Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Ali Suavi Kimdir?

  • 06 Temmuz 2021
  • Ali Suavi Kimdir? için yorumlar kapalı
  • 89 kez görüntülendi.
Ali Suavi Kimdir?

Hayatı 1839-1878 seneleri arasında yaşamış olan Osmanlı düşünürü ve yazarı Ali Suavi’nin eğitim hayatına ne zaman ve nerede başladığı öğrenilmemektedir. Ulûm gazetesinde yayımlanan “Yeni Osmanlılar Tarihi” ismini verdiği yazılarındaki bilgilere dayanarak Ali Suavi’nin, Davut Paşa Lisesi’ni tamamlayıp, Babıâli’de katip olarak 3 sene çalıştığını söyleyebiliriz. Yeniden bu bilgiler ışığında, Ali Suavi’nin katiplik yaptığı yarıyılda cami derslerine […]

Hayatı

6660_ali_suavi_resim1839-1878 seneleri arasında yaşamış olan Osmanlı düşünürü ve yazarı Ali Suavi’nin eğitim hayatına ne zaman ve nerede başladığı öğrenilmemektedir. Ulûm gazetesinde yayımlanan “Yeni Osmanlılar Tarihi” ismini verdiği yazılarındaki bilgilere dayanarak Ali Suavi’nin, Davut Paşa Lisesi’ni tamamlayıp, Babıâli’de katip olarak 3 sene çalıştığını söyleyebiliriz. Yeniden bu bilgiler ışığında, Ali Suavi’nin katiplik yaptığı yarıyılda cami derslerine de devam ettiği öğrenilmektedir. Bursa Lisesi ve başka mekteplerde hocalık yapan Ali Suavi, iyi bir hatipti ve Şehzadebaşı Camii’nde vaazlar veriyordu.

Daha sonra Muhbir gazetesinde yazmaya başlayan Ali Suavi, yazdığı politik içerikli yazılar dolayısıyla Kastamonu’ya sürülmüş ve gazete bir ay zamanla kapatılmıştır. Sonrasında İstanbul’a, ardından da Avrupa’ya kaçan Ali Suavi, Abdülhamit’in izin vermesiyle İstanbul’a geri dönmüştür.

Ahlakı Karakteri

Felsefe, filoloji,tarih,coğrafya, edebiyat, sosyoloji, iktisat, siyaset ve dini ilimler gibi bir hayli mevzuya alaka gösteren Ali Suavi, kumpaslı ve iyi bir eğitim almamış, zengin bir aileden gelmemiş olmasına karşın kendini yetiştirmiş ve etraf edinmiş bir yazardır. Osmanlı Birliğine inanan Ali Suavi, ittihâd-ı İslâm ideolojisini korunan bir yazar olmuştur.

6660_ali_suaviAli Suavi, doğu kültürüyle yetişmiş ancak sonradan bildiği batı kültürünü doğu kültürüyle birleşimlemiş, ayrıca Türkçü görüşlerde de bulunmuştur. Yapıtlarında düşüncelerinin meblağsızlığını ele veren Ali Suavi, iyi bir din adamı ve vaazlarıyla insanları derinden etkileyen bir “muhaddis” olarak öğrenilirken bazı yazılarında da laikliği korunmuştur.

Yapıtları:

Ali Suavi’nin 120 ortamında yapıtı olduğu öğrenilmektedir. Bunlardan bir kısmı;

1 Nesayih-i ebu Hanife şerhi

2 Terceme-i Nizamı’l-Ulum

3 Terceme-i Cevami-i İlmi’r-Riyazi

4 Hukuku’ş-Şevari

5 Hive

6 Girit Tarihçesi

7 Türk

8 Yarım Fakih Din Devirir

9 Kudreti Politiğe Der Düvel-i İslamiye

10 İlm-i Usul-ul hukuk

11 Muhtasar İhyai Ulumuddin Tercemesi

12 Önlem-i Servet

13 Ulema

14 Herseklilerin İfadatı

15 Ali Paşanın Politikayı

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ