Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Ambalaj Ve Ambalajlama Sektöründe Sürdürülebilir Ve Akustik-Tasarım Çözümleri

  • 27 Eylül 2021
  • Ambalaj Ve Ambalajlama Sektöründe Sürdürülebilir Ve Akustik-Tasarım Çözümleri için yorumlar kapalı
  • 37 kez görüntülendi.
Ambalaj Ve Ambalajlama Sektöründe Sürdürülebilir Ve Akustik-Tasarım Çözümleri

Son senelerde, gündeme getirilen en popüler ve en evrensel mevzulardan biri, gelecek jenerasyonların şu anki zevkle aynı yaşam standartlarını ve yaşam imkânlarını yaşamalarını sağlayacak sürdürülebilir kalkınma mevzusudur. Hem kamu kuruluşları hem de özel şirketler, tedarik zincirleri süresince asıl veya potansiyel atık kaynaklarını tanımlamak ve eksiltmek için mevcut süreçlerini değerlendirmek ismine artan bir baskı altındadır. Ambalajlar […]

Son senelerde, gündeme getirilen en popüler ve en evrensel mevzulardan biri, gelecek jenerasyonların şu anki zevkle aynı yaşam standartlarını ve yaşam imkânlarını yaşamalarını sağlayacak sürdürülebilir kalkınma mevzusudur. Hem kamu kuruluşları hem de özel şirketler, tedarik zincirleri süresince asıl veya potansiyel atık kaynaklarını tanımlamak ve eksiltmek için mevcut süreçlerini değerlendirmek ismine artan bir baskı altındadır. Ambalajlar ürünlerin korunması, dağıtılması ve etiketlenmesinde bölmez bir rol oynamakla beraber, onun her yerde bulunması ve ehemmiyeti onu en ağır kaynak atıklarından biri haline getirmektedir. İleri zincirleme süreçlerinde ambalaja olan güven ne kadar büyük olursa, kullanım ömrü sonundaki operasyonlar ve prosedürler üzerindeki tesiri de çoğalmaktadır.

GeAmbalaj Ve Paketleme Sektöründe Sürdürülebilir Ve Eko-Tasarım Çözümlerileneksel paketleme çözümleri, uzun vadede sürdürülemez olan etrafsal tesirlere sahiptir. Bu tesirler arasında imalat, nakliye ve kullanımdan kaynaklanan yenilenemez kaynakların harcanması, sera gazı emisyonları GHG ve katı atık imali de dahil olmak üzere, ömrünü bitiren ambalaj idaresinin ve elden çıkarma harekâtının ehemmiyeti vurgulanmaktadır. Sanayi ve tahlilciler, en kritik güçlüklerden biri olarak daha sürdürülebilir ambalajlama çözümlerinin tasarımını ve uygulamasını tespit etmişlerdir. Bir Hayli çalışma elverişli, tesirli ve yararlı taşıma ve nakliye işlemlerini sağlamak ve çalışma döngüsü faaliyetlerinin ve ömrünü bitirmiş ürünlerin toplam giderlerini eksiltmek için ambalaj biçimi ve malzemesine odaklanmaktadır.

Besinlerin satın alma ve tüketim tutumlarının gelişimi kaçınılmaz olarak taze besin ambalajından atık ve çöp yapımını artırmıştır. Özellikle restoran, yemek yenebilecek hemen her mekan ve konuta götürülen yemekler için artan arz, ilk ve ikincil kutuların atılması sebebiyle atıklarda kaygı verici bir çoğalışa neden olmuştur. Besin ikram zinciri FCC öncelikli olarak tek kullanımlık paketlemeye sabreder. Yemek catering zinciri, alıcı başına düşük satış hacmi ve zincir süresince ambalajlama, depolama ve dağıtım faaliyetlerinden mesul çok muhtelif ortaklarla karakterizedir. Ayrıca lokantalar, kantinler ve barlar gibi arz noktaları daha muhtelif ve dağınıktır. Bu sistemlerin karışıklığı ve ağ kısıtlamaları, yine kullanılabilir ambalaj çözümlerinin ters akışının gelişimini ve idaresini natürel olarak daha güç hale getirir, ancak bu daha ileri çalışmalar için uygun bir çözüm planlanabilirdir.

Ambalaj ve ambalajlama sektöründeki şuurun geliştirilmesindeki emel, sürdürülebilir ve yararlı bir akustik-tasarım çözümü sağlamak emeliyle bir besin ambalajı ve besin dağıtım ağının entegre tasarımı için orijinal ve genel bir kavramsal çerçeve sunmaktır. Bir ambalajlama sisteminin ve tedarik zinciri ağının entegre tasarımı, rekabet edebilirlik için yeni bir alan okumayı temsil eder. Son senelerde firmalar, alıcı hizmetleri seviyelerini iyileştirmek ve daha yüksek arz değişkenliği sağlamak için tedarik zincirlerini tamamen yine yapılandırmıştır. Besin sanayisinde, tedarik zincirinin alıcı hizmetleri seviyesi, ürünlerin niteliği ve emniyetinden etkilenmekte ve sistem elastikliğinin gerekleri, üreticiler, lojistik sağlayıcılar, ambalajlayıcılar ve son harcayıcılar arasındaki köprüyü kuvvetlendirmektedir. Ayrıca, insan tutumlarından kaynaklanan etrafsal tesirlere olan artan dikkat, sürdürülebilirliği uygulayıcılar ve tahlilciler için somut bir hedef haline getirmektedir. Bu sebeple, nitelik, faydalılık ve sürdürülebilirlik, besin ambalajlama sistemlerinin ve tedarik ağlarının entegre tasarımının ana sürücüsü haline gelmiştir.

Ambalaj Ve Paketleme Sektöründe Sürdürülebilir Ve Eko-Tasarım Çözümlerida tedarik düzeyi; tarım süreçlerini, ham besin ürünlerinin konsolidasyonunu ve imal kuruluşlarına naklini kapsar. Besin operasyona adımı, bitmiş ürünlere besin mutasyonu sürecini içerir. Besin paketleme ve besin dağıtım adımları arasında, besin ürünlerinin korunmasına ve bunların son harcayıcıya dağılımına öbür bir deyişle depolama, elleçleme ve nakliye ait kurulum ve dağıtım faaliyetleri yer alır. Ambalaj ve ürün zincirleri arasında yakın ilişki vardır. Besin ürünleri fiziksel, kimyevi ve biyolojik gözetmenin yanı gizeme beslenme ve ekspirasyon için bilgilendirici yaftalar gerektirir. Bu lüzumlulukların tümü, besin ürünşöhreti operasyona ve imalatı ile harcayıcılara kadar satın almayı takip etmesi gereken paketleme ile karşılanmaktadır. Başka bir deyişle, ikincil zincir koli zinciri birinci tedarik zinciri ürün zinciri besin tedarik, besin operasyona, besin paketleme ve son harcayıcılara dağıtım adımlarını içerir. Ambalajlama adımında ürün tüketimine kadar ilk zinciri karşılar.

Ambalaj Ve Paketleme Sektöründe Sürdürülebilir Ve Eko-Tasarım Çözümlerida ürün ömrü tüketimi tükenirken, koli ömrü uygun biçimde ele alınması ve ele alınması için malzeme akışı üretmeye devam eder. Gösterilen çerçeve, özümsenen ömrünü bitirme taktiklerine bağlı olarak kutunun iki olası kapatma döngüsü akışını vurgular. Tekerrür kullanımdaki kapalı döngü akışı, ambalajlama sürecinde geri dönen yine kullanılabilir kutuların bir araya gelmesini dikkate alır. Geri dönüşümün yakın çevrim akışı, ambalaj birleştirme, geri dönüşüm veya kurtarma harekâtı ve geri dönüşümlü ikincil malzemelerin geri dönüşünü içerir. Dağıtım süreçleri, ürün niteliğini gözetmek ve faal taşıma harekâtlarını muhtemel kılmak için uygun ambalajlama sistemlerinin tasarımını ve tanımını kapsar. Koli son harcayıcılar için katma kıymetli bir bileşen değildir ve performans düşümü, ürünnam korunması, maliyeti ve israfı arasındaki zımparalanmalar sıklıkla yapılmalıdır. Öbür istikametler, lojistik ağının yapılandırmasına, kuruluşların ve malzeme akışlarının stratejik konum tahsisi tasarılamasına, gönderilerin giderekmesine ve filo manipülasyon idaresine odaklanmaktadır.

Son olarak; atık yönetimi, bir araya gelmesi ve arıtılması ömrünün dolması ile koli zincirinin son safhaları tarafını tutulur. Atık toplama ve kurtarma ağının tasarlanması, belli ürün atık haline çıkma düzeyindeki taktiklerinin ve yapılacak faalliklerin misalin, yine kullanım, geri dönüşüm, depolama dolgusu tanımlanmasına içerir. Ürünlerin ve kutuların malzeme özelliklerinin tercihi ve demontaj prosedürleri, çoğunlukla bu ambalajlarının ömrünün dolma senaryolarını tesirler. Ortaya çıkan etrafsal ve ekonomik değerlendirmeler, ideal olarak ekolojik tasarım, her iki zincir ağının ve malzeme akışlarının ve proseslerin tasarlanması ve yönetimi için fırsat yaratacaktır.

Taze besin ikincil ambalajı için en popüler malzemeler, ucuzluğu için mukavva ve neme dayanıklılığı ve mukavemetinden dolayı plastiktir. Meyve-sebze zincirinin tipik paketleme şekilleri tahta paketler, plastik adaleyeler ve karton kolilerdir. Karton paketleme, maliyetleri ve pazarlama fırsatlarını örn. promosyonları göstermek için kullanmaktadır. Plastik adaleyeler, suya ve strese karşı mukavemeti sebebiyle yaygın ve sıklıkla kullanılmaktadır ve en yaygın malzeme Polipropilen Polimer PP ‘dir. Son olarak, ahşap ambalajlar, düşük maliyetli ve natürel eforu için seçim edilir. Ömrünü bitirmiş ürünlerde bütün bir geri dönüştürülebilirliği garanti etmek için PP malzemeler kullanılmalıdır.

Sürdürülebilir, geri dönüşüme uygun olan ambalajlar kullanılması ile ürünler ismine olumu tesir yapılıyor olmanın yanı gizeme, etraf koşulları açısından da oldukça ehemmiyetli bir netice elde edilebilecektir. Dolayısıyla, en iyi ve uygun ambalaj çeşitleri incelenmeli ve tabi ki bu araştırmalar neticesinde en faal biçimde kullanılmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ