkı için yorumlar kapalı
  • 184 kez görüntülendi.
Amerika’daki Türk Halkı

Amerika Birleşik Devletleri, Türklere göre son derece yeni bir ülke olarak kabul edilebilir. Bunun sebebi, dünya üzerinde bir hayli ülkede yaşayan Türkün halihazırda zati bulunuyor olmasıdır. Bunun da başlıca sebebi, II. Dünya Savaşı olarak gösterilebilir. Özellikle Almanya savaş sonrasında çok rakamda Türk emekçiyi geçici olarak ülkesine kabul etmiş ancak Türkler işleri bitmelerine rağmen ülkeden parçalamaya yaklaşmayarak […]

Amerika'daki Türk ToplumuAmerika Birleşik Devletleri, Türklere göre son derece yeni bir ülke olarak kabul edilebilir. Bunun sebebi, dünya üzerinde bir hayli ülkede yaşayan Türkün halihazırda zati bulunuyor olmasıdır. Bunun da başlıca sebebi, II. Dünya Savaşı olarak gösterilebilir. Özellikle Almanya savaş sonrasında çok rakamda Türk emekçiyi geçici olarak ülkesine kabul etmiş ancak Türkler işleri bitmelerine rağmen ülkeden parçalamaya yaklaşmayarak Almanya’ya yerleşmişlerdir. Türklerin resmi olarak yurtdışına göçü bu anlamda Almanya ile başlamıştır. Almanya’ya göçler ise 1960 senesine kadar uzanır. Almanya’ya göçen Türklerin bir hayliyi köylerinden göçtüklerinden bir hayli alanda cehalet idiler. Çok büyük bir kısmı İstanbul şehrini bile görmemişti. Ancak Amerika Birleşik Devletleri’ne göçen Türklerin bir hayliyi eğitimli insanlardan oluşmakta idi. Ancak bu Almanya ile mukayese etildiği süre son derece az kalır. Almanya ve de Avrupa’da yaşayan eğitimli Türk rakamı Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayanlardan çok daha fazladır. Ancak Avrupa kıtasında yaşayan Türk rakamı da ona göre Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayanlara göre çok daha fazladır. Amerika Birleşik Devletleri, Almanya’nın aksine muhacir alımına halen ama halen çok sıcak bakmaktadır. Hakikatinde bunun sebebi de çok sarihtir. Avrupa Birliği’nin aza rakamı genişledikçe zati natürel olarak bir legal göç, Doğu Avrupa ülkelerinden gelmekte, hatta öyle ki bu bireylere muhacir denmesi bile Avrupa Birliği kanunları uyarınca yanlıştır. Zira bu kimseler Avrupa Birliği yurttaşıdır.

Avrupa Birliği‘nde her ne kadar federal yapı rüzgarları esmeye başlasa da bu yeni bir gidişat değildir. Uzun senelerdir tıkanan bir haldir hakikatinde. Zira Birlik maksimum limitlerine erişmiş izlenimi vermektedir. Başka bir ifadeyle Avrupa Birliği’nin yetkisinin, aza devletlerin münhasır yetkisinden daha fazla olması kabul edilemez bir netice yaratmıştır. Bu da birliktesi parasal ve de siyasal birliğin sağlanamaması neticesini doğurur. Amerika Birleşik Devletleri’nde ise gidişat bütün tersidir. Ülke 50 eyaletten oluşan bir federal yapıdadır ve de parasal birlik sağlanmıştır. Buna karşın halen ülkede ciddi anlamda istihdam sarihi vardır. Başka Bir Deyişle başka bir ifadeyle Amerika halen fırsatlar ülkesidir. Bu surattan Amerika her sene 50 bine yakın muhaciri çekiliş usulü ile ülkesine davet etmektedir. Bu çekilişe katılması yasak olan bazı ülkeler de vardır.

Amerika'daki Türk ToplumuBunun sebebi, bu ülkelerin yurttaşlarının soydaşlarının zati Amerika Birleşik Devletleri içinde son derece fazla olmasıdır. Bu ülkelerden kimileri şunlardır; Polonya, Çin, İngiltere, Kolombiya. Türkiye ise Amerikalılar için kabul edilen ülkelerdendir. Bu anlamda Türkler her sene yeşil kart çekilişine online olarak katılırlar. Kazananların rakamı her sene 3 bin ortamındadır. Ancak Türklerin Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmesi yeni olan bir vaka değildir. İlk Türklerin 1960’larla 70’ler arasında ülkeye vardığı hipotez edilmektedir.

Çoğu Türk gemicilik sektöründe çalışırken firari yollarla Amerika Birleşik Devletleri’ne sızmış ve de burada yaşamaya başlamıştır. Eğitimli Türklerin rakamı genele oranla daha azdır ve de bunlar resmi prosedürleri izleyerek Birleşik Devletlerde bir yaşam kurmuşlardır. Ancak firari olarak ya da vizesinin sona ermesine rağmen ülkeyi terk etmeyerek yaşayan Türkler de legal ihtimallerden yararlanarak kendilerini resmi hale getirmeyi muvaffak olmuşlardır. Günümüz Amerika Birleşik Devletleri‘nde 190 bine yakın Türk yurttaşının yaşadığı hipotez edilmekte bunlar arasında Amerikan pasaportu taşıyanlar da hesaba katılınca bu sayı 500 binlere kadar uzanmaktadır. Türklerin en yoğun yaşadığı Amerika eyaletleri ve de şehirleri şunlardır:

1. %35 New York Doğu; NYC

2. %19 California Batı; Los Angeles

3. %18 New Jersey Doğu; Jersey City

4. %9 Florida Doğu; Miami

5. %7 Texas Orta; Austin

6. %5 Illinois Ortadoğu; Chicago

7. %7 Öbür

Yazar:Emir Karasu

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ