Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Altın Sesli Kuş: Bülbül

  • 11 Aralık 2021
  • Altın Sesli Kuş: Bülbül için yorumlar kapalı
  • 86 kez görüntülendi.
Altın Sesli Kuş: Bülbül

Kuşlara azıcık olsun merakı olan veya olmayan olan hemen hemen herkesin en çok beğendiği kuş cinsidir. Fantastik derecede hoş sesi ve özellikle de gecenin suskunluğunda ve sabah şafak zamanı uyandığınızda o muhteşem sesi ile sanki sizleri selamlıyormuşçasına çıkardığı o muhteşem sesi ile fantastik bir kuş olarak belirleyebiliriz.

3832_bulbul-kusuKuşlara azıcık olsun merakı olan veya olmayan olan hemen hemen herkesin en çok beğendiği kuş cinsidir.

Fantastik derecede hoş sesi ve özellikle de gecenin suskunluğunda ve sabah şafak zamanı uyandığınızda o muhteşem sesi ile sanki sizleri selamlıyormuşçasına çıkardığı o muhteşem sesi ile fantastik bir kuş olarak belirleyebiliriz. Sesinin hoşluğu insanları sanki büyülemektedir. Hatta sesi o kadar hoştur ki, sesini çok sevdiğimiz şahıslara bülbül sesli yakıştırmasını yaparız. İsmine şarkılar yazılmıştır ve dillerden dillere dolanmaktadır. Çok narin bir yapıya sahiptirler. Sesleri görünüşlerinden daha çok dinlenir.

Bülbüller, göçebe bir kuş cinsidir.Göç etmedikleri zamanlarda uçarken fazla görülmezler yalnızca daldan dala geçerlerken görülmektedirler. Pek çok değişik cinsi bulunmaktadır. Ülkemizde yaşayan cinslerin çoğunluğu, çok sıcak, kurak havayı ve çok soğuk havayı beğenmez, genellikle ılıman hava koşullarına sahip yerlerde yaşamayı seçim etmektedirler. Dışarıdan gelebilecek riskleri daha erken fark edebilmek ve süratli bir biçimde kaçabilmek için çok sık dalları olmayan ve çok kalabalık olmayan fundalıkları seçim etmektedir. Karadeniz Bölgesinde fındık dallarında çok sık görülmektedirler.Bülbüllerin öğrenilen en büyük düşmanları, insanlar ve baykuşlardır. Yerlerde buldukları, böcekler, larvalar, solucanlar ve meyvelerle beslenirler. Bu beslenmeleri sayesinde farkında olmadan ekosisteme katkıda bulunmaktadırlar. Ağaçlarda yemiş oldukları böcekler sayesinde ağaçların hasar görmesini yasaklamaktadırlar.

3832_b-370584-mavi_bulbulTahliller daha fazla ötmekte olan erkek bülbüllerin, yaşlarının ilerledikçe, ötme maharetlerinin de çoğaldığı görülmüştür. Bu ötüş maharetlerini artırmalarının nedeni çiftleşme yarıyılları geldiğinde daha fazla ötmekte olan erkek bülbüller dişileri daha fazla etkileyebilmekte ve kendine eş bulma mevzusunda fazla güçlük sürüklememektedirler. Bu nedenden dolayı yaşlı erkekler, genç erkeklerden daha kolay kendilerine eş bulabilmektedirler. Eş bulan erkek bülbüller çiftleşmeden sonra ötüş şekillerini yavaş bir biçimde değiştirmektedirler.

Dişiler kuluçkaya uyuyunca da gece ötmelerini tamamen keserler. Çiftleşme süresi süresince bir erkek bülbül, sadece bir dişi ile çiftleşirler ve onunla o mevsimi geçirirler. Çiftleşme neticesinde dişi bülbüller, 4 ile 5 yumurta vazgeçerler ve 13 – 14 gün kuluçka yarıyılı geçirirler. Yumurtadan çıkan yavrulardan 1 veya 2 tanesi ergenlik dönemini ulaşırlar. Vasati olarak 4 yaşına kadar yaşarlar.

Yazar:Hikmet Akyol

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ