Site Rengi

BilgiliUsta.com | Aradığınız Her Bilginin Adresi.

Alerjilerin, Evham Bozukluğu ve Bunalımla İletişimi Var mıdır?

  • 27 Eylül 2021
  • Alerjilerin, Evham Bozukluğu ve Bunalımla İletişimi Var mıdır? için yorumlar kapalı
  • 38 kez görüntülendi.
Alerjilerin, Evham Bozukluğu ve Bunalımla İletişimi Var mıdır?

Almanya ve İsviçre’den analistler; bunalım ve evham bozukluğu gibi us sıhhati ile alakalı bozukluklarla, farklı cinste alerjiler arasındaki muhtemel ilişkiyi incelediler. Elde edilen belirtilere göre, bu iletişime daha fazla dikkat edilmesi gerekiyor. Hastalık Temkine ve Hakimiyet Merkezi’nden elde edilen bilgilere göre, alerjiler en yaygın görülen kronik hastalıklar arasında altıncı sıradadır. European Academy of Allergy and […]

Almanya ve İsviçre’den analistler; bunalım ve evham bozukluğu gibi us sıhhati ile alakalı bozukluklarla, farklı cinste alerjiler arasındaki muhtemel ilişkiyi incelediler. Elde edilen belirtilere göre, bu iletişime daha fazla dikkat edilmesi gerekiyor.

Alerjilerin, Kaygı Bozukluğu ve Depresyonla Bağlantısı Var mıdır?Hastalık Temkine ve Hakimiyet Merkezi’nden elde edilen bilgilere göre, alerjiler en yaygın görülen kronik hastalıklar arasında altıncı sıradadır. European Academy of Allergy and Clinical Immunology bilgilerine göre ise, Avrupa kıtasında takribî 150 milyon insanın alerjisi var.
Bazı araştırmalar; belli alerjik şartların bireyin us sıhhatini etkileyebileceğini gösteriyor. Misalin bir çalışmada; astım, alerjik rhinitis ya da egzaması olan şahısların us hastalığı geliştirme tehlikesinin çoğalabildiği bulundu.

İsviçre’deki enstitülerle de birlikte çalışan Münih Teknik Üniversitesi’ndeki analistler, bu ilişkiyi daha ayrıntılı inceledi. Araştırmaya 1,782 şahıs katıldı ve us sıhhati bozukluklarıyla muhtelif cinste alerjiler arasında bir irtibat olup olmadığı incelendi. Araştırmaya katılanlar 39 ve 88 yaşları arasındaydılar. Çalışmada araştırılan alerji cinsi, alerjenle etkileşime girdiğinde süratli biçimde tepkin gösteren alerji cinsleriydi. Araştırılan alerjilerin ciddiyeti; egzama ve bahar nezlesiyle; allergic rhinitis, conjunctivitis ve anaphylaxis arasında değişiyordu.

Mevsimsel Alerjilerle Evham Bozukluğu İletişimi

Analistler katılımcıları, sahip oldukları alerjinin cinslerine göre dört gruba ayırdı. Bu gruplar; alerjisiz, polenle ilişkili olanlar gibi mevsimsel alerjiler, hayvan tüyleri ile alakalı alerjiler ve yiyecek ve böcek ısırığı alerjileri gibi değişik cinslerdir. Buradaki katılımcıların %27,4’şöhretin alerjisi vardır. Daha detaylı olarak, katılımcıların %7,7%’sinin hayvan tüylerine alerjisi, % 6,1’inin mevsimsel alerjisi ve %13,6’sının da farklı cinslerde alerjileri vardı.Alerjilerin, Kaygı Bozukluğu ve Depresyonla Bağlantısı Var mıdır?

Katılımcılara us sıhhatleri bunalım, evham bozukluğu ve stres hakkında sualler sorulduktan sonra, evham bozukluğuna sahip şahısların mevsimsel alerjilere eğilimli olduğu ortaya çıktı. Fakat bu irtibat, hayvan tüylerine alerjisi olan bireylerde tespit etilmedi. Buna ek olarak analistler, sene süresince süren alerjilere sahip şahısların bunalıma meyilli olduğunu buldu.

Mevsimsel alerjilerle evham bozukluğu arasında irtibat olup da, hayvan tüylerine karşı alerjiyle us hastalıklarının ilişkili olmamasının sebebi henüz öğrenilmiyor. Ayrıca tüy alerjisinin neden bunalımla irtibatlı olduğu bilinmezdir. Gelecekte; belli alerjilerin mi us hastalıklarına neden olduğunu ya da bütün tersinin olup olmadığını öğrenebilmek için daha fazla çalışma yapılmalıdır.

Çalışmadaki Kısıtlamalar ve Geleceğe Dair Emeller

Analistler; yaş, cinsiyet, sigara tüketimi ve alerjik tepkinlere genetik yatkınlık gibi şahsi farklılıkları hesaba katmamasına karşın, çalışılan hasta grubu her yaştan ferdi temsil etmiyordu. Yapılan çalışmada yaş ortalaması 61’in üzerinde olduğu için gençlerin az Alerjilerin, Kaygı Bozukluğu ve Depresyonla Bağlantısı Var mıdır?temsil edildiği söylenebilir. Mevcut kısıtlamalara karşın elde edilen belirtiler, mevsimsel alerjilerle evham bozukluğu arasında bir irtibat olduğunu gösterir. Bu sebeple gelecekte hekimlerin, hastalarını rehabilitasyon ederken bu iletişime daha fazla dikkat etmeleri gerekecektir.

Son zamanlara kadar yapılan çalışmalar daha çok, cilt hastalıkları ve alerjik astım ile ilişkili psikolojik gidişatlara yoğunlaşmıştır. Fakat bu çalışmayla ilk kez mevsimsel alerjiler ve us sıhhati arasında bir ilişki tespit etilmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ