Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Almanya’nın En Kalabalık Şehirleri

  • 28 Temmuz 2021
  • Almanya’nın En Kalabalık Şehirleri için yorumlar kapalı
  • 174 kez görüntülendi.
Almanya’nın En Kalabalık Şehirleri

Almanya, Orta Batı Avrupa’da yer alan bir ülkedir. 137.847 mil karelik bir arazi alanına ve toplam 82 milyon popülasyona sahiptir. Abuhavayı genelde karasal abuhavadır ve ülke dünyanın en popüler ikinci göç noktasıdır. Soğukkanlıları evrensel sağlık, fiyatsız eğitim ve yüksek bir yaşam standardının tadını çıkarır. Almanya’nın en kalabalık şehirleri altta sıralanmıştır.

1. Berlin – 3.520.031Almanya'nın En Kalabalık Şehirleri

Berlin, Almanya’nın başkentidir ve Brandenburg eyaleti ile çevrili olduğu için şehir devleti statüsüne sahiptir. Berlin, popülasyon bakımından Almanya’nın en büyük şehridir. Berlin’de takribî 3.520.031 birey yaşıyor. Ormanlar, parklar, akarsular ve göller başkent bölgesinin takribî %30’unu kaplar. Berlin, 15. asırdan beri Alman cemiyetinde ehemmiyetli bir rol oynamıştır. Ovalar ve bhamlelik ormanlık alanlar şehri etraflar. Hizmet sektörü, Berlin ekonomisinin %84’şanı kapsar. Bu şehir aynı zamanda 2015 senesinde Avrupa’da en fazla start-up firmaya konut sahipliği yapan şehirdir.

2. Hamburg – 1.787.408

Hamburg, takribî 1,7 milyon popülasyonu ile Almanya’nın ikinci büyük şehridir. Ülkenin kuzeyinde yer alan Hamburg, bir zamanlar ehemmiyetli bir sanayi şehri olarak biliniyordu. Bugün, ehemmiyetli bir turistik cazibe merkezi olması ve geniş cümbüş bölgesi ile tanınmaktadır. Hamburg ayrıca dünyada en çok köprüye sahip şehirlerden bkocamandır.

3. Münih – 1.450.381

Münih, Almanya’nın üçüncü büyük şehri ve Bavyera bölgesinin en büyük şehridir. Münih, Ekim ayında tertip edilen senelik bir Alman kültürü şenliği olan Oktoberfest ile tanınır. Münih’i çevreleyen bölge, Almanya’daki azami popülasyon yoğunluğuna sahip bölgedir. Münih, dünyanın en büyük parklarından bkocaman olan İngiliz Bahçesi’ne The Englische Garten konut sahipliği yapmaktadır.

4. Köln – 1.060.582

Köln, Belçika ve Hollanda ile Alman hudutlarının yakınında bulunur. Köln, Almanya’nın en çok ziyaret edilen sembolü olan ve günde takribî 20.000 ziyaretçiyi ağırlayan Köln Katedrali ile ünlüdür. Köln Katedrali, toplam 632 sene süren uzun inşaat sürecini dikkat topluyor. Köln, ülkenin ortasında yer alan Almanya’nın Rheinland bölgesinde ehemmiyetli bir şehirdir.

5. Frankfurt – 732.688

Daha Öncekinden Kutsal Roma İmparatorluğu’nun en ehemmiyetli şehirlerinden bkocaman olan Frankfurt, bugün yalnızca Almanya için değil, bir bütün olarak Avrupa Birliği için ehemmiyetli bir finans merkezi olarak biliniyor. Frankfurt’un finans merkezi, birçok yüksek binaya sahiptir. Frankfurt ayrıca Almanya’nın en yoğun havalimanına konut sahipliği yapar.

6. Stuttgart – 623.738

Baden-Württemberg’de bulunan Stuttgart, 623.738 popülasyona sahiptir. Şehir, oldukça engebeli bir arazi üzerine heyetidir. Bölge büyüyen bir ekonomiye ve dolayısıyla süratli büyüyen bir popülasyona sahiptir. Ekonomi, yüksek teknoloji sanayisi tarafından desteklenmektedir. Hem Mercedes-Benz hem de Porsche, merkezlerini bu şehirde yakalıyor.

7. Düsseldorf – 612.178Almanya'nın En Kalabalık Şehirleri

Düsseldorf, Kuzey Ren-Vestfalya’nın eyalet başkenti olarak hizmet vermektedir ve bu sebeple işlerin çoğunu sağlayan kamu yönetimsel faaliyetlerinin merkezidir. Düsseldorf, bayağı müzik, opera ve tiyatro dahil olmak üzere tarih ve kültürel ananeler açısından zengindir. Düsseldorf, özellikle tüm Almanya’daki “Königsallee” olarak adlandırılan en popüler alışveriş sokağına konut sahipliği yapmaktadır.

8. Dortmund – 586.181

Düsseldorf gibi Dortmund da Kuzey Ren-Vestfalya’da bulunuyor. Şehrin geçmişi 882 senesine kadar uzanıyor. Dortmund, Almanya’nın son derece gelişmiş ve sanayileşmiş bir bölgesi olan Ruhr Bölgesi’nin merkezi olarak biliniyor. Dortmund, İkinci Dünya Savaşı’ndaki öbür tüm şehirlerden daha fazla bombalandı. Ancak bugün, şehir kendini yine inşa etti ve kültür ve eğitimin yanı gizeme sanat ve kültürün yuvası olarak yine keşfetti. Kent endüstriyel bir geçmişe sahip olsa da, bugün pek çok rakamda park alanına sahiptir.

9. Essen – 582.624

Essen’in 582.624 popülasyonu, onu ülkenin dokuzuncu en büyük şehri yapıyor. Ayrıca ağır sanayileşmiş Ruhr bölgesinde Kuzey Ren-Vestfalya’da bulunan Essen, Almanya’daki en büyük enerji firmaları, E.ON ve RWE dahil olmak üzere birçok Alman işletmesine konut sahipliği yapmasıyla tanınır. Essen ayrıca bol ormanlık alanı ve park alanıyla ülkenin en yeşil şehirlerinden bkocaman olarak bilinir.

10. Leipzig – 560.472

Leipzig, Almanya’nın onuncu en büyük şehridir. 560.472 bireye konut sahipliği yapmaktadır. Leipzig bugün çok yaşanabilir bir şehir olduğu kadar, kendine özgü Rönesans stili binaları ve ünlü opera binası Oper Leipzig ile de tanınmaktadır. Leipzig, Berlin’in 160 kilometre güneybatısındadır. Leipzig’in Hauptbahnhof isimli ana tren istasyonu, Avrupa’nın en büyük tren istasyonudur.

Bibliyografi:
https://www.deutschland.de/tr/kent-ve-kirsal

Yazar: Can Baskın

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ